Vokal kayıt - ses kartı,orası ve burası :)

şimdi efendim bende Maya 1010 mevcut.Shure Sm-58 mikrofon var.Ancak amfi yok,dolayısıyla sesleri kulaklıkla alıyorum.Cubase'de proje kaydediyorum, kulaklıkla dinliyorum hiçbir sorun yok sesler gayet parlak.Ancak başkasına yollayınca hem kaydın çok kısık sesli olduğunu hem de vokallerin patladığını söylüyorlar.Bana güzel başkalarına berbat duyulmasının sebebi nedir ve ben ne yapmalıyım sizce? saygılar...

Cubase'de çok ses olup, Winamp'de dinlediğinde az geliyorsa ilk önce şunu bir kontrol et:

Denetim Masası > Ses efekti ve Ses Aygıtları > Ses > Ses Ayarı kısmından sesleri sona aç.

Malesef aptal bir Microsoft hatası bu. Bazı programlarda ses kısılınca buradaki mikserdende kısılıyor. Böyle durumlarda orayı bir kontrol et.

İkincisi, Cubase'de kaydettiğin kısma tıkla ( yani seç ). Audio kısmından Statistics' e tıkla. ( istatistik ) Burada dB değerlerin sıfırın altındaysa kaydı düşük almışsın demektir. Preamp'in varsa oradan aç veya ses kartından aç dene, dengeyi bul yani.

Tabi bilmiyorum SM58'i ses kartına nasıl bağlıyorsun ? Ses kartında preamp var mı ? Ses kartında kulaklık amp var mı ? Bir de patlama dediğin nasıl birşey ? Mikrofona yakından yüksek sesle söylediysen patlama olması normal. Compress uyguladın mı ? Örnek asabilir misin ? :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
teşekkür ederim polski;
mikrofonu,gitarı,kulaklığı şekilde görülen aygıta giriom :) http://www.audiotrak.net/images/MAYA1010SET.jpg

Ben esasen kayıt sistemleri hakkında pek bilgi sahibi değilim,bu sistemi müzisyen olan kardeşim bana yolladı, ben de yeni yeni öğrenmeye çalışıyorum.Ancak kardeşim bana ;kulaklıktan aldığım seslerin beni yanıltacağını,ses kartının amfiye bağlanması gerektiğini söyledi.

mikrofonun dibine girerek söyledim dediğin gibi,çünkü sesi çok düşük duyuyordum kayıt edince,ancak çatırtı patırtı duymuyorum burda hiç.

compress olayına da girdim,onu yaptıktan sonra vokal daha temiz ve net gelmeye başladı.

kısacası sanırım sorun kulaklıktan sesleri almam.

parçayı bir de Cd playerdan dinlemek için kaydettim.ancak burda da tam tersi vokal çok yüksek diğer enstrumanlar düşük geliyo :)
evet şimdi bi de amfi+kabin lazım :) ne masraflı işmiş yaff :p

http://www.audiotrak.net/maya1010.htm

Link'den okuduğuma göre kulaklık amfisi varmış ses kartında. Oradaki ( 32-300 ohm ve 125mW @ 32ohm ) değerlerine göre bir kulaklığın olmalı. Bir de sen amfi derken gitar amfisini mi kastediyorsun anlamadım. Çünkü öyleyse gitar amplisinden ses alıp miks yapmak çılgınlık olur biraz. :)

mikrofonun dibine girerek söyledim dediğin gibi,çünkü sesi çok düşük duyuyordum kayıt edince,ancak çatırtı patırtı duymuyorum burda hiç.
Winamp'de birşeyler dinlerken herşey normal, ama kayıt aldığın sesi az duyuyorsan inputları aç. Yukarıda yazmıştım şu istatistiklere bir bak istersen artık. Herhangi mp3 şarkılardan birini import et ve istatistiğine bak. Sonra kendi kaydettiğin sesin istatistiği ile karşılaştır. Veya buraya as biz bakalım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
polski;
amfi dediğim gitar amfisi deil tabii ki :) kolonları bağlıycaam amfi sesleri almak için.

bu arada değerler şöyle,bunların anlamları konusunda da bilgilendirebilirsen şu garibanı sevinirim :) şimdiden teşekkürler :))

Min. Sample Value:-0,483
-6,32 dB
Max. Sample Value:0,385
-8,29 dB
Peak Amplitude: -6,32 dB
Dc Offset: 0,00%
-00 dB
Estimated Resolution:24 bit
Estimated Pitch:336,8 Hz/E3
Sample Rate:48.000 kHz
Min. RMS power:-117,01 dB
Max. RMS power:-12,20 dB
Average:-23,01 dB

işte VOKAL kanalının değerleri.sana da bayaa zahmet verdik :))

arkadaslar benim sorunum,nuendoda audio kayit yaparken klik de dahil diger kanllardaki seslerde kayita giriyor.mikserim yamaha mg10/2, ses kartim m-audio...mikrofonum condensor mikrofon ve audio kayittaki vokla sesi cok dusuk...tesekkurler

İlk önce yazım kurallarına dikkat. :idea:

Sorunun galiba ses kartının mikserinde. Orada Stereo Mix gibi bir seçenek varsa eğer kapat onu. Veya Denetim Masası/Ses Efekti ve Aygıtlarına git, orada WhatYouHear(ne duyuyorsan) veya Stereo Mix gibi birşey varsa kapat, seçili olmasın.

İkincisi Condenser mikrofonuna 48 V Phantom Power göndermelisin. Mikserinde var lakin.

Geri