Ucuz Satıcı Nerede?

Biraz da günümüze bakalım :
Geçen hafta bir arkadaşımız 2000 TL'ye ESP Horizon satıyordu, Facebook'da 600 TL'ye Shecter Hellraiser var, aynı zamanda 2300 TL'ye Carvin DC var şu anda satılıklar arasında :/

Eskiden ise :

Ucuz satıcı döneminde 2200 TL'ye Gibson Std. satıldı, Eclipse'ler 1900-2200 arasıydı ve Do-Re sıfır Shecter ve PRS Paul Allender SE'leri 1000 liraya satıyordu. 750 TL'ye Japon RG 1570'ler vardı. O de

şu an ikinci el dolar bazında 10 yıl öncesine göre son derece ucuz. 2005 de sıfır sl1i 3250tl/2000$ civarı bir şeye almıştım. 1600 $ dolar civarı elden çıkardım 2009'da. şu an 1600 dolara (4800TL) herhangi bir şey satmak zor. şu an 1100 dolara fazlalık esp guitarımı satamıyorum, daha ucuza çektiğim de oldu fiyatı.

öncedeki postlarda da bahsedilmiş eskiden şimdiki kadar gitar bolluğu da yoktu. gümrüklerin biraz gevşek olması avantajı vardı o kadar. şu an ikinci el ölü desek yeridir. bahsettiğiniz gibi kullanıcılar faaliyete devam etse bile ikinci elde ölü fiyatlarla başedemez zaten.

piyasa zaten üst seviye değil orta seviyeyle dönüyor. satılığa çıkan özellikli bir gitarı da türkiyede alacak adamlar belli. arkadaşım (foruma da üye) ke1'ini satmış facebookta gördüm, kesin dinkyman almıştır diye tahmin ettim. param olsa ben alacaktım ya da meraklı bir kaç insandan biri alacaktı. üç beş adamız zaten. ikinci ele düşen bir şey bile aynı adamların elinde geziyor.

ebay ikinci el fiyatlarıyla türkiyeyi karşılaştırabilirsiniz teyit için.

Son düzenleme:
Türkiye'de 7 telli bile azken 8 telli ya fahiş fiyata satılıyor ya da hiç yok. 1 yıldır bakıyorum koskoca sahibindene ve bu foruma Ankara'dan sadece 3 sekiz telli gitar geldi. Hatta bir tanesi aynı gitardı, başka biri satıyordu. Böyle biri sadece üst kalite gitarlar için değil orta ve düşük kaliteli gitarlar için de lazım.

şu an ikinci el dolar bazında 10 yıl öncesine göre son derece ucuz. 2005 de sıfır sl1i 3250tl/2000$ civarı bir şeye almıştım. 1600 $ dolar civarı elden çıkardım 2009'da. şu an 1600 dolara (4800TL) herhangi bir şey satmak zor. şu an 1100 dolara fazlalık esp guitarımı satamıyorum, daha ucuza çektiğim de oldu fiyatı.

öncedeki postlarda da bahsedilmiş eskiden şimdiki kadar gitar bolluğu da yoktu. gümrüklerin biraz gevşek olması avantajı vardı o kadar. şu an ikinci el ölü desek yeridir. bahsettiğiniz gibi kullanıcılar faaliyete devam etse bile ikinci elde ölü fiyatlarla başedemez zaten.

piyasa zaten üst seviye değil orta seviyeyle dönüyor. satılığa çıkan özellikli bir gitarı da türkiyede alacak adamlar belli. arkadaşım (foruma da üye) ke1'ini satmış facebookta gördüm, kesin dinkyman almıştır diye tahmin ettim. param olsa ben alacaktım ya da meraklı bir kaç insandan biri alacaktı. üç beş adamız zaten. ikinci ele düşen bir şey bile aynı adamların elinde geziyor.

ebay ikinci el fiyatlarıyla türkiyeyi karşılaştırabilirsiniz teyit için.
Ilanlari takip ediyorum alacagimdan degil ama uzun zamandir gipson lp custom shop görmedim. Adam her ay 1 tane getiriyordu. Siz sifir sl1 i 2000$a almissiniz su aralar yillanmis, sagi solu vuruklu sl1ler 2000$a satiliyor. Muhabbetin tam olarak ne oldugunu çözemedim.
Su an gitar fiyatlarinin ucuz saticinin sattigi fiyattan ucuz oldugunu soylemeye calisiyorsaniz yaniliyorsunuz. Gercekten o kadar uygun fiyata satiyordu ki adam fenomen olmustu.
Dedigim gibi uzun zamandir bir custom shop gibson, neck thru fender, temiz sl1ler uygun fiyata goremiyorum. O donem görmüştüm. O zamanlar da ogrenciydik.
Simdi bize yine oyle birisi gerek. Abd baglantisi olan, ucakla Türkiye'ye giris cikis yapan. Yasal bir sorunu da yok bildigim kadariyla ayda 1-2 urun getirmenin. bavul ticaretinin.

su aralar yillanmis, sagi solu vuruklu sl1ler 2000$a satiliyor.

ilanların o fiyatlara açılması gitarların ilanda belirlenen fiyattan el değiştirdiğini göstermiyor. o fiyatla piyasaya çıkan ikinci el gitarlar zaten aylarca duruyor.

ekim 2014 3250TL sl2h aldım, haziran 2015'de 3500'den satabildim. gayet temiz gitardı. 2000 dolarsa gerçekten piyasa 1800 lira civarı zarar etmişim satarken. ülkede son iki yıldır nakit alım gücü olmaması, doların yukarı doğru hareketi nedenleriyle ebay rakamları bile türkiye piyasasındaki aktüel rakamlardan daha fazla. sahibindende trans green soloiste 3250 dolar yazılınca o gitar 3250 dolara satılmıyor ne yazıkki, alan varsa da zihinsel problemleri vardır.

anlatmaya çalıştığım aynı şekilde çalışan biri olsa dahi tek artısı zor ulaşılabilen ürünleri sunması olacaktır.

2008 Jackson KE2 Kelly USA Select Guitar Snow White Seymour Duncan Blackouts

https://www.sahibinden.com/ilan/ali...ke2-lightning-sky-made-in-usa-212087506/detay

karşılaştırmayı yaparsınız.

ikincisi eskiden bavul ticaretine de gerek yoktu. bahsettiğiniz kişiden önce celephais her tür gitarı yolluyordu amerikadan direkt kargoyla, sıfır gümrük. (2004-2005)

Son düzenleme:
3500 uygun bir fiyatmis gercekten. Arasira dediginiz gibi uygun fiyatli ve kaliteli gitarlar düşüyor.
Bakiniz amerika fiyati diyorsunuz ebay diyorsunuz ama o arkadas cok ust duzey gitarlari ayda 1 - 2 tane olacak sekilde periyodik getiriyordu. Ve anlatamadigim sey, ebay fiyatlarindan cok cok ucuza satiyordu. Eve kargo teslim. Simdi gumruguydu vergisiydi eve kaca gelir siz hesaplayin. Herkes nasıl olur diye komplo teorileri üretiyordu. Bu arada linkini verdiginiz gitarlardan alacak olsam beyazini tercih ederim. Bazi takintilarim var.

3500 uygun bir fiyatmis gercekten. Arasira dediginiz gibi uygun fiyatli ve kaliteli gitarlar düşüyor.
Bakiniz amerika fiyati diyorsunuz ebay diyorsunuz ama o arkadas cok ust duzey gitarlari ayda 1 - 2 tane olacak sekilde periyodik getiriyordu. Ve anlatamadigim sey, ebay fiyatlarindan cok cok ucuza satiyordu. Eve kargo teslim. Simdi gumruguydu vergisiydi eve kaca gelir siz hesaplayin. Herkes nasıl olur diye komplo teorileri üretiyordu. Bu arada linkini verdiginiz gitarlardan alacak olsam beyazini tercih ederim. Bazi takintilarim var.
ebay fiyatlarını Amerika fiyatı olarak düşünmeyin ebay çok pahalı bir site özellikle ikinci elde

Ambar Guitars | Facebook

Çok güzel gitarlar/ekipmanlar getirird, ilk blackstarlar, tc electronicler, mxr'lar kargoyla kapıya teslim vs.
Ben de kendisiyle alışveriş yaptım zamanında bir Charvel için. Ama o zaman dolar 1.5-1.7 bandındaydı, şimdi 2.9-3.0 bandında. Haliyle artık 3000 liraya Jackson'lar, 2000 liraya Fender American Strat'lar göremeyeceğiz.
Güzel zamanlar-güzel fiyatlardı ama bizde para yoktu. Şimdi paramız var ama fiyatlar dövize endeksli olduğu için haliyle uçtu, kabullenmek lazım. Kimse 4 sene önce 2500 liraya aldığı Sl2'yi şimdi 2500'e satmak istemez.

Hayir bunun o zamanki dolar kuruyla alakasi yok. Atiyorum americadaki magazalarda yada internette en ucuz 2000$ olan gitari eve teslim 1700$ a satiyordu. Kimse sattigi fiyattan daha ucuz bir fiyati internet linki yada magaza fiyati olarak daha ucuza gosteremiyordu. Yani 'bak su sitede su magazada usa da daha ucuz' diyemiyordu kimse. Adam gercekten imkansiz fiyat veriyordu.
Kac aydir şöyle icime sinecek 'iste bu' diyecegim bir gitar göremedim. Yeter artik yav! Ya ayni gitarlar dolaniyor yada siradan gibsonlar fenderler.. 1 tane sl1 oldu sadece hosuma giden.

Hayir bunun o zamanki dolar kuruyla alakasi yok. Atiyorum americadaki magazalarda yada internette en ucuz 2000$ olan gitari eve teslim 1700$ a satiyordu. Kimse sattigi fiyattan daha ucuz bir fiyati internet linki yada magaza fiyati olarak daha ucuza gosteremiyordu. Yani 'bak su sitede su magazada usa da daha ucuz' diyemiyordu kimse. Adam gercekten imkansiz fiyat veriyordu.
Kac aydir şöyle icime sinecek 'iste bu' diyecegim bir gitar göremedim. Yeter artik yav! Ya ayni gitarlar dolaniyor yada siradan gibsonlar fenderler.. 1 tane sl1 oldu sadece hosuma giden.

Tabii ki var. Internette, mağazalarda en ucuz diye bir şey yok ki? Ben de Charvel'i alacağım zaman sadece ebay'e değil, forumlara, craig's list'e vs. bakındım sürekli, ebay'den çok daha uygun fiyatlar gördüm sürekli her marka-model gitar için. Ebay'de şu anda 700-800 dolar istenen American Standard Strat'ları Craig's list'te 400-450 dolar civarına bulabilirsiniz ama o fiyattan alıp buraya getirtmeniz çok zor. Kendisi bu tip ucuz gitarları bulup alıp getirtiyordu zaten, seri üretim-sıfır gitarlar getirmedi ki. Şu an da çok rahat yapılabilecek bir iş ama dolar 3 lira. Sadece dolar bazında %40'a yakın bir maliyet artışı var. Siz zannımca o zamanlarda paylaşılan, hemen satılan üst seviye gitar fazlalığını hatırlayıp, paranız cebinizde olduğu için seçim yapacak bir havuz bulamadığınız için biraz hayal kırıklığı yaşıyorsunuz. Dediğim gibi, dolar bu kadar yükselmişken, sıcak para transferi bu kadar durmuşken kimse zaten elindeki malzemeyi satılığa çıkartmayı mantıklı bulmuyor olabilir. Hoşunuza giden SL1 hangisiydi ve ne kadar isteniyordu misal?

Ambar Guitars | Facebook

Çok güzel gitarlar/ekipmanlar getirird, ilk blackstarlar, tc electronicler, mxr'lar kargoyla kapıya teslim vs.
Ben de kendisiyle alışveriş yaptım zamanında bir Charvel için. Ama o zaman dolar 1.5-1.7 bandındaydı, şimdi 2.9-3.0 bandında. Haliyle artık 3000 liraya Jackson'lar, 2000 liraya Fender American Strat'lar göremeyeceğiz.
Güzel zamanlar-güzel fiyatlardı ama bizde para yoktu. Şimdi paramız var ama fiyatlar dövize endeksli olduğu için haliyle uçtu, kabullenmek lazım. Kimse 4 sene önce 2500 liraya aldığı Sl2'yi şimdi 2500'e satmak istemez.
peki verdikleri fiyatlar nasıldı?

Tabii ki var. Internette, mağazalarda en ucuz diye bir şey yok ki? Ben de Charvel'i alacağım zaman sadece ebay'e değil, forumlara, craig's list'e vs. bakındım sürekli, ebay'den çok daha uygun fiyatlar gördüm sürekli her marka-model gitar için. Ebay'de şu anda 700-800 dolar istenen American Standard Strat'ları Craig's list'te 400-450 dolar civarına bulabilirsiniz ama o fiyattan alıp buraya getirtmeniz çok zor. Kendisi bu tip ucuz gitarları bulup alıp getirtiyordu zaten, seri üretim-sıfır gitarlar getirmedi ki. Şu an da çok rahat yapılabilecek bir iş ama dolar 3 lira. Sadece dolar bazında %40'a yakın bir maliyet artışı var. Siz zannımca o zamanlarda paylaşılan, hemen satılan üst seviye gitar fazlalığını hatırlayıp, paranız cebinizde olduğu için seçim yapacak bir havuz bulamadığınız için biraz hayal kırıklığı yaşıyorsunuz. Dediğim gibi, dolar bu kadar yükselmişken, sıcak para transferi bu kadar durmuşken kimse zaten elindeki malzemeyi satılığa çıkartmayı mantıklı bulmuyor olabilir. Hoşunuza giden SL1 hangisiydi ve ne kadar isteniyordu misal?
Hocam biz yatırım şirketi miyiz, kur dalgalanmalarına göre elimizde ki malı satalım veya satmayalım? Ayrıca doların 3 lira olması, dediğinizin tersi şekilde; arzın fazla olup, talebin azalmasına sebep olur.
Bence bu gitarlara sahip olanlar evladiyelik almışlar :)

güvenilir de olsa aracınız, bizzat ordan almadıkça craigslist ebay gibi yerlerden uzak durmak lazım. başka bir arkadaş çok komik bir rakama ke2 düşürmüştü. tabi o zamanın gümrük şartları, dolar/tl oranı ve jackson arz miktarını da unutmamak lazım.

iki seferde de sıfır almıştım aracı vasıtasıyla distribütörden. çok güzel bir gitar vardı ebayde pek yemedi. cmc'den asıl kafamdaki tobacco burst kv'yi alacaktım mesafeli satış parayı ben vereceğim benim adıma orada kimse uğraşamaz diye ondan da vazgeçtim.gitarda kargoda sorun çıkar, hasarlı gelir vs "sold as is" mevzusu da sakat bir mevzu başkası sizin yerinize hak da arayamaz. arasa bile el elin eşeğini türkü çağırarak şeaapar.

ancak ordan toplayıp seçmece ucuz gitar getirme kısmı güzel olur istediğiniz denk gelirse, sık giden gelen biri olsa keşke :)

bu arada @welmour sendeki eds sl1'i kaça verdin sorması ayıp, çok iyi swirl'ü vardı onun.

Geri