Plexi Tonu : Hangi 2 Kanallı Ampli, Hangi Model?

Bu harika soruya doğrudan Marshall ailesindeki opsiyonları sayarak da başlayabiliriz.

Mevcut plexi ailesinden (1959SLP, 1959HW, JTM 45 2245 vs.) olmayıp plexi tadında ton almanın Marshall'daki karşılığı bence DSL 100. Şimdiki çok kanallı çok özellikli ürün ailesi olan JVM serisinde aynı tad asla yok; standard olanda da yok Satriani modelinde de. Bu abimiz JCM 2000 serisi dediğimiz bir önceki nesilden. Nedense Türkiye'de aynı aileden 3 kanallı TSL ler tutuldu (Arif Deniz Toker, Metin Türkçan vs.) hard rock, heavy metal kafasında işler yapabilmek için olsa gerek) ama DSL çok daha karakterli bir amfi. (Bunun şimdi DSL 100H diye rezil bir uzakdoğu versiyonu var onun adı batsın aman dikkat.) Gayet temiz durumdaki ingiliz yapımı DSL'ler arada 2500-3000 TL bandında düşüyor Sahibinden.com da ve sizin istediğiniz şeyi o fiyata hiç bir markanın hiç bir modeli sanmam ki böyle yapabilsin.

Ona ek olarak bir de Vintage Modern serisi var (50 ve 100 watt olarak), onu Türkiye'de ikinci elde hiç görmedim. Sıfırı sizin bütçenin üzerinde tabi. O da aslında özünde bir çeşit plexi, malum plexiler kağıt üzerinde 2 kanallı ama kanallar arasında geçiş imkanı yok, ya birini kullanıyorsunuz ya diğerini. Son olarak da iki kanalı jumper kablo ile bir arada kullanmak mümkün (burada cascade yazmıştım @aiyiadam uyardı düzeltiyorum). Bu vintage modern denen seride de açık açık kanal 1 kanal 2 yok, low dynamic range, high dynamic range diye iki mod var ve ikisi arasındaki geçiş de bir footswitch ile mümkün. Bir nevi plexilerde olmayan kanal geçişini oldurmuşlar. Tabi preamp hormonlu, 4 adet 12ax7 var, dolayısı ile plexi ile aynı değil daha yüksek drive seviyeleri mümkün ki bunu avantaj olarak da görebiliriz herhalde. Malum şu anki standard model olan 1959SLP den makul ses düzeyinde drive almak neredeyse imkansız kökleseniz de en fazla hard rock ritimlerine yetecek bir drive var.
Vintage Modern'e dönersek bunların güç katında EL-34 değil KT-66 var. Bu lambaları Türkiye'de stokta bulmak herhalde pek kabil olmasa gerek. KT-66 ların clean karakteri aslında 6L6'lara daha yakın. Bu amfilerin drive'lı hali tam plexi sayılmaz ama iki dünya arasında güzel bir geçiş belki. Makul ses düzeylerinde güzel drive tonları almak da mümkün ama ton olarak daha çok erken dönem Guns'n Roses diyelim. Malum Amerikanya'da EL-34 narin diye vaktinde 6550 kullanılmışlığı var.

edit: Bu Vintage Modern ile Fulltone OCD ler ruh ikizi herhalde inanılmaz iyi anlaştıklarına Dünya şahit... Bunu da not olarak düşelim böyle bir uyuma çok az rastlanır...

Son düzenleme:
Bu harika soruya doğrudan Marshall ailesindeki opsiyonları sayarak da başlayabiliriz.

Mevcut plexi ailesinden (1959SLP, 1959HW, JTM 45 2245 vs.) olmayıp plexi tadında ton almanın Marshall'daki karşılığı bence DSL 100. Şimdiki çok kanallı çok özellikli ürün ailesi olan JVM serisinde aynı tad asla yok; standard olanda da yok Satriani modelinde de. Bu abimiz JCM 2000 serisi dediğimiz bir önceki nesilden. Nedense Türkiye'de aynı aileden 3 kanallı TSL ler tutuldu (Arif Deniz Toker, Metin Türkçan vs.) hard rock, heavy metal kafasında işler yapabilmek için olsa gerek) ama DSL çok daha karakterli bir amfi. (Bunun şimdi DSL 100H diye rezil bir uzakdoğu versiyonu var onun adı batsın aman dikkat.) Gayet temiz durumdaki ingiliz yapımı DSL'ler arada 2500-3000 TL bandında düşüyor Sahibinden.com da ve sizin istediğiniz şeyi o fiyata hiç bir markanın hiç bir modeli sanmam ki böyle yapabilsin.

Ona ek olarak bir de Vintage Modern serisi var (50 ve 100 watt olarak), onu Türkiye'de ikinci elde hiç görmedim. Sıfırı sizin bütçenin üzerinde tabi. O da aslında özünde bir çeşit plexi, malum plexiler kağıt üzerinde 2 kanallı ama kanallar arasında geçiş imkanı yok, ya birini kullanıyorsunuz ya diğerini. Son olarak da iki kanalı jumper kablo ile birbirine cascade etmek mümkün. Bu vintage modern denen seride de açık açık kanal 1 kanal 2 yok, low dynamic range, high dynamic range diye iki mod var ve ikisi arasındaki geçiş de bir footswitch ile mümkün. Bir nevi plexilerde olmayan kanal geçişini oldurmuşlar. Tabi preamp hormonlu, 4 adet 12ax7 var, dolayısı ile plexi ile aynı değil daha yüksek drive seviyeleri mümkün ki bunu avantaj olarak da görebiliriz herhalde. Malum şu anki standard model olan 1959SLP den makul ses düzeyinde drive almak neredeyse imkansız kökleseniz de en fazla hard rock ritimlerine yetecek bir drive var.
Vintage Modern'e dönersek bunların güç katında EL-34 değil KT-66 var. Bu lambaları Türkiye'de stokta bulmak herhalde pek kabil olmasa gerek. KT-66 ların clean karakteri aslında 6L6'lara daha yakın. Bu amfilerin drive'lı hali tam plexi sayılmaz ama iki dünya arasında güzel bir geçiş belki. Makul ses düzeylerinde güzel drive tonları almak da mümkün ama ton olarak daha çok erken dönem Guns'n Roses diyelim. Malum Amerikanya'da EL-34 narin diye vaktinde 6550 kullanılmışlığı var.

edit: Bu Vintage Modern ile Fulltone OCD ler ruh ikizi herhalde inanılmaz iyi anlaştıklarına Dünya şahit... Bunu da not olarak düşelim böyle bir uyuma çok az rastlanır...

Çok teşekkür ederim azizim... Çok detaylı ve doyurucu bir açıklama olmuş, ellerinize sağlık.:)
4-5 ay kadar önce @hackeiommi de bana DSL serisini tavsiye etmişti.
Gerçekten de DSL40C combo ve ardından DSL100H head denedim ve aynen dediğiniz gibi diğerlernden (JCM, JVM) daha çok hitap etti bana...
Bir de Mesa TA-30 serisi var (Spring reverbli) : Net kayıtlarından inceledim, tam değil ama sanki...? Sanki, biraz uyabilir gibi geliyor, eğer modern soundunu kabullenebilirsem.

O da aslında özünde bir çeşit plexi, malum plexiler kağıt üzerinde 2 kanallı ama kanallar arasında geçiş imkanı yok, ya birini kullanıyorsunuz ya diğerini. Son olarak da iki kanalı jumper kablo ile birbirine cascade etmek mümkün.

Güzel bir özet olmuş. Elinize sağlık. Yukarıdaki kısmı cımbızla çektim. :) Yanlış anlama olmasın diye bir ekleme yapmak istedim. En azından ben yanlış anlamış olabilirim çünkü:

Tipik bir plexide (1959 diyelim mesela) ilk lambanın güç katları paraleldir. Araya kablo takarsanız "cascade" olmaz , iki güç katı paralel olarak çalışır sadece. "Cascade" güç katlarını arka arkaya sıralamak anlamına geliyor ve bunun için maalesef ampliye müdahale (örneğin meşhur Randy Rhoads modu) gerekiyor. Bu müdahale işini biraz daha geliştirip, ikinci güç katının katoduna sadece 10K'lık bir direnç eklerseniz de JCM800 preamplisini elde edersiniz. Bir 3PDT toggle switch ile aynı preampliyi hem plexi hem de JCM800 gibi kullanmak mümkün olabilir.

1959_Plexi_Schematic.jpg

Marshall 2555X Silver Jubilee var olurmu.
Çok teşekkür ederim azizim... Çok detaylı ve doyurucu bir açıklama olmuş, ellerinize sağlık.:)
4-5 ay kadar önce @hackeiommi de bana DSL serisini tavsiye etmişti.
Gerçekten de DSL40C combo ve ardından DSL100H head denedim ve aynen dediğiniz gibi diğerlernden (JCM, JVM) daha çok hitap etti bana...
Bir de Mesa TA-30 serisi var (Spring reverbli) : Net kayıtlarından inceledim, tam değil ama sanki...? Sanki, biraz uyabilir gibi geliyor, eğer modern soundunu kabullenebilirsem.
Şöyle ki Ta serisi malumunuz Trans Atlantic'den geliyor. Ne Amerikan ne İngiliz demek olsa gerek. Onlara göre Vox, Marshall ve Fender karışımı birşey herhalde. Vox ile Marshall bile karışamıyorken bu nasıl olacak bilemiyorum... Ben hiç hoşlanmamıştım ama zevkler renkler tabi... MESA'nın Marshall kafasında yaptığı tek iyi şey Electra Dyne olsa gerek... Üreticiler arasında ABD li olup İngiliz aksanını anlayan bir tek Peavey var. Bulabilseniz JSX önereceğim tam bir hot rodded Marshall ve çok güzel cleanleri var... Ama Türkiye'de Peavey bulmak ile Bogner falan bulmak eşit derecede zor hatta ikincisi daha kolay olabilir.

Bu arada benim dediğim JCM 2000 DSL 100, DSL 100H değil... DSL 100H bence asla aynı klasta değil...

Güzel bir özet olmuş. Elinize sağlık. Yukarıdaki kısmı cımbızla çektim. :) Yanlış anlama olmasın diye bir ekleme yapmak istedim. En azından ben yanlış anlamış olabilirim çünkü:

Tipik bir plexide (1959 diyelim mesela) ilk lambanın güç katları paraleldir. Araya kablo takarsanız "cascade" olmaz , iki güç katı paralel olarak çalışır sadece. "Cascade" güç katlarını arka arkaya sıralamak anlamına geliyor ve bunun için maalesef ampliye müdahale (örneğin meşhur Randy Rhoads modu) gerekiyor. Bu müdahale işini biraz daha geliştirip, ikinci güç katının katoduna sadece 10K'lık bir direnç eklerseniz de JCM800 preamplisini elde edersiniz. Bir 3PDT toggle switch ile aynı preampliyi hem plexi hem de JCM800 gibi kullanmak mümkün olabilir.

84785 eklentisini görüntüle
Nedense herkesin jump demesi yerine fazladan cascade kelimesini kullandım haklısınız... Gain stage'leri cascade etmek olarak kast etmemiştim ama öyle anlaşılıyor. Diyecek şey yok, doğrudan benim dangalaklığım... Uyarı için teşekkürler... Yukarıda edit edeyim de öyle kalmasın...

Nedense herkesin jump demesi yerine fazladan cascade kelimesini kullandım haklısınız... Gain stage'leri cascade etmek olarak kast etmemiştim ama öyle anlaşılıyor. Diyecek şey yok, doğrudan benim dangalaklığım... Uyarı için teşekkürler... Yukarıda edit edeyim de öyle kalmasın...
Yalnız Randy Rhoads modu bence sizin dediğiniz şekli ile eksik kalır, tolexlerin de değişip beyaz olması lazım :)

Evet...İşte Plexi tonları... Biraz daha vintage olabilirdi ama buna da şükür... Güzel gerçekten.:)
Ne zormuş şu Plexi tonlarını bulmak yahu :) Allahtan abi sana çareyi çok ucuz ve güzel bir yöntemle buldum.

Bugera 1960 Head

İnanmazsın yarım saattir dinliyorum araştırıyorum meredi. Çok benziyor yahu.

Valla abi yarım saat önce bu konuyu görünce yine forumda aklıma bi anda bugera geldi. Dedim bu mesanın engl'nin peavey'in klonlarını yapmış, kesin marshallında klonunu yapmıştır dedim. Yapmış abi. Hatta Bugera 1990 da JCM 900'un klonu.

n11de sıfır fiyatı 2.800 falan
bence bi bak abi

Ne zormuş şu Plexi tonlarını bulmak yahu :) Allahtan abi sana çareyi çok ucuz ve güzel bir yöntemle buldum.

Bugera 1960 Head

İnanmazsın yarım saattir dinliyorum araştırıyorum meredi. Çok benziyor yahu.

Valla abi yarım saat önce bu konuyu görünce yine forumda aklıma bi anda bugera geldi. Dedim bu mesanın engl'nin peavey'in klonlarını yapmış, kesin marshallında klonunu yapmıştır dedim. Yapmış abi. Hatta Bugera 1990 da JCM 900'un klonu.

n11de sıfır fiyatı 2.800 falan
bence bi bak abi

Plexi işi zordur gerçekten... Çünkü PTP tarzı yavaş ve zahmetli üretim maliyetleri arttırıyor... Bu maliyeti karşılayabilecek insan adedi az alıyor gittikçe.. Kaldı ki, bu kaliteyi isteyenler de pek fazla değil... Yapıyorlar RI üretimleri geçiyorlar, ama tabii ki aynı kalite yok... Zaten sınırlı sayıda (LTD) ve rakamlı oluyorlar...
İnceledim kardeşim... Gerçekten Bugera bazı ayarlarda Marshall Plexi'ye bayağı yaklaşıyor. Katılır mısın bilmem ama Clean seslerde Plexi daha parlak, drive seslerde ise daha derin ve güçlü... daha lezzetli geldi...
Paylaşımına çok teşekkür ederim.
Jübilee bayağı hoşuma gitti... Fender'i satma / takaslama gibi bir durum söz konusu... Bakalım şartlar ne gösterecek?

Geri