Gitardan Çıkan Acayip Ses

'Müzik - Genel' forumunda DeadlyShredding tarafından 4 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Arrkadaşlar merhaba metallicanın the four horseman solosunu çalmaya çalışıyorum hayret çok zor gelmedi neyse işte ayarladım tonunu falan ama şöyle bir sıkıntı var solonun bazı bölümlerin de iki tel aynı anda çalınıyor misal 3 ve 4 böyle çalınınca ses bi anda cızırtılı geliyor aynı notalara tek tek bassam hiçbir sıkıntı yok ama böyle olunca nedense cızırtılı. Tek bu şarkıda değil creeping death in introsun da da yaşıyorum aynı sorunu. Elim de blackstar id cror 10 ve esp ltd m-10 modeli mevcut. Şimdiden teşekkürler.
   
 2. Normal bişey değil mi bu? 3. Telin sesi ile 4. Telin sesi üst üste bindiği için. Nasıl power akor bastığınızda tek telin değil onun 5'lisininde sesini duyuyorsanız. Bu da öyle. Ha bu sesi istemiyorum diyorsanız, bi önceki çaldığınız teli susturmak durumundasınız. Ama anladığım kadarıyla başlangıç düzeyindesiniz. Her türlü şeye zamanla alışırsınız zaten.
   
  batuyalcinbayir bunu beğendi.
 3. Bazen istenerek yapilan bisey diye biliyorum. İlk baslarda hoca ile ogrenmiyorsan benim gibi palm mute ve bu olayi sonradan kesfedeceksin :)
   
 4. Palm muteda bi sıkıntı yok kayıtları ve live versiyonları dinlediğim de o sesleri duymadım ve 2-3 ses üst üste biniyor. Evet daha başlangıım ve hocayla çalışıyorum cumartesiyi bekliyemedim sorıyım dedim hemen. Öyle diyosanız sustırıyım hocaya da sorarım
   
 5. gitarının akordu bozuk.

  teşekkürler.

  entonasyon da olabilir.

  tekrar teşekkürler.
   
 6. Akort ve entonasyon ayarı tam
   
 7. O halde gayipten sesler duyuyorsun.
   
 8. İki farklı ses bastığın için nota uyuşmazlığı oluyor.
  Mesela herhangi telde bu akoru bas, aynı notalar olduğu için ses temiz gelecektir.
  ----7---
  ---X---
  ---9---
   
 9. Doğru şeyi mi anladım bilmiyorum ama birini susturmadan farklı bir ses çalmaktan bahsediyorsanız normal o acayip ses.
   
 10. Hah bak evet ona dikkat ettim biliyorum ama eğer biliyosan creeping death diye bi şarkı var onun introsun da benden gelen ses çıkmıyo nedense :(
  Evet doğru anlamışsın da kayırlar da veya konserler de öyle olmuyo ama :(
   
 11. Telefonla amfinin de sesini en azindan farkedilcek kadar yakin bir sekilde creeping death calarken sapa yakin cekim yapip youtube a atsana, oyle daha kolay olur yardimci olmak.
   
 12. Creeping death çalarken bahsettiğin riffte 6. Telde palm mute çaldıktan sonra alt tele geçerken üst teli susturman gerekiyor. Tel susturmada problem yok diyorsun ancak tekniğinde problem var kabul etmesen de. Live videolarına bakarsan hetfield o riffte baş parmağını üstten atıp tel susturmasını yapıyor. Bunu diğer pozisyonlarda işaret parmağını hafif kaydırarak da üstteki teli susturabilirsin. Bol bol video izleyip ellere odaklan, deneye deneye çözersin.
   
 13. Dediğimi anlamamışsın sorunum plam muteı susturmak değil sorunum
  ----9--7---7-||
  --10--9---9-||
  Burda 9 yaptığım da çıkıyor o acayip ses
  10
   

Bu Sayfayı Paylaş