Okadar Karar Değiştirdikten Sonra Nihai Kararım Sizce Mantıklı Mı?

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda FirstAvenger tarafından 8 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Yaklaşık 1 ay oldu, 2-3 tane konu açtım benim şu gitar değiştirme maceramla alakalı, öncelikle cevaplayan herkese çok teşekkür ederim. Son bir konu açıp artık bitiriyorum şu olayı :)
  Cort EVL K6 diye bir gitarı üzerine 200 tl nakit alarak kendi gitarım olan rg2xxv ile takaslayacağım. Bu seri 3 kuşak diye biliyorum: 1- Maun gövde, abanoz tuşe, setneck bağlantı, emg 81-85, kore üretim. 2- Maun gövde, abanoz tuşe, setneck bağlantı, emg 81-85, endonezya üretim. 3- Alder gövde, rosewood tuşe, bolt on bağlantı, emg 81-85, endonezya üretim. Haliyle kalite 1-2-3 diye gidiyor diye düşünülüyor ilk anda ama 1 ve 2 arasında çok fark varmıdır emin değilim. Sadece üretim yeri çok şey farkettirir mi? Yabancı bir forumda bir abi 7 telli kaliteli 2 scehcteri(kore vs endonezya) karşılaştırıyordu ve endonezya üstün geliyordu, çok şaşırmıştım ve o günden sonra şu üretim yeri hakkında aklımda şaibeler var... Bu 1. ve 2. kuşakları bizzat denemiş veya yakından incelemiş bir abi varsa lütfen yardım etsin :).
  1 ve 2. kuşağın kalite farklarını geçersek sizce mantıklı bir takas mı? Yüzeysel bakınca cort özellik olarak benimkini dövüyor hemde üzerine 200tl alıyorum. Fakat cortun sahibi abi çok dürüst bir insan ki oda şöyle dedi "senin gitarıdan malzeme ve işçilik olarak daha kötü olduğunu düşünüyorum, bunun elektronik iyi seninkinin işçilik. Benim gitarımı alınca tonun daha iyi olmayacak sadece "farklı" olacak." Abi bunu demeden önce çok karlı bir takas yaptığımı ve çok şanslı olduğumu düşünüyordum fakat şuan kafam karışık... Yarın bir denedikten sonra elime kötü gelmezse donanımından ötürü takaslamayı düşünüyorum, siz ne dersiniz?
   
 2. Söylemeyi unutmuşum takaslamayı düşündüğüm cort yukarıda bahsettiğim tabirle 2. kuşak.
   
 3. Bence
  Adsız.png
   
  ogulcaan, haşmet, wodyy ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 4. Yani değişiklik mi yapacaksın? takas mı yapacaksın ne yapacaksan yap da başla artık bir yerden. Yani kendine göre doğruyu bulupda dünyayı yeni baştan mı icat edeceksin? senin gibilerle doldu buralar. Ne anlamsız şeyler. Biraz da yaşayarak öğrenmeyi dene.
   
  berdin123 ve antbalci bunu beğendi.
 5. Eski Kore yapımı Cortlar Endonezya Cortları istisnasız "döver". Endonezya Cort almak için takasa filan girmeyin. Zaman kaybı.
  Ayrıca, bu takası yaparak elde etmeyi düşündüğünüz şey tam olarak nedir ? "Değişiklik" yapmış olmak mı ?
   
 6. Yapma pişman olursun.
   
  xxKovakafa bunu beğendi.
 7. Abi Kore, Endonezya, Çin vs Uzakdoğu ülkeleri kendi meclislerinde gitar üretimi kalite seviyesi konusunda karar mı alıyorlar?

  Kaliteyi düşürüyorsa Cort düşürüyor, Korelinin yemini mi var ucuz gitar yapmam diye?
   
 8. Korede işçilik artık ucuz değil. İşçilik pahalı, çünkü nitelikli. Adamlar dünya markaları çıkartıyor. Cort da o yüzden fabrikasını taşıdı Kore'den. Kaliteyi Cort düşürdü, çünkü henüz Kore işçiliği ile boy ölçüşmesi mümkün olmayan yerlere iş yaptırıyor. Elbette Kore malı içinde kötü olanlar da var, ama dünya standardında gitarlar da var. Hayatımda aldığım en iyi superstratlardan biri Kore malı bir Schecter Blackjack idi. Elbette Cort daha iyi kalite kontrol mekanizmaları kullanabilir, ama sorun sadece bunlarla giderilebilecek gibi de değil bence.
   
 9. Haklısınız abi, gençliğin verdiği hrtçycan işte. Takası yaptım, ton olarak bana daha çok hitap eden bir gitar olsada değmedi ve pişmanım. Gitar hocam da çok üzüldü bu olaya... O rg çok güzel gitardı normal rgler gibi değildi dedi :( Aslında istediğim tona yaklaşmak için gitarıma manyetik takviyesi yapmam çok daha mantıklıydı ama gençliğin gazına geldik... Neyse en azından bana birşeyler kattı tek tesellim o :(
   
  Slaughter bunu beğendi.
 10. Yaşın büyük bir ihtimalle benden küçük ve müsaade edersen kardeşim diyerek bir kaç şey söylemek istiyorum; öncelikle kırmak istemiyordum sizi ancak çok ayrıntılara girerek bazı hedeflerimizi unutuyoruz. Bence denemekten çekinmeyin. Müzik aletlerinin tonlarını etkisini vb. kulağa hitap eden faktörleri , nasıl olduğunu kelimelerle değil deneyerek öğrenin. Zira sizin dünyanız,zevkiniz kısaca siz dünyada teksiniz ve ne istediğinizi en iyi yine kendiniz bilirsiniz. Umarım en kısa sürede ve en az maliyetle istediğinizi bulursunuz....
   
 11. Abim çok doğru söylüyorsun vallahi. Takası yapmadan okusam dediklerini insanoğlunun mahkum olduğu egoyla yanlış anlardım muhtemelen. Benden alığı gibi çok şeyde katan bir takas oldu... Hayırlısı diyorum artık
   
 12. Aslında üzüntümün nedeni şu olay:
  Bu rg ler 25. yıla özel iki seride üretilmiş. Rg2 olan rg serisi fiyat skalasında, çoğu rg den daha iyi, özellikle fr sistemi bakımından üst bir rg. Diğeri rg1, prestige-premium skalasında 3800 lük bir gitar. Oda baya baya iyi bişey pickupları dimazio, enstrumantel metal ve shred için birebir birşey. Tabi bu dediğim özellikler kağıt üstünden çıkarılacak şeyler

  Takastan sonra kursa gittiğimde bir durum değerlendirmesi yapmıştık, onu vermen baya saçma olmuş be dostum, o çok çok kaliteli bir gitardı, en az 3000tllik prestigelere eşdeğerdi, custom shop fendere değişmezdim benim olsa demişti. Tabi abi-kardeş gibi olduğumuz için o "kanka" meclisinde biraz abartmış olabilir ama hocamı tanıdığım ve güvendiğim için üzülüyorum aslında...

  Benimde yarım saat önce aklıma, acaba hocam rg1ler rg2 yimi karıştırıyor fikri geldi, çünkü dedikleri tam rg1 le örtüşüyordu. Neyse mesaj attım hocama abi karıştırıyomuyuz acaba? Boşunamı üzüldük, bak senin dediklerin tam rg1le örtüşüyo, dediğin fiyatlarda hemde dedim.

  Oda, "abi bu muhabbet küçükken yaptığımız "bak benim pisikletim şimanolu" muhabbeti dedi. Ben o gitarı (bu arada benim rgyi hocamın arkadaşı bir abinin dükkanından almıştım. Ve hocamın dediğine göre ordaki gitarları hocam seçmiş öyle mağazaya alım yapmışlar) denemiştim, görmüştüm, özümseyip gerçek manada anlamıştım. Kağıt üstündeki şeyler, yok edge zerodur yok bolt-on dur, yok ıhlamurdur bunlar sözkonusu o gitar olduğunda gerçekten gereksiz ve kafa karıştırıcı teferruat. Benim o gitarı gerçekten bilerek seçtiğime göre o, en aşşağı prestige seviyesinde bir gitardı" dedi...
   
 13. Sanırım karakterim gereği insanlarla hemen bir bağ kuruyorum ve onlara hemen inanıyorum körükörüne. Belki bu durumda sözkonusu olmayabilir ama çok çektim bu durumdan...
   
 14. Haklısın abi, karekter olarak sırf hocama değil bendd güven uyandıran herkese ister istemez güven kapılarımı sonuna kadar açıyorum. Abartma konusunda ise, evet abarttığını bende düşünüyorum ama çok güvendiğim bir insan, kesinlikle doğruluk payı yüksektir :(
   
 15. son paragrafı anlamadım. biraz daha açar mısınız?
   
  Rat_Dog bunu beğendi.
 16. Demiştim pişman olursun diye, yahu arkadaş nedir bu herkesteki ibanez antipatisi? Niye sevilmiyor bu grg'ler, sa'lar, rg'ler.

  Bir gitar markası düşünün ki gitarı;

  1- Diğer çoğu markadan ince sap yaparak çalımı iolaylaştırıyor.
  2- Ihlamur gibi bi ağaç kullanmasına rağmen heybetli bir sustain veriyor.
  3- Üzerinde kendisinin en berbat manyetikleri olsa bile her türlü ton yelpazesini sağlayabiliyor. Kaldı ki Seymour Duncan, DiMarzio sırf ibaneze özel manyetikler üretiyor.
  4- Piyasada ki en Fiyat/Performans superstratlarını yapıyor.
  5- Kendine özel Floyd sistemi olan Edge Zero'yu üretiyor.
  6- ARZ serisi ile ESP'cilere, SZ serisi ile Schecterciler'e, RG serisiyle Jackson'culara, Talman serisi ile Fendercilere, Iron Label'leriyle djentçilere hitap ediyor. Hem de daha ucuz olarak.
  7- Tabi ki JEM
  8- Tabi ki ARTSTAR ( Jazz müzik dinleyen biri olarak, Lucille dışında bütün ES'lerden iyidir şahsıma göre tonu.)
  Şahsen ömrümün sonuna kadar. RG'lerden koleksiyon yapmayı düşünüyorum. Hani duvarımda bir American Custom 24 asılı olur yine ama alt tarafına RG'leri dizerim.

  Ha bu arada gitar takası fiyatları aşağı yukarı aynı olan gitarlarla yapılıyorsa; Bana göre tarz değişikliği için yapılır diğer türlü anlamsız kalıyor. Schecterden Fendere, Gibsondan BC Rich'e gibi.
  Ha asıl mâkul olan nedir? Nakit+gitar = daha iyi bir gitar veya üzerine nakit alabileceğin, kendi gitarından kötü bir gitar.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş