Alım - Satım Bölümü Için Bir Öneri.

Alım - satım bölümünü sadece belli bir sayıda gönderisi olan üyeler görüntüleyebilsin.

• Katılıyorum.

• Katılmıyorum.

• Belli bir sayıda paylaşıma gerek yok. Sadece üye olanlar görüntüleyebilsinler.

Sonuçlar sadece oy verildikten sonra görüntülenebilir.
Bende buraya ticari amaçla üyelik açmıştım ama şuan onedio'dan sonra buraya giriyorum. Benden bilgililerden bir şeyler öğrenmek, bilgisi olmayanlara bir nebze yardımcı olmak, aynı zamanda muzisyenlerin olduğu bir ortamda olmak bana mutluluk veriyor. Bence referans mantıklı :D
Katılmıyorum. Ayrıca geçmiş olsun.

@devastator Selçuk kardeşimin haklı nedenlerle açtığı başlığı ve güzel tartışmayı başından beri izliyorum.
Hemen hepimizin sahibinden sitesinde üyeliği var, çünkü deneyimlemek istediğimiz hey yeni ekipman yüzünden başka ekipman boşa çıkıyor ve onları satışa koymak zorunda kalıyoruz.
Bu ilanları, hangi nedenle verirsek verelim, üye olmayanlara karşı getireceğimiz görüntüleme sınırlamasının ilanlarımızın etki alanını küçülteceği aşikardır.
Ancak, bazı özel durumlar söz konusu olduğunda, yalnızca forum üyelerinin görebileceği özel alanın yaratılmasını veya her açılan başlık için "foruma özel/kamuya açık" seklinde bir seçeneğn (flag) konmasını forum yönetiminden talep edebiliriz sanırım. Böylece, kamu tarafından görünmesini istemediğimiz kendi mahrem konuşma/tartışmalarımıza sahip olabiliriz.
Konu veya ilan açmanın ise, özellikle belli deneyimin altındaki üyeler için, bir onay mekanizmasına ihtiyaç gerektirdiğini düşünenlerdenim. Lakin, bu işlem demokratik olmalıdır.
Yani, her klavyeyi eline alan ve forumda hiç bir araştırma yapmadan düşünmeden konu açamamalı, canını sıktığına karar verdiği forum üyelerine hakaretler yağdıramamalıdır.
Arkadaşlar kalem kullanmak bir ehliyet gerektirir, klavye de öyle...
Birilerinin özgürlüğü, diğerlerinin mağduriyetine neden oluyorsa onun adı özgürlük değil, olsa olsa anarşidir.
Yine de bunu yasakçı olmayan bir zihniyetle yapılmasından yanayım.
Bu konudaki önerim de şu : Forumda yeni olan arkadaşlarımıza yalnızca belirli sayıda harf sayısından oluşan (ör. max. 150) bir başlık satırı açabilme hakkı tanıyalım (içeriksiz, sadece cümle olarak)
Bu cümle bir havuza düşsün ("Öneri havuzu") ve orada toplansın. Forum ahalisi ya uyarılar ekleyebilsinler, ya da onaylayabilsinler.
(Her üyenin 1 oy hakkı olması gerektiğini söylemeye gerek duymuyorum.)
Onay adedi belli sayıya ulaştığında (ör. 10 gibi) cümle havuzdan çıkarak yeni konu başlığı açılmış olsun.
Eğer, uyarıların adedi belli bir rakama ulaşıyorsa (ör. 5 gibi) konu başlığı adayı havuzdan "reddedilenler" havuzunda toplansın.
Bir üyenin, "reddedilenler" havuzundaki aday başlıkları yine belli rakama erişiyorsa (ör. 5 gibi) yeni aday öneri havuzunda yeni cümle açamasın...
Aday cümlenin açılış tarihi 1 ayı doldurduğunda, reddedilmiş ise "reddedilenler" havuzundan ototmatikman silinsin...
Bu yöntemle, yeni forum üyeleri eğitilmiş olacaklar ve keyfi davranamayacaklardır.
Bu şekilde, saçma sapan veya birbirinin tekrarı olan garip konu başlıklarından ve gereksiz tartışmalardan kurtulmuş oluruz diye düşünüyorum.
Bu tarzda uygulamaları olan bir forum var mıdır bilmiyorum ama aklıma gelenler bunlar...:)

Profillerimizde açık adresimiz değil sadece şehrimizin ismi var, buradan da herhangi bir sorun çıkacağını sanmıyorum.
Açtığım konularda da açık adres yazma gereği hiç duymadım.
Arkadaşımızın başına gelen durum üzücü tabi ama ben forumla alakasını çözemedim.
Fikrimce yakın çevresinden birinin yapmış olması daha olası geliyor.
Umarım en kısa zamanda bulunur ve arkadaş gitarına kavuşur.

Son düzenleme:
@devastator Selçuk kardeşimin haklı nedenlerle açtığı başlığı ve güzel tartışmayı başından beri izliyorum.
Hemen hepimizin sahibinden sitesinde üyeliği var, çünkü deneyimlemek istediğimiz hey yeni ekipman yüzünden başka ekipman boşa çıkıyor ve onları satışa koymak zorunda kalıyoruz.
Bu ilanları, hangi nedenle verirsek verelim, üye olmayanlara karşı getireceğimiz görüntüleme sınırlamasının ilanlarımızın etki alanını küçülteceği aşikardır.
Ancak, bazı özel durumlar söz konusu olduğunda, yalnızca forum üyelerinin görebileceği özel alanın yaratılmasını veya her açılan başlık için "foruma özel/kamuya açık" seklinde bir seçeneğn (flag) konmasını forum yönetiminden talep edebiliriz sanırım. Böylece, kamu tarafından görünmesini istemediğimiz kendi mahrem konuşma/tartışmalarımıza sahip olabiliriz.
Konu veya ilan açmanın ise, özellikle belli deneyimin altındaki üyeler için, bir onay mekanizmasına ihtiyaç gerektirdiğini düşünenlerdenim. Lakin, bu işlem demokratik olmalıdır.
Yani, her klavyeyi eline alan ve forumda hiç bir araştırma yapmadan düşünmeden konu açamamalı, canını sıktığına karar verdiği forum üyelerine hakaretler yağdıramamalıdır.
Birilerinin özgürlüğü, diğerlerinin mağduriyetine neden oluyorsa onun adı özgürlük değil, olsa olsa anarşidir.
Bu konudaki önerim de şu : Forumda yeni olan arkadaşlarımıza yalnızca belirli sayıda harf sayısından oluşan (ör. max. 150) bir başlık satırı açabilme hakkı tanıyalım (içeriksiz, sadece cümle olarak)
Bu cümle bir havuza düşsün ("Öneri havuzu") ve orada toplansın. Forum ahalisi ya uyarılar ekleyebilsinler, ya da onaylayabilsinler.
Onay adedi belli sayıya ulaştığında (ör. 10 gibi) cümle havuzdan çıkarak yeni konu başlığı açılmış olsun.
Eğer, uyarıların adedi belli bir rakama ulaşıyorsa (ör. 5 gibi) konu başlığı adayı havuzdan "reddedilenler" havuzunda toplansın.
Bir üyenin, "reddedilenler" havuzundaki aday başlıkları yine belli rakama erişiyorsa (ör. 5 gibi) yeni aday öneri havuzunda yeni cümle açamasın...
Aday cümlenin açılış tarihi 1 ayı doldurduğunda, reddedilmiş ise "reddedilenler" havuzundan ototmatikman silinsin...
Bu yöntemle, yeni forum üyeleri eğitilmiş olacaklar ve keyfi davranamayacaklardır.
Bu şekilde, saçma sapan veya birbirinin tekrarı olan garip konu başlıklarından ve gereksiz tartışmalardan kurtulmuş oluruz diye düşünüyorum.
Bu tarzda uygulamaları olan bir forum var mıdır bilmiyorum ama aklıma gelenler bunlar...:)
+1

Sadece üyelik şartı, + konuya(ya da hem konuya hem de profile) kimlerin girdiği bilgisi aslında yeterli olur gibi gözükmekte. Ama üyelik şartı olacaksa gerçek ad-soyad bilgi şartının olması gerekli bence. Yoksa yeni üye olup sadece nickini görmek pek birşey anlam ifade etmeyecektir.

Abim, cok iyi niyetli fakat bir o kadarda burokratik bir yaklasim bu. Insanlar cevap almak istedikleri konuda gunlerce beklemek istemez. Iste asil o zaman forum baltalanmis olur.
Fakat referans gosterilebilcek bir seyi olmayan ( mesaj sayisi olur, uyelik tarihi olur, forumun taninan diger uyelerini kefillikleri ile olur vs.) uyelerin kisitlanmasi banada en uygun secenek gibi gorunuyor.
Butun Avrupa demokrat fakat bizi AB ye almiyorlar, neden? Cunku o ortamin kriterlerine henuz uygun degiliz. Demokrasi var ben girmek istiyorum deyip giremiyoruz.

Musikerboard benim en beğendiğim forumlardan biri. Siteye girer girmez "Almanca bilmiyorsanız dert değil, lütfen Ingilizce yazın ve cevaplayın." gibi bir motivasyon var.

Alım-Satım bölümü "Flohrmarkt" ise sadece;
- En az 3 ay önce üyeliği açmış ve,
- En az 50 forum mesajına sahip,
kişilerin ilan açabildiği yer. Yani ilanları görüntüleme, ilan sahiplerine mesaj atabilme ya da ilanların altına post yazabilme yeni üyelere de serbest.

Bu sebeple ben bu uygulamaya katılmıyorum.

Alım satım bolumu zaten ne bileyim. Ben buradan çok kolay bir şekilde aradığım şeyi bulamıyorum (sahibindene kıyasla). Ama forum içinden bir teklif gelince insanın içi daha rahat oluyor. Bence bir kısıtlama gereklide çok ağır bişey olmamalı.

Abim, cok iyi niyetli fakat bir o kadarda burokratik bir yaklasim bu. Insanlar cevap almak istedikleri konuda gunlerce beklemek istemez. Iste asil o zaman forum baltalanmis olur.
Fakat referans gosterilebilcek bir seyi olmayan ( mesaj sayisi olur, uyelik tarihi olur, forumun taninan diger uyelerini kefillikleri ile olur vs.) uyelerin kisitlanmasi banada en uygun secenek gibi gorunuyor.
Butun Avrupa demokrat fakat bizi AB ye almiyorlar, neden? Cunku o ortamin kriterlerine henuz uygun degiliz. Demokrasi var ben girmek istiyorum deyip giremiyoruz.
Her konuda olmayabilir tabii...
Ama, en azından "Yeni başlıyorum, hangi gitar, hangi ampli?" başlıklarını yavaşlatsak yeter, böylece de Selçuk @devastator kardeşim tırnaklarını yemekten kurtulur...:ROFLMAO:

Eğer Alım Satım forumlarına girmek için mesaj sayısı ile ilgili bir sınırlama getirilirse diğer bölümlere saçma mesajlar yağacaktır. Her olasılık düşünülüp forumu koruyacak bir karar verilmesi gerekir.

Hocam konuyu bulmuşken ben de bir şeyler söylemek isterim. Sanırım alım satım bölümünde sadece şehire göre arama yapamıyoruz. Şehiri İzmir seçtiğimde hata mesajı veren bir ekran geliyor karşıma. Sadece şehre göre de listeleme seçeneği eklense güzel olur diye düşündüm. Yoksa sadece ben mi şehrimdeki ilanları bulamıyorum?

Gitar vb fetişizmim yok.Fakat satmayacağım tek bir gitar mevcut ona da oldukça çömezken ulaştım.Mesela o gitarın ilanı burada olsaydı ve ben gerekli kriterleri karşılayamayacak bir üye olsaydım alamayacaktım.Faşizme kaçan bir uygulama olur bu.Katılmıyorum :D

Geri