Tokai Love Rock Muhabbeti

@forbidden_city benim açımdan, LP deyince belli bir karakteri vardır o gitarın. Nezleli, hasta bir sestir o. Adamı kendine bağlar. Ama aşırı gainde genelde o karakter de kaybolur. Bu bir yerde dursun.

Gary, blues gitaristi olarak bilinse de, aslında bir hard rock gitaristidir. Hard rock soundunu da bluesa taşımıştır. En sert soundlu blues gitaristlerinden biridir belki de birincisidir. Düşün ki adamın booster diye kullandığı pedal DS-1. Şu attığın şarkıda bile ton çok sert. Ama adamın tonu bilhassa genç kitleler tarafından blues tonuna referans olarak alınıyor. İstemeden yapılan kötülük de burada bence.

Ha, yazdıklarım kendi fikrimdir. Beni bağlar. Kimse de Gary'ye b.k attığımı falan düşünmesin. Benim gördüğüm bu.

LP deyince sadece Gibson anlamayın arkadaşlar, ciddiyim. "Ne kadar pound o kadar sound" olayı 80'lerde 90'larda kaldı. Şimdilerde daha ucuz alternatifler çok ve göz önünde. O yıllarda Gibson Greco, Orville vb. bir çok küçük üreticiyi boğmayı başardı, ama bugünlerde yapamıyor. Tokai de bunlardan biri. Faydalanın. LP tonunu gayet güzel bir şekilde daha ucuza almak varken, Gibson gibi üçkağıtçıya para kaptırılmaz.

@Les Paul insaf be arkadaş. Gregor Hilden'den başka adamın demosu yok muydu yahu? Adamın tuşe muhteşem :)
Aynen katılıyorum kardeşim...
ALternatif bir çok iyi marka var... Bunlardan biri de Vintage LP AFD serisi mesela... Sen de çok beğenmiştin onu... Rakamları da süper, 1500 TL'nin altında...
Ama, marka takıntısı yüzünden forumda aylarca süründü maalesef...:)

@Les Paul

Buyrun bakalım, taze taze çıktı fırından. Tokai'yle sonunda sağlıklı bir kayıt alabildim. Kullandığım ekipmanlar linkte yazıyor :) Yakında lead tonlarını da duyurmaya çalışacağım. Henüz tonal anlamda gitarı etkileyecek hiçbir modifiye de yapmadım.

Not: Gitarları 4 kere çalıyorum.

Heeeıımmm, demek michael angelo bu yüzden 4lü gitar kullanıyordu... :D

Valla genel olarak kayıtlarda kullanılıyor bu olay, tabi böyle zamanlaması önemli parçalarda hepsinin üst üste getirmesi çok zorlaşıyor. Bunu ilk kayıt olaraktan paylaştım :D
Daha iyileri gelecek :)

Biliyorum biliyorum, espri yapmaya çalışmıştım aslında :D
michael-angelo-batio-quad-neck.jpg

@Les Paul

Buyrun bakalım, taze taze çıktı fırından. Tokai'yle sonunda sağlıklı bir kayıt alabildim. Kullandığım ekipmanlar linkte yazıyor :) Yakında lead tonlarını da duyurmaya çalışacağım. Henüz tonal anlamda gitarı etkileyecek hiçbir modifiye de yapmadım.

Not: Gitarları 4 kere çalıyorum.

Tonlar gayet doygun güzel geldi bana.
Uzun süre metal çalıp sahnelerde az drivelı şarkılara ani geçiş yaptığım için kafamdaki 'Gain Reducing' butonunu kullanarak gitarın hafif driveli tonlarını tahmin ettim az çok.
Referans için teşekkürler Kaan.

Arkadaşlar ön bir bilgilendirme olarak yazayım dedim; gitarı modifiye ettim. Üst eşiği Blacktusq ile, burguları ise Wilkinson ile değiştirdim. Telleri de 10 numara yaptım.

Gitarı kendim modifiye ettim, başta korkularım vardı, üst eşiği de güzel oturmadağımı düşünüyordum ama her şey bittiğinde ilk çaldığım an ciddi anlamda farkı gördüm. Bu gitar modifiye edilmeyi hak ediyor diye düşünmüştüm hep ve yalnız iki parçasını değiştirerek hem akort sorununu çözdüm hem tonal olarak da canlandı gitar. 10 numara tel (Elixir epey zorluyor da olsa) ise bu gitarın hakkıymış onu anladım.

En yakın zamanda, fırsat bulabilirsem güzel bir kayıt almayı planlıyorum, buradan paylaşacağım. İlgililere duyrulur :) Şimdi tam bir Les Paul oldu, canavar gibi. Mutlaka dinletmem lazım. Ayrıca manyetiklerini satmaktan da her an vazgeçebilirim gibi. Sözün özü mutlaka deneyin derim Les Paul merakınız varsa.

Abi kemik eşik kullanmadım diye mi diyorsuun, yoksa manyetikleri tutmaya karar verdim diye olumlu anlamda mı diyorsuun -büyük ihtimal bu- yoksa komple 'güzel gitar diye dedik sana' olarak mı diyorsun bilemiyorum ama yani o çok detay sesler konusunda fikrim hala aynı :D Ben kıyas etmeyi bıraktım artık bu gitar ayrı bi' yerde gözümde. Çok güzel oldu yahu. Action epey yüksek ama.. Zaten kayıt gitarı olarak almıştım bunu. Önemli olan çalım rahatlığından ziyade tonlar. Ha üst eşiği bir miktar daha kısaltabilirim ileride belki ama böyle gitar tam bir 'piyano' kadar temiz ses veriyor.

Abi kemik eşik kullanmadım diye mi diyorsuun, yoksa manyetikleri tutmaya karar verdim diye olumlu anlamda mı diyorsuun -büyük ihtimal bu- yoksa komple 'güzel gitar diye dedik sana' olarak mı diyorsun bilemiyorum ama yani o çok detay sesler konusunda fikrim hala aynı :D Ben kıyas etmeyi bıraktım artık bu gitar ayrı bi' yerde gözümde. Çok güzel oldu yahu. Action epey yüksek ama.. Zaten kayıt gitarı olarak almıştım bunu. Önemli olan çalım rahatlığından ziyade tonlar. Ha üst eşiği bir miktar daha kısaltabilirim ileride belki ama böyle gitar tam bir 'piyano' kadar temiz ses veriyor.

Olumlu manada söyledim meraklanma :) Ama çakma kemik yerine daha kolay ayarlanabilir gerçek kemik alaydın daha mantıklı olurdu.

Hoş, Hackeiommi Hırdavat demokrattır. Kendinden alış veriş yapmayanlara beddua etmez :)

Gibson les paul de kullanmis biri olarak,o kadar paralar gibson a dokmeden once japon ibanez,tokai veya greco bulursaniz deneyin ve aklinizin bir kosesinde bulunsun,
76 ibanez lp custom, 81 ibanez artist ve 80 model fernandes telecaster kullaniyorum ozellile les paul kopyalari su anki lp studio modellerini her turlu yer,kotu strat kopyalarina rastladim ama lp kopyalari cidden basarili ama biraz para harcayip modifiye etmek gerekebiliyor burgu kopru yada elektronik aksam gibi.

10 numara Elixir tellere geçtik.
Blacktusq eşik ve Wilkinson burgu modifiyesinden sonra, yeni haliyle mikrofonlu bir kayıt alabildim sonunda.

Bir tane de ritim gitar üzerine, cayır cayır bir kayıt yapacağım yakın zamanda. Şimdilik lead ağırlıklı bir kayıt yapayım dedim. Beğenmeniz dileğiyle.

Eline sağlık mükemmel çalmışsın hocam. Tonlar da şahane.

Geri