Emg 57/66 Mı 81/85 Mi ?

Başlıktan anlamışsınızdır belki schecter marka gitar almayı düşünüyorum istediğim 2 tane var biri c1 platinum diğeri damien platinum. Ve bunların manyetikleri farklı. İki manyetik arasındaki farklar neler ??

Aktif manyetik tuşeyi emer muhabbetleri varya, 57/66 da o yokmuş. Pasif karakterli aktif olduğu için dengeli cleanler almanın yanı sıra aktif manyetiklerin o yırtıcılığından ödün vermeden tuşeye duyarlı kalıyor. Bunlar sağdan soldan okuduklarımın özetiydi. Kendi deneyimlerime gelince, Do-re de bi yarım saat denemiştim, bence daha bass karakterli ve daha bir "fuzzy" tonu var 57/66 nın. Distortion da 57/66 payasadaki çoğu tondan farklı bir lezzete ve bi tık daha üstün bence. Benim en sevdiğim manyetikler Jh Het set, ki bunlarda da yukarıda bahsettiğim pasif karakter olayı var. James dedemiz 2010lu yıllarda EMG ile beraber bu pasif karekterli aktif manyetik hesabına kendi manyetiklerini çıkarmış. Ses örneklerine baktığımdada Jh sete en çok benzeyen manyetiğin 57/66 lar olduğunu görerek bunlara erişme girişimim olmuştu geçenlerde...Amacımdan çok sapıp hüsranlı bir takas yaptım falan :(

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Daha çok metal ve parçaların sololarını çalmayı seviyorum. Bana 81 85 den beklediğimi alırmışım gibi geliyor. Açıkcası bana james beyin değil de kirk hammett efendinin manyetikleri lazım :D

EMG'de iki farklı malzeme vardır: seramik ve alnico. 66,57,85 ve 60A modelleri alnico mesela, daha dolgun tonları vardır. 81 ve 60 ise seramik, daha steril ve parlak tonludur. James 81/60 kullanıyor (81 köprü, 60 sap), Kirk ise 81/81 kullanıyor. 81/85 ritimde 81 lead için 85 kullanan bir set olur. Şahsen 85/60A kullanıyorum daha etli butlu oluyor kaba tabirle,60A caza bile geliyor hatta tonladığında.;)

pena vuruşlarına hassas, sesi kısınca distortiondan od/clean e geçen bir manyetik istiyorsan 57 66 yı seçmeni öneririm. schecter c1 platinum modelini ben de bir ara düşünüyordum indirimi kaçırdım alamadım zamanında. ama hala aklımdadır. 2 tane emg li gitarım var. 60, 81 85 hepsini kullandım. ama pasif manyetiğin dokunuş hassasiyetini arıyor insan. andy james reyiz bile 85/60 ı bırakıp 57 66 ya geçtiyse yeteri kadar doyurucudur.

Tonda kayıp derken? Biraz daha açabilir misiniz? Sanırım ürünün tanımında geçen headroom'dan kaynaklı ya da alnico/steel pole kombinasyonu ile ilgili bir durumdan bahsediyorsunuz.
81 çok sevdiğim bir manyetiktir kayıtlarda tight bir sound yakalarken çok kullanışlıdır bizim tarzda özellikle o yüzden zaten endüstri standardı gibidir hatta...57 66 ile palm mute larda o dolgunluğu alabiliyorum aynı zamanda çok daha organik hissettiriyor kayıp derken bunu demek istemiştim mesela km7 de seymour duncan nazgul ile o doygunluk asla yok aynı ayarlarda a/b yaptığımda nazgul üzüyor...arkadaşın yukarıda belirttiği gibi jeff loomis ve andy james de bu sete geçiş yaptı...jh set zaten 57 66 ile çok benzer bir yapıda...

81 için biraz daha aklıma gelenleri yazmak istedim şöyle...81 çıkışı yüksek ve metalciye uygun olarak tasarlanmış bir manyetik bu ne demek yüksek distortion a uygun olmalı demek...bunu sağlamak için ne yapmışlar compression ı arttırmışlar, compression nedir belli oranda düşük volümü yükseltmek yüksek volümü düşünmektir kabaca...tuşe hassasiyeti vb şikayet edenler bundan bahsederler aslında metal çalanlar için bu zaten istenen bir özellik, 81-85 ile blues funk vb çalmaya çalışıp hassasiyet yok demek bu açıdan mantıksız...81 in de kıymetini bilelim...

Ritim için 81 mi 57 mi dersek 81 derim..esp eclipse gitarımda 81 söküp 57 denemiştim 10 dakika sonra hemen söküp 81 yerine taktım:)ve bu konuda yalnız değilim.bu forumda iki kişide benimle aynı fikirde ama bu arada şuanki schecter platinum gitarımda 57-66 var oda ayrı bir konu.::).

C1 plat 57 66 ile kullaniyorum yelpaze olarak cok daha genis bence. 81 85 i cort xth kore gitarimda kullanmistim cogu parcada o dolgun ve yogun ton hissiyatini alamiyordum. Su an c1 plat dan cok memnunum tavsiye ederim

Abi senin ilginç isteklerinde beni yarıyor ya :) yapamazsın birisi hem aktif - pasif çalışırken diğer tamamen aktif çalışıyor . Drop tuningler kullanıyorsan 57/66 standart ağırlıklı ise 81/85/60/89 sana kalmış . Uzun araştırmalar denemeler sonucu benim kendi fikrim her zaman bridge de 81 yada 81x den yana . Alternatif JH serisi olabilir. Neck tamamen sana kalmış yüksek harmonikler istiyorsan 85 ritim için 60

Geri