Akord Hakkında Yardıma Ihtiyacım Var

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda hayko9988 tarafından 15 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar ben yeni bir gitaristim 2 ay önce epiphone les paul special 2 slash afd gitarımı aldım. E standart çalıyorum hep ve ben artık D standart yapmak istiyorum eğer D standart çalarsam gitara zarar verirmiyim yoksa sap ayarını yapmammı gerekir ? Eğer gerekiyorsa sap ayarını kendi başıma yapabilirmiyim ? Teşekkürler.
   
 2. 1 tık kalın tel kullan, işlem tamam.
   
  gurkanisevic bunu beğendi.
 3. Sap ayarı gerekmez mi ?
   
 4. Ne tel kullanıyorsun şuan?
   
 5. Gitara zarar vermezsiniz, sap ayarı ise kontrol edilmesi gereken birşey. Sapın şu andaki durumu bile önemli, belki şu anda bile tam değildir, akord düzeni değişince de iyice kötü olabilir.
  Bu nedenle sap ayarı yapmayı öğrenmekte fayda var. Zırt pırt luthier e gitmek bana mantıklı gelmiyor. Ayrıca etrafta birçok bilgi bulacaksınız sap ayarı ile ilgili, bir çoğunda da aman bilmeyen ellemesin, gitar pert olur falan filan diyecek. Bu doğru değil, gitarı öyle pert etmek kolay da değil. Dikkat edilmesi gereken hususlar var sadece. Bu nedenle 1-2 defa bilen biriyle beraber yapmakta fayda var. Sap ayarı Truss Rod da çok minik hareketlerle (birkaç mm çevirerek) yapılan bir ayar nihayetinde. Ama direkt 3-5 tur çevirmeye kalkarsanız o zaman gitara zarar verirsiniz işte.
   
  gurkanisevic ve forbidden_city bunu beğendi.
 6. Bir gitar dükkanına git, 11-48 (11-49'da olabilir) tel al, çekmelerini rica et, bir kaç sonra sap ayarı, entonasyon falan gibi diğer ayarlar için bir daha götür.
   
 7. Çok teşekkürler. İnternette hep floyd rose için sap ayarı entonasyon falan buldum. Benim gibi bi gitar için kaynak nerden bulabilirim ? Sap ayarı ve entonasyonu incelemek istiyorum.
   
 8. Bence hiç bulaşma bu aşamada, sap ayarın fabrika çıkışı fena değildir. Dediğim telleri kullan standart D için. Sapa binen yük ve tellerin gerginliği neredeyse hiç değişmeyecek.
   
 9. O tip bir tel ile e standard a geri çıkabilirmiyim peki ?
   
 10. Benim kişisel tecrübem, bir gitarın akordunu ne kadar sık değiştirirsen gitarı o kadar çok yoruyorsun. Bir başka konuda gevşek tel mi sıkı tel mi daha rahat çalabileceğin. 24.75 skala bir gitarda D standart 10-46 tellerle bence bir mahsuru yok. Belki biraz gevşek gelebilir. O zaman dediğim telleri alırsın. Ama o teller ile D standart altına kesinlikle inme. Drop C bile yapma yani.
   
 11. Çok teşekkürler gerçekten iyi akşamlar.
   
 12. Herşeyden önce yanlış bilgilendirme olmaması açısından
  E flat/standart tuning'tir
  D standart diye birşey söz konusu değil
  D Drop tuning ;)
   
 13. D standart niye söz konusu değil?
   
 14. Çünkü standart tuning denen şey E flat ;)
   
 15. Şunu sorabilirmiyim, aşağıdaki tuninglerin isimleri nedir ?

  D A D G B E ve D G C F A D

  Edit : İlk düzeni yanlış yazmışım şimdi farkettim doğrusu: D A D G B D
   
 16. Haebiden 2.si d standartmış yuh yahu :)
   
  1nsanetr ve tunckk bunu beğendi.
 17. Ben drop d ve open d olayında kalmışım malum son 6 yıldır eb tuning takılınca ;)
   
 18. Drop D : D A D G B E
  Standart D: D G C F A D
  Open D : D A D F# A D
  Open Dm : D A D F A D
  Open Dmadd9 : D A D F A E
  Open Dmaj7 : D A D F# A C#
  Open D5 : D A D A D D

  0.10 Tel takımı gevşek gelebilir sana. 0.11 tel kullanmak isteyebilirsin. Kullanacağın telin kalınlığı değişirse muhakkak yeniden sap ve köprü ayarı yapman gerekecek.
   
  tunckk ve gurkanisevic bunu beğendi.
 19. E Flat derken E♭ A♭ D♭ G♭ B♭ E♭ şeklinde mi standart akord yapmamız gerektiğini söylüyorsunuz?
   
 20. Hayır, o veya bu şekilde akord edin demiyorum, kendim uzun zamandır Eb tuning çaldığım için eski bilgileri unutmuşum malesef, @tunckk düzeltti sağolsun ;)
   
  tunckk bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş