Az Maliyetli Amatör Kayıt

'Müzik - Genel' forumunda HESGilmourish tarafından 5 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Herkese selamlar umarım iyisinizdir. Bu aralar bir sorunla karşı karşıyayım canavar gibi ekipmanım var ama kayıt alamıyorum,telefon kulaklığı falan olmuyor yani. Sorum şu ki acaba amfi mikrofonlama veya ses kartı olmadan nasıl en iyi şekilde kayıt alıp videoya montajlayabilirim? Yok mu bu işin luthieri? Eğer ses kartı gibi parçalar olmadan olmuyorsa en ucuz kaça kapatırım bu işi, bir bilen bir yöntemi olan varsa dinlemek isterim. Herkese iyi forumlar...
   
 2. Güvendiğin bir stüdyodan session al.
  Ekipmanını taşı.
  Güzelce çal, kaydını al evine dön.

  En ucuzu bu olur yoksa kaybolursun.
  :shame:
   
 3. Takip, ne zamandır en ucuz çözümü arıyorum ama 100-150 liradan aşağı iş görecek bir şey bulamayacağım gibi görünüyor.
  Şimdilik onboard ile guitar rig, bias fx vb ile reaper üzerinden yapıyorum kayıtlarımı ama ne kadar olursa o da. Amfiden duyduğum sesin kalitesinin yanına yaklaşmıyor.
   
 4. Rocksmith RealTone Cable 'dan ben hayli memnun kalmıştım. 80-90 TL'ye ikinci el olarak bulunuyor.
   
 5. Ben de kablo olarak realtone kullanıyorum. Standart kabloyu dönüştürücüyle kullanmaya göre illaki fark var kalite bakımından hem de epey var ancak fiyatına göre baktığımızda değmez bana kalırsa. Biraz daha para koyup interface veya iş görecek iyi bir mikrofon alınabiliyor ne de olsa
   
 6. Amplifikatör -> resistive load box -> Ses kartı -> DAW (Impulse response, EQ,..)
   
 7. RealTone Cable'dan memnun değilseniz, Alesis Core 1 denen alet var. Ben denemedim elektro ile nasıl sonuç verir, input gain problemi yaşanır mı bilmiyorum. Bunun hakkında zuhalden bilgi alınabilir. Türkiye fiyatı en ucuz 225 TL olarak gördüm fakat amazon bunu türkiyeye gönderiyor. Kargosu dahil 55$'a kapınıza kadar gelir.

   
 8. @DaggerStroke yanlış anlaşılmasın memnunum, normal kabloya kıyasla çok memnunum :) Bias fx ile gayet kaliteli hoş sesler alabiliyorum ama dediğim gibi az daha koyup ikinci el bir interface alabilecekken realtone almaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Ben rocksmith için almıştım ama kayıtlarda da kullanıyorum işini az çok yapıyor :)
   
 9. Bende yeni konu açmadan buraya sorayım bari :)
  Bir kaç aya amfi alacağım. Ama bunun yanında amatör kayıtlarda yapmak istiyorum. Guitar rig programları kullanmak değil de amfinin kendi sesini kullanmak istiyorum. Bütçeyi fazla zorlamadan ne yapabilirim? Araştırdım kadarıyla ses kartı ve mikrofon lazım ama bunları nasıl kullanabilirim? Pek anlamadım yani.
  Teşekkürler :)
   
 10. Selamlar, profesyonele yakin bir kayit istiyorsaniz, en maliyetsiz yontem focusrite in en alt modeli ses karti ve vst pluginlerdir. Pc iyiyse kayit icin en dusuk maliyetli ve en iyi kayit yontemi budur. Superior drummer ya da ez drummer programlarini kullanarak davul kayit maliyetinden de kurtulmus olursunuz.
   
  J-P bunu beğendi.
 11. Gitar çıkışbirimini Ipad/garageband bağlantısı yapabilirsin, İpad yoksa ses kartı iyi bir bilgisayara ASIO4ALL yükleyerek, ses kartı iyi değilse İyi bir pre-amp alabilirsin.
  pre-amp örnek olarak linke bakabilirsin.
  Amt Electronics Ss30 *bulava* Gitar Preamp - n11.com
   
 12. Amatör bir kayıt için dinlenebilir kayıtlar amaç ise en az 500 TL'yi gözden çıkarmak durumundasınız.

  Onun dışındaki her türlü yöntem vasat ses kalitesine sebep olur. 100-150 TL gibi rakamlara bu işe girişmek pek mantıklı değil, kaldı ki o rakamlara pek bir şey alınamaz gibi gözüküyor.
   

Bu Sayfayı Paylaş