Makale/Tutorial 5 Yollu Switch Nasıl Bağlanır?

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda devastator tarafından 15 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba herkese.

  Bugün forumdan bir arkadaş Hosco 5 yollu switch bağlantısını nasıl yapacağını sordu ö.m. ile. Bir türlü işin içinden çıkamamış ve internette de yeterince açıklama bulamamış. Ben de detaylıca anlattım.

  Sonra, bir başlık açıp herkesle paylaşmamı önerdi. Aslında benim de aklımdan geçmişti ama yoğunluktan fırsat bulamadım. Anca şimdi fırsat buldum ve buyrunuz paylaşıyorum.

  SORU: Hosco 5 yollu switche 3 adet manyetik nasıl bağlanır?

  CEVAP: Bağlantılar resimdeki gibi olmalıdır.
  maxresdefault.jpg
  Eğer ilk pozisyonda sap çalışıyorsa köprünün bağlı olduğu uç ile sapın bağlı olduğu uçlar yer değiştirecek ya da switch sökülüp ters takılacak.

  Bu arada uzun bacağa yakın olan her zaman sap manyetiği olmayabilir. Tam tersi de olabilir. Zıt taraf da aynı şekildedir. Burada dikkat edilmesi gereken kısa olan bacaklara değen plakanın (bir ucu daima uzun bacağa değen yay şeklindeki plaka) konumudur.

  Örneğin şemada ufak çıkıntı sap pozisyonunda. Switch ucu da ters istikamette. Bu pozisyonda arka tarafı çevirelim. Arka yüzde de ufak plaka (yayın çıkıntı ucu) hangi bacaktaysa o da sap manyetiğine bağlı demektir.

  Mantığı ve çalışma prensibi basitçe bu.

  Bu mantık CRL, DiMarzio vb. 5 yollu switchler için de aynıdır.  Tabi bir de "import" denen tek sıra switchler var. Onları da sonra anlatırım.

  Edit:
  Bu import switchlerin en meşhuru Alpha switchlerdir. Bu tip switchler genellikle ve çoğunlukla uzak doğu üretimi gitarlarda bulunurlar. Bunlar; Çin, Japon, Kore, Hindistan vb.

  Bağlantılar resimdeki gibi olmalıdır.
  alpha-600-list.jpg
  Burada dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı metal olan yüz (Alpha damgası bulunan ve resimde bize dönük olan yüz) volüm potansına bakacak şekilde konumlanmalıdır.

  Bu şekilde konumlanmış olan bazı switchlerde ortak çıkış tek olabilir. Yani 4. ve 5. konumdaki çıkışlar birleşik olarak 4. konumda bulunabilir. Bu tip switchler en ekonomik ve en çabuk bozulanlardır ve Çin üretimi 3 manyetikli ucuz gitarların değişmez bir parçasıdır. İşte bu tip switchlerde output sonrasındaki, yani metal yüz volüm potansına bakar pozisyondayken out putun solundaki 3 çıkışta yer değişikliği olabilir ve resimde "bazen 1" veya "bazen 3" dediğim durum ortaya çıkabilir.

  Ayrıca HSS veya HSH dizilimlerde split bağlantıları da anlatacağım.

  Selçuk.
   
  Son düzenleme: 16 Ağustos 2016
 2. Selçuk bey hiç üşenmeden bana özelden bu konuda yardımcı olmuştu. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş yine. Elinize sağlık.

  Doğuş
   
  sade_78, oldiesngoldies ve devastator bunu beğendi.
 3. Açıklama faydalı kesinlikle, ben sadece şu "internette de yeterince açıklama bulamamış" lafına takıldım ;) Böyle bir şey mümkün değil, hani aradığını bulamamak daha zordur.
   
 4. Teşekkürler.
  Aranan konuda yeterince bilgi bulamamak kişinin sadece lehim yapmayı becerebilmesi, İngilizce bilmemesi, vb. durumlardan kaynaklanabilir. Bence yadırgamamak lazım. Ama arama motorlarında artık buraya bir link çıkar herhalde.
   
 5. Hocam buyrun bulun o zaman Hosco marka switchler için bağlantı şemasını ? O kadar açıklamadan buna takılmanız niyetinizin ne olduğu hakkında bende bir soru işareti oluşturdu. Hayır hiç mi bir şey sormayalım forumdan ? Her şeyi arama motorlarından halledebiliyorsak forumların ne amacı var ? İngilizce'niz çok iyi de olsa eğer konunun özüne hakim değilseniz araştırma yaparken yanlış yönlere sapabilirsiniz. Ben yanlış bir yöne girdiğimi fark edip bilen birine danıştım burada ve araştırma yapacak bütün alt yapıya sahibim aslında.

  Buradan çıkarılması gereken sonuç bence marka fark etmeksizin bu uzun bacağın output için olduğunu bilmek ki bunu gerçekten çoğu insan bilmiyor. Mesela ben bunu biliyor olsaydım farklı markalara göre bunu yerleşim sırasının farklı olabileceği olasılığını göz önünde bulundurarak iş yapardım. Nitekim forumda da böyle bir başlık olmamasından mütevellit ilerisi için güzel bir kaynak oluşturabileceği ve hazır Selçuk bey gibi bu konuya hakim birinin forumda da olmasından dolayı kendisine ben özel mesaj ile böyle bir başlık açmasını rica ettim. Yanlış mı yaptık ?
   
  Son düzenleme: 16 Ağustos 2016
  sade_78 bunu beğendi.
 6. Küçük bir takılmaya gereksiz sertlikte bir mesaj yazmışsınız, fazlasıyla alınmışsınız, ne diyeyim.

  Google'a yazdığınızda ilk çıkan linkte de video ile anlatıyor.
   
 7. Bravo. Bu başlığı kapatalım en iyisi. Hatta forumu da kapatalım. Çünkü "internette" zaten her şey var. Ayrıca mesajımın neresi sertti ? Ya da ilk mesajınızda gülücük koydunuz diye çok mu yumuşak oldu yazdığınız ?

   
  sade_78 bunu beğendi.
 8. Forumda bilgi paylaşılmasına diyecek bir şey olamaz, herhangi bir kimsenin soru sormasına dahi gerek kalmadan bilgi paylaşılabilir, konu o değil. Bana 2 paragraf yazana kadar google'a 2 kelime girseydiniz demek istiyorum ama derdimi anlatamadım. Daha fazla da uzatmayacağım. İyi günler.
   
 9. Ben şunu anlamadım ? İster buradan sorarım ister Google'dan sorarım. Burada kimi rahatsız ettim ? 30 tane başlık mı açtım "hacı şu anahtar işini nasıl yapıyoz" filan diye. Onu da yapmadım. Siz neden takıldınız buraya ? Siz internette her gördüğünüz bilgiye güveniyor musunuz ? Ben belki buradaki tanıdığım kullanıcılara daha çok güveniyorum ? Siz kişisel bir şey yazdınız bana. Sonra üstüne "alıngan" dediniz. Burada benim merakım sayesinde forumda olmayan bir başlık açılmış ne güzel işte. Bırakın insanlar faydalansın.

  Size de iyi günler.

   
  sade_78 bunu beğendi.
 10. Özel mesajla tartışsanız da şu güzelim başlık telef olmasa.
   
  uvidinli, Painkiller ve devastator bunu beğendi.
 11. İmport (uzak doğu) veya Alpha marka türündeki 5 yollu switch bilgilerini de ekledim.
   
  end_of_beginning ve sade_78 bunu beğendi.
 12. Bu güzel bilgilendirici başlık ve Emeğiniz için teşekkürler
   
  devastator bunu beğendi.
 13. Süper ve her devrin başlığı...
  Selçuk kardeşim @devastator güzel derleyip toparlıyor...
  Sahip çıkalım... Vakit ve emek harcamış, ellerine sağlık...:)
   
  devastator bunu beğendi.
 14. Uğur abi bence ustayı usta yapan yetiştirdiği çıraktır. İnsan bildiğini aktaracak ki insanlık ilerlesin. Eni sonu toprak hepimizin. Bilginin sonu yok.
   
 15. Doğru dersin Selçuk kardeşim, aynı şeyi ben de sık söylerim :

  Çırak yetiştirmeyen adama usta denmez,
  insan olan saygı gösterir kendine el verene;
  her daim yapılan iş konuşur, hamaset değil,
  çırak ustayı geçemiyorsa ona başarı denmez. UV
   
  sade_78, end_of_beginning ve devastator bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş