Gitar Metod Önerisi Ve Nota Bilgisi Için Tavsiyeleriniz

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda stark96 tarafından 16 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. arkadaslar selim ışık ve bora uslusoyun metodlarını önerdiler
  sizin bu daha iyi dediğiniz veya önerdiğiniz baska bir metod varmıdır ?

  Nota bilgim yok.Genellikle Tab seklinde gittim nota öğrenmek istiyorum
  onun için ne yapmalıyım ?
  kaynak video kitap vs önerilerinizi alabilirsem sevinirim
   
 2. Bona alabilirsin :) Ben Bona' yı ve Selim Işık kitabını beraber götürüyorum. Hatta Selim Işık kitabında Bona' dan alıştırmalar var.
   
 3. Selim Işık'ın kitabını öğretici ama bir yandan da çok sıkıcı buluyorum...
  Mesajım dursun önerileri merak ediyorum
   
 4. Klasik Troy Stetina gerçi seviyeni bilmiyorum ama. Ve kitabı Türkçe almanı tavsiye ederim düğer türlü daha çabuk sıkılırsın
   
 5. Troy Stetina - Heavy Metal Lead Guitar Volume 1 ve 2
  John Petrucci - Rock Discipline
  Muammer Sun - Solfej
  Troy Stetina ile Petrucci zor gelebilir ama emin olun çok geliştirecektir.
   
 6. @guitarology Mali Akpolat' ın videolarını takip edebilirsiniz. Özellikle nota bilgisi konusunda ilerleyen günlerde gelmesini beklediğim videolarda da çok geliştirici çalışma materyalleri bulabilirsiniz. Videolarında önerdiği kitaplar da var, kesinlikle bakılmalı bence.
   
  berketan ve guitarology bunu beğendi.
 7. @yigit_ teşekkür ederim. Yeni başlayacak arkadaşlara tavsiyem, bol bol nota okumaları. Çok ucu açık bir tavsiye oldu evet farkındayım. Ama gitarı nota okuyarak çalmak için, hali hazırda o notaları okuyabiliyor olmamız gerekir. Bunun için de Muammer Sun'un Solfej 1 kitabını ya da Solfege Des Solfeges Vol.1A - Albert Lavignac tavsiye edebilirim. (Direk Lavignac 1-A diye geçer okullarda falan. Lavinyak diye telaffuz edilir, bu şekilde sorabilirsiniz kitapçılara) Benim videolarda tavsiye ettiğim kitap da biraz nota öğretiyor gerçi. Porte dizek anahtar, sıfırdan başlıyorum diyorsanız da, Nail Yavuzoğlu'nun Uygulamalı Müzik Teorisi 1'i öneririm.

  Gitar metodu olarak Bora Uslusoy'un metodu güzel bir Türkçe kaynak. Ancak yabancı kaynaklara da bakmak lazım. Hal Leonard'ın yayınlarını bulabilirseniz bir göz gezdirin. Onun dışındaki akor kitabı modundaki metodlara çok bakmayın bence. Kısa yoldan nasıl zengin olunur tadındaki haber sitesi reklamlarından farkı olduğunu düşünmüyorum.

  Bir de ek olarak şunu söyleyeyim, YouTube'de gitar öğretme üzerine kanallar var. Bunları da değerlendirmek lazım ve aralarından doğru seçim yapmak lazım. Yakın zamanda Araf'ın solosunu çalıp attım kanalıma. Sonradan şu video denk geldi videomun kenarında. Baktım güzel görünüyor, tıkladım;  Bu muhteşem performansa ait bir de ders videosu varmış, onu da izledim sabırla;
  Ve yorumlara bakınca bunu beğenen, bunun üzerinden bir şeyler öğrenen genç arkadaşlar olduğunu gördüm. Bunu yapan kişinin bir kere herhangi birine rehber,veli ya da hoca olması mümkün değil. Bir kere tam duyamıyor. Duyabildiği kadarını çalamıyor. Çalamadığı gibi yenisini yazıyor. Ve bir de bunu ders olarak (inanarak) anlatıyor. Bu sadece bir örnek. Bunların arkasından gidecek bilinçte arkadaşlar yoktur forumda eminim. Ama ne olur ne olmaz.
   
  berketan ve yigit_ bunu beğendi.
 8. Ya bu gene iyi. Youtubeda hanzonun biri eline klasik gitarı almış, 1. Perde Do, 2. Perde Re, 3. Perde Mi, 4. Perde Fa, 5. Perde Sol 6. Perde La diye gitar öğretiyordu :ROFLMAO: 300.000 izlenme sayısı vardı. Yine bu forumda biri paylaşmıştı, şimdi aradım bulamadım. Tekrar paylaşırsa çok sevinirim :LOL:
   
 9. İngilizce biliyorsanız Guthrie Govan'ın creative guitar 1 ve 2 kesinlikle tavsiye ederim...araştırırsanız ulaşması kolay...
   
 10. Başta dedim abi ne diyorsun bu adam mı mük... derken devamını okudum :) bu arada youtube da nurkan renda var onu da tavsiye ederim
   
  guitarology bunu beğendi.
 11. En son yazdığınız gözümden kaçmış kendi kendime "nasıl olur?" falan diyordum. Neyse ki ciddi değilmişsiniz. Bu adam afedersiniz sağır resmen.
   
  guitarology bunu beğendi.
 12. bu kadar uğraşıp bana gerekli açıklamaları yaptığınız için teşekkür ederim evet bende karşıyım şimdi şuna bas şimdi buna,ezberle 3 kere tekrar et tamamdır gitar çalıyorum işlerine .. o yüzden tüm bilgilerime sıfırdan başlayıp nota öğrenmek duymak,duyduğumu çalabilmek,en azından onun için uğraşmak,doğaçlama sololar atabilmek,mesela gam bilgim neredeyse hiç yok gam öğrenmek.Selim Işık'ı pek önermiyorsunuz diye biliyorum o yüzden bora uslusoy önerinizi dikkate alıcam videolarınızıda takipteyim herhangi bir öneriniz olduğunda not alıyorum.Yeniden teşekkürler yardımınız için ilginiz için.
   
 13. Cem Yılmaz'dan alıntı yapmış olucam ama
  Derdimi anlatacak kadar var :)
  yani anlamadığım yerler olur sanıyorum pek verim alamam gibi
   
 14. bunlar Türkçeleri varmı acaba ?
   
 15. Türkçesini bulmak zor , bende pdf si heavy metal in az çok ingilizceniz varsa anlarsınız . Fakat bence yeni başladıysanız bunların yanında bir de türkçe kaynak alın . Bora Ulusoy 'un kitapları baya yararlı olur.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş