Hs Telecaster Manyetik Çıkış Dengeleme Sorunsalı

#1
Başlığa ne yazsam diye düşündüm baya da sanırım en açıklayıcısı bu

Herkese selam!

Yeni bir tele projesine giriyorum. Yine HS olacak fakat önceki projemde beni çok rahatsız eden bir problem hakkında danışmak istedim.

Kullanacağı manyetikler: Neck'de Gbison Burstbucker Output: 7.4 Magnet: Alnico V
Bridge'de DiMarzio Twang King Output mV: 198 Magnet: Alnico 5

Değerlerde birim burstbucker için bulamadım. Pek elektronik bilimi ile de alakam yok ama düşündüğüm ve tecrübe ettiğim twing king'in bb'e göre çok güçsüz olması. Eski gitarımda 250k'lık pot kullanmıştım. Gibson 500'lük kullanıyor. Acaba bu projede 500'lük kullansam klasik tele tonunu kaybeder miyim. Veyahut Bu olaya balans getirecek bir yol var mıdır?
 
#2
manyetik yuksekligini ona gore ayarlayacaksiniz
eger her iki manyetige ayri volume pot ve potans dugmesi atayacaksaniz o zaman potanslarin degerinden ziyade varligi ile volume ve gain ayari yapabilirsiniz yuksek olani daha kisik kullanmak suratiyle
onun disinda potans degerinin bir alakasi yok
hangi frekans araliginda calisiyor ve ne kadar tizin akmasina izin veriyor bunu yapar potans. cikis vesaire degil yani
 
#3
Split edebileceğiniz bir humbucker takarsanız iyi olur. Split ederken de kabloyu direkt topraklamak yerine 1K gibi bir direnç (ihtiyaca göre) kullanırsanız manyetiğin sargısı tamamen kapanmaz, çıkış aşırı düşmez ve dip gürültüsü fazla olmaz.

Alternatif olarak her manyetik için LP'de olduğu gibi ayrı ayrı volüm potları kullanabilirsiniz.
 
Son düzenleme:
#4
Telenin köprüsüne split edebileceğiniz bir humbucker takarsanız iyi olur. Split ederken de kabloyu direkt topraklamak yerine 1K gibi bir direnç (ihtiyaca göre) kullanırsanız manyetiğin sargısı tamamen kapanmaz, çıkış aşırı düşmez ve dip gürültüsü fazla olmaz.

Alternatif olarak her manyetik için LP'de olduğu gibi ayrı ayrı volüm potları kullanabilirsiniz.
benim deneyimledigim kadariyla tele'de 1k potans kulak zarini deler tizlikten ve split yaparsaniz single coil tele tonunu split etseniz de alamazsiniz
 
#6
@aiyiadam ve @Pawcraft yorumlarınız ve önerileriniz için çok teşekkürler. Humbucker kullanmak pek istemiyorum onun dışında Zaten bu dengesizlikten sonra ilk başta manyetik yüksekliği geldi fakat mübarek PAF o kadar güçlü ki sıfırlayıp, bridge'i de makul sınırlarda yükseltsem bile aşırı bir fark var. switch i neck'e almaya korkar oldum. Onun dışında internette şöyle bir diagram buldum. Oradaki direnç 270k lık Sanırım bu şekilde 2 si için de bir normalleşme olur. FAKAT CAHİLLİKTEN BU NORMALLİK SESE TONA NASIL YANSIR NEYİ DEĞİŞTİRİR BİR FİKRİM YOK. Yani yanlış birşeyler yazıyorsam affola
 
#8
Çok pardon. Bir an humbucker'ı köprüye takacaksınız diye düşündüm nedense. (Benim tele öyle olduğu için olabilir. Yukarıdaki mesajımı da düzelttim)

Paylaştığınız şemada humbucker'ın bantlanmış kablolarını topraklarsanız, humbucker single gibi çalışır. Ama direkt topraklamayıp, toprakla arasına 1K veya 2K gibi bir direnç koyarsanız tam single gibi olmaz ve çıkışı aşırı düşmez. Bunun için de bir push pull pot kullanılabilir . Bir seviyeye kadar direnç değeri ne kadar fazla olursa çıkışı da o kadar yüksek olur.

Şemadaki 270K'lık direncin köprü manyetiğinin çıkışını daha da azaltması lazım aslında. Ama daha çok tizlerden alır tabii.
 
Son düzenleme:
#9
Çok pardon. Bir an humbucker'ı köprüye takacaksınız diye düşündüm nedense. (Benim tele öyle olduğu için olabilir. Yukarıdaki mesajımı da düzelttim)

Paylaştığınız şemada humbucker'ın bantlanmış kablolarını topraklarsanız, humbucker single gibi çalışır. Ama direkt topraklamayıp, toprakla arasına 1K veya 2K gibi bir direnç koyarsanız çıkışı aşırı düşmez. Bunun için de bir push pull pot kullanılabilir mesela. Bir seviyeye kadar direnç değeri ne kadar fazla olursa çıkışı da o kadar yüksek olur.

Şemadaki 270K'lık direncin köprü manyetiğinin çıkışını daha da azaltması lazım aslında. Ama daha çok tizlerden alır tabii.
Bi pardon da benden gelsin. Gibsonun PAF larında kablolar biraz daha değişik ben de baya aramıştım kablolama diagramını. Son bulduğum diagram şu şekilde;


Yine özür dileyeceğim fakat topraklamayı nasıl yapmam lazım?
 
#10
Heh.. Buradan ilk mesajıma geri dönüyoruz. Manyetiğiniz split edilebilir değil maalesef. Standart PRS SE manyetiklerini split edilebilir hale kolaylıkla çevirmiştim, ama bu tip manyetiklerde split için kablo çıkartmak çok kolay değil.
 
Son düzenleme:
#12
Pek bir bilgim yok ama lp ve bazı thinline larda vb olduğu gibi 4 potans kullansanız ve bridge e 250k neck e ise 500k pot taksanız (hiçbir bilgim deneyimim yok sadece aklıma geldi)
 

Üst