Les Paul, Coil Split Olayı?

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda JohnFrusciante tarafından 3 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Epiphone LP Standard kullanıyorum yeni öğreniyorum ki Coil Split yok ama bazı Epiphone modellerinde var, Gibson LP'lerde demi durum böyle?
  İlerde gitarımı upgrade etmek istiyorum araştırmalar yaptım ve coil split denen şeyi öğrendim ve bu oldukça güzel bir şey humbucker manyetiği single'a alıp soft tonlar almak bunu ton düğmesine basılarak yapılıyormuş benim gitarın ton düğmeleri sabit sadece açma kapama yapıyor. Neyse gelelim upgrade işine gitarıma Coil Split destekli bir manyetik taksam fakat bu sefer gitar desteklemeyecek onun içinde gitara ne gibi bir modifiye gerekir?
   
  Son düzenleme: 3 Ağustos 2016
 2. push pull potanslar takmanız gerekecek
   
 3. Stok manyetikleri varken taksam sorun olur mu? Yani coil split olarak çalışır mı stok manyetiklerde? Sap: Alnico Humbucker, Köprü: Alnico Classic Humbucker
   
 4. stok manyetikleri coil splite uygunsa.. olacaklarını sanmıyorum.. plustop prolarda var galiba..
   
 5. Uygun olup olmadığını tam net nasıl öğrenebilirim?
   
 6. manyetiğin kablolarına bakın.. split coile uygun olması için 4 kablo (ya da 4 uç) çıkıyor olmalı.. sizinkinde muhtemelen 2 kablo vardır.. ya da içinden bir kablo ve bir miktar çıplak kablo çıkan tek bir kablo (2 uçlu yani).. 4 veya fazlası varsa potans ve doğru wiring ile işiniz çözülür.. muhtemelen yoktur ise de, yine çözüm var:
  Guitar Repair Shop
  ben denemedim şahsen onu not edeyim
   
 7. Manyetiğin 4 iletkeni/teli varsa, bu işe uygundur. Bunu da ancak sökerek görebilirsin. Ama gitarın kendisinde push-pull yokken ( coil splt yapmaya yarayan potans düğmesi ) stok manyetiğin 4 iletkenli olduğu görülmemiştir, ümitlenme yani :)
  Kısacası yeni manyetik alman gerekiyor.
  Şimdi, normal 4 iletkenli manyetikler push-pull ile 2 modda, DPDT denen switch ile 3 modda kullanılabilir. Modlar, single, parallel humbucker ve seri humbucker olabilir (paralel seriye göre daha yumuşak ve warm denen sound). Yani, DPDT ile 3 modda da kullanabilirken, push-pull ile 3 moddan ikisin seçmek durumundasın, genel olarak single ve seri olarak kullanılır.
  Bir de Seymour Duncan P-Rails olayıı var; 3 manyetiğin karışımı: yarısı p90, yarısı seramik single ve bu ikisinin birleşimi humbucker. Ayrıca bu manyetiğin kendisine özel Triple Shot denen bir switch var. İşte burda herşey değişiyor. Triple switch ile DPDT deki gibi 3 değil 4 modda kullanabiliyorsun: 1 P90, 2 Single, 3 Parallel, 4 Seri.

  Bu arada manyetiğe bu kadar masraf yapacağına, gitarını satıp üstüne manyetiğe yapacağın masrafla yeni gitar ne alabiliyorsun, ona bakmak da mantıklı olcaktır
   
 8. Aynen bir sürü komplike iş artı masraf onu böyle kabulleniyorum artık.

  Asıl merak ettiğim Gibsonlarda da böyle mi? Bazılarında var bazılarında yok mu yoksa hepsinde mi var?
   
 9. Push-pull olması gibson ya da epi olmasına bağlı birşey değil. Modele bağlı birşey. Bir şey söylemek yanlış olur ama Les Paul'lerin çoğunda olMAMAsı lazım
   
 10. benim eski studiomda vardı.. uzmanı değilim bilemiyorum hepsinde var mı.. ama studioda olduğuna göre vardır tahmininde bulunacağım (eğer aldığım arkadaş modlamış idiyse bu bilgi yalan yanlış içerik ihtiva edebilir)
   
 11. Epiphone Les Paul Custom PRO - Elektro Gitar
  Fiyatına göre gayet iyiydi benim denediğimde. Ama bi gibson Les Paul sesi yok ona göre. Ayrı katagoride iy ibir igtar. Coil split de var.
  Bir de fiyat ve model olarak yakınlar diye söylüyorum, LTD lerin bazı modellerinde de var, değil mi ( forumdaki diğerlerine sorulmuş bir soru :) ).
   
 12. LP'de coil split olayına girme, ciddiyim. Gibson single karakterli manyetiklerin kullanılabileceği bir iki modeli ara ara istisnai olarak, ağırlıklı 70'lerde kısa süreli üretti.

  Coil splitlerde single moduna alınca genelde ses düşer (Plus Top Pro SG Epi'de başıma geldi. Aynı olay Nighthawk'ta da var), LP gitarın karakteri sapıtabilir, bir denge yakalaman zor olabilir. Soft-hard olayını sabit drive seviyesinde çalıp volume potansıyla daha rahat ayarlarsın ki LP'cüler de genelde böyle yapar.
   
  JohnFrusciante bunu beğendi.
 13. schecter solo 6 standart kullanıyorum sap manyetiğinde coil split var gitardan baya memnunum fiyatı çok tuzlu değil öneririm (benimki 2009 üretimi modelde değişiklik varmı bilmiyorum)
   
 14. Yorumunuzdan sonra içim rahatladı, coil split tam benlik bir şey diye düşünmüştüm. Eksikliğini hissedecektim ki tecrübeyle eşdeğer yorumunuz içimi rahatlattı.

  Sağol, gitar almayı düşünmüyorum.
   
 15. Est. Görüşümün çok kişisel olduğunu belirteyim yine de. Bu işler zevk renk. Hoş,tutup da LP'ünü single modda kullanan kimseyi bugüne dek ne gördüm ne de duydum.

  Yerine göre single karaktere ihtiyaç olduğunda Bonamassa, Haynes gibi LP geleneğinden gelen adamlar bile strat kullanıyorlar. Kendi gitarlarını işe hiç bulaştırmıyorlar.
   
  Son düzenleme: 4 Ağustos 2016
  JohnFrusciante bunu beğendi.
 16. Aslında ben Les Paul'un humbuckerdaki o clean tonunu strata oranla daha çok seviyorum. Coil split, daha geniş ton yelpazesi olayı ilk başta cezbetmişti sadece ve başka Les Paul modellerinde olup benimkinde olmaması eksiklik hissi vermişti ama şuan hiç umrumda değil gerçekten.
   
  hackeiommi bunu beğendi.
 17. Çıkışı çok yüksek olmayan manyetiklerde coil-split tam bir gereksizlik örneğidir ki les paullar genelde bu sınıfa girer. Köprüde 498t gibi bir manyetik yoksa, hele ki 57 ayarı bir manyetik varsa split pek bir şey ifade etmez. Alacağınız ton felaket cılız ve anlamsız olur. Single coil için o amaçla üretilmiş gitarlara yönelmeniz daha iyi olur ya da dediğim gibi köprü-sap'ta 13-16k arası bir manyetik olacak ki split leziz ve bereketli olsun. Tabii 13-16k'lık manyetik de humbuckerken transparanlığını iyice kaybediyor filan.
   
  JohnFrusciante bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş