Sitede Kedi Beslenmesi

Arkadaşlar selam. Üç ay önce taşındığım sitede yaşayan birisi evde kedi beslediğim için şikayette bulunmuş. Site Yönetmeliğinde, kurallarında, el kitabımda işte adı neyse "Sitede evcil hayvan beslenemez" şeklinde bir ibare var. Bunun olduğunu biliyordum ancak sonuçta bu kedidir kimseye zararı ziyanı yok diye çok da umursamadım. Şikayet eden kişiyi de biliyorum. Kendisi otoparkta aracımın çatısına çıkan ufak çocuğuna pişt dediğim için ve kediyi de camın teline tırmandığı bir gün gördüğü için şikayet etmeyi uygun görmüş. Yani olay aslında kedi falan da değil. Oğluna pişt demem. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim. İnternette okuduğum çoğu makale ve bilgi şu anda haksız durumda olduğumu, yönetmelikte böyle bir madde varsa yapacak birşey olmadığını söylüyor. Ne yapalım hayvanı sokağamı atalım? Ayrıca yönetmelikte yazan ama uyulmayan bir sürü de madde var. Havuza bonesiz ya da elbiseyle girilmez gibi. Bilmiyorum nasıl bir karşılık verebilirim bu duruma? Apartman yöneticisini tehdit edip ihtar çekmesini engellemek ne derece doğru olur? Kendisi bana şikayet geldi ben gerekeni yaparım diyor.

"Evcil hayvan beslenemez"...
Ne kadar geri kafalı bir maddedir bu. Size ne arkadaşım? Evcil olmayan "insan hayvanı" besleniyor, evcil hayvanin zararı ne?

Gecmis olsun, avukat değilim ancak yönetmelige uygun olmayan seyleri fotoğraflayın. Elinizde kanıt olsun. Hayvan haklarıni savunan derneklerle görüşün. Çünkü bu yüzden size "çıkın" ihtarı cok sacma olacaktir. Buradan da avukat arkadaşlar yardim edecektir bilgilendirme konusunda, eminim.

Tekrar geçmiş olsun "evcil olmayan ve evcilleri istemeyen insan hayvanlari" ile yaşadığınız için.

Eskiden bulunduğum sitenin yönetmeliğine göre balık beslemek yasaktı.Bir yolu olmalı peşini bırakmayın gerekirse çıkışın malesef orman kurallarını uyuglamak gerekiyor ayılarla karşılaşınca ve gerçekten işe yarıyor.

Google "evcil hayvan beslemek kanunu" sonucu çıkan ilk link, Apartmanda Evcil Hayvan Beslemek Hakkında ...

Hangi Durularda Yasaklanabilir?
Her apartman ve sitenin kendine ait yönetmeliği olabilir. Bu yönetmelikler, apartman, site sakinleri tarafından hazırlanır, onaylanır. Genel olarak bu yönetmeliklerde, “Evcil hayvan bakılamaz.” maddesi bulunur. Evcil hayvan sahibi olan ev sahipleri bu maddeyi ya fark etmez, ya da sorun olacağını düşünmez ve onaylar. Ancak bu yönetmelik, apartman veya site yönetimi tarafından onaylandığı sürece geçerli bir hükümdür.

Yönetmeliğinde “Evcil hayvan bakılamaz.” maddesi bulunan apartman ve sitelerde kanunen, evcil hayvan bakılması yasaktır. Bu durumdaki birçok apartman ve sitede herhangi bir şikayet olmaması halinde uzun süre bakılabilen evcil hayvanlar vardır. Ancak apartman veya site sakinlerinden herhangi birisi şikayetçi olduğu takdirde, ya evcil hayvanın evden uzaklaştırılması gerekir yada ev sahibinin evini değiştirmesi gerekir.

Bu arada benim de bir kedim var...Umarım can sıkıcı şekilde gelişmez olaylar... :(

Sevgiler ve saygılar...

Son düzenleme:
Google "evcil hayvan beslemek kanunu" sonucu çıkan ilk link, Apartmanda Evcil Hayvan Beslemek Hakkında ...

Hangi Durularda Yasaklanabilir?
Her apartman ve sitenin kendine ait yönetmeliği olabilir. Bu yönetmelikler, apartman, site sakinleri tarafından hazırlanır, onaylanır. Genel olarak bu yönetmeliklerde, “Evcil hayvan bakılamaz.” maddesi bulunur. Evcil hayvan sahibi olan ev sahipleri bu maddeyi ya fark etmez, ya da sorun olacağını düşünmez ve onaylar. Ancak bu yönetmelik, apartman veya site yönetimi tarafından onaylandığı sürece geçerli bir hükümdür.

Yönetmeliğinde “Evcil hayvan bakılamaz.” maddesi bulunan apartman ve sitelerde kanunen, evcil hayvan bakılması yasaktır. Bu durumdaki birçok apartman ve sitede herhangi bir şikayet olmaması halinde uzun süre bakılabilen evcil hayvanlar vardır. Ancak apartman veya site sakinlerinden herhangi birisi şikayetçi olduğu takdirde, ya evcil hayvanın evden uzaklaştırılması gerekir yada ev sahibinin evini değiştirmesi gerekir.

Sevgiler ve saygılar...

Keşke bu saçma kanun kadar, hayvanlara işkence eden, eziyet eden insan kılıklılara da bir kanun çıksa...

Evde hayvan beslemenin yaptırımı : Ev değişimi veya evcil hayvanın gönderimi...
Kedi-köpek ve bilimum hayvana eziyet etmenin, öldürmenin cezası : 600 TL para cezası...

Şaka gibi memleketiz cidden cılkı çıktı her şeyin.

Eskiden bulunduğum sitenin yönetmeliğine göre balık beslemek yasaktı.Bir yolu olmalı peşini bırakmayın gerekirse çıkışın malesef orman kurallarını uyuglamak gerekiyor ayılarla karşılaşınca ve gerçekten işe yarıyor.

Balık mı :O Hadi kedi-köpek istenmemesini anlarım, miyavlar havlar. Balık ne yapıyor? On yüz bin baloncuk mu çıkarıyor ağzından da rahatsız edecek ses çıkıyor?

Geçmiş olsun. Her apartmanda vardır böyle hayvandan daha aşalık insan müsveddeleri....

Yönetmelik açık. Eğer siz hayvan sahibi iken bu madde eklenmemişse yani bu maddenin yürürlükte olduğu bir apartmana sonradan evcil hayvan almış veya evcil hayvan ile taşınmışsanız, birinin keyfii bir şikayeti sonucu dahi olsa yönetmelik gereği hayvan apartmandan gönderilir.

Ama gelgelelim bu apartmandan evcil hayvan gönderme işleri o kadar kolay olmuyor. Yine evcil hayvanınız alman kurdu gibi husky gibi büyük ırk köpeklerden olsa problem daha büyük olurdu ama kedi olduğu için yine işiniz nispeten daha kolay. Bu işin sosyal ve psikolojik boyutuda var. Herşey yönetmelikte yazan 1 cümle ile bitmiyor. Bu şekilde açılmış ve yönetmelikte açıkça "sitede hayvan beslenemesi yasaktır" yazmasına rağmen reddedilmiş davalar mevcut.

Size tavsiyem haytap gibi haysev gibi dernek ve kurumlarla iletişim kurun. Onların özellikle bu işlerde deneyimli avukatları oluyor. Mutlaka yardımcı olurlar.

Son düzenleme:
Keşke bu saçma kanun kadar, hayvanlara işkence eden, eziyet eden insan kılıklılara da bir kanun çıksa...

Evde hayvan beslemenin yaptırımı : Ev değişimi veya evcil hayvanın gönderimi...
Kedi-köpek ve bilimum hayvana eziyet etmenin, öldürmenin cezası : 600 TL para cezası...

Şaka gibi memleketiz cidden cılkı çıktı her şeyin.

Balık mı :O Hadi kedi-köpek istenmemesini anlarım, miyavlar havlar. Balık ne yapıyor? On yüz bin baloncuk mu çıkarıyor ağzından da rahatsız edecek ses çıkıyor?
Bunlar hep ayılık işte.

Taşınırken bu durum size bildirildi ve bir sözleşme imzaladı iseniz, işiniz zor. Kural siz taşındıktan sonra çıktı ise bir şeyler yapabilirsiniz belki.

nedir bu insan düşmanlığınız arkadaş, sitede evcil hayvan beslenemez. Kanun bu zaten. Hiç tanımadığınız bir adama saydırıp hakaret etmek yerine anlamaya çalışmayı daha doğru buluyorum.

nedir bu insan düşmanlığınız arkadaş, sitede evcil hayvan beslenemez. Kanun bu zaten. Hiç tanımadığınız bir adama saydırıp hakaret etmek yerine anlamaya çalışmayı daha doğru buluyorum.
Evet anlamaya çalışmak en önemlisi ama bu konuda karşı tarafın yaklaşımı belirleyici oluyor.kanun konusunda ise size tümden karşıyım.Kanun diye doğru anlamına gelmez sonuçta.

Son olarak hayvanları insanlara tercih ederim ama yukarıda dediklerimin bu bakış açısıyla alakası sıfır :)

Diyelim ki evde gitar çalmanız da yasak ama siz rahatsız etmem diyerek çalıyorsunuz. Size ihtar çekiyorlar sonra. Ne yaparsınız?

Bir kedinin evde ne zarari olabilir? Ya da bir balığın?

İnsanlarin hayvan dusmanligi nereden geliyorsa, biz hayvan dostlarinin da insan dusmanligi oradan geliyor. Empati lutfen.

Çok merak ettim bu kanunu, madem bu kadar iddialısınız, kanun maddesini iletebilir misiniz, bilgilenelim hepimiz...Hatta sadece biz değil, bütün insan düşmanları bilgilensin...

Ayrıca madem empati kurulmasını istiyorsunuz, kedi gibi sıklıkla, sesi çıkmayan, evden bile çıkmayan, ev sahiplerinden daha fazla gürültü çıkartmayan bir hayvandan rahatsız olmak neden? Şu denilse anlarım, "Alerjim var, üst katta olsa bile (ki hiç sanmam) beni rahatsız ediyor" vb. ama bu olayda böyle bir durum yok...Empati nerede? Elbette yok, ama şu var, apartman yönetmeliği belirtmiş, bu ayrı konu, bunu ben de belirttim ama o zaman şunu demeyin, "anlamaya çalışmayı doğru buluyorum"...

Sevgiler ve saygılar...

Son düzenleme:
Hayır, hükümet zamanında bunu kanunlaştırmak istedi, hatta "Evlerden evcil hayvanları toplayacağız" da dedi. Gelen tepkiler üzerine yapamadılar. Site yönetiminde de ne cüret? Haksız maddeden dava açılabilir aslında.

Sevgili @Grundar abimin daha üstlerde paylaştığı şeyleri okumadan, "bu kanun" demek; bol keseden sallamaktir. Kimse kusura bakmasın.

Tekrar paylaşalım da "okunsun"...

evcilclub.com/apartmanda-evcil-hayvan-beslemek-hakkinda

Diyelim ki evde gitar çalmanız da yasak ama siz rahatsız etmem diyerek çalıyorsunuz. Size ihtar çekiyorlar sonra. Ne yaparsınız?

Bir kedinin evde ne zarari olabilir? Ya da bir balığın?

İnsanlarin hayvan dusmanligi nereden geliyorsa, biz hayvan dostlarinin da insan dusmanligi oradan geliyor. Empati lutfen.
"Diyelim ki" evde gitar çalmak yasak diye bir şey mi olur allah aşkına :) diyelim ki? Bu nasıl benzetme ? Sesini kısarsın olur biter ama evcil hayvanların sesini kısan kokusunu yok eden bir düğmeleri var da ben mi bilmiyorum?
Apartmanda kedi beslemek yasak ise bu kurala uyulması gerektiğini söyleyen kimse neden hayvan düşmanı ilan ediliyor hemen ?
40 daireli bir apartmanda ya da sitede sadece bir kediden bahsediyoruz , belkide böyle olunca çok naif geliyor değil mi? Ama her dairede 2-3 tane belkide değişik hayvan beslemek istese herkes ne hale gelir o site? Bunu engelleyen ayrı bir kanun kural mı çıkacak? O yüzden de " sitede evcil hayvan beslemek yasaktır" kuralı konmuş.
Edit: amma soru sormuşum :)

Ama her dairede 2-3 tane belkide değişik hayvan beslemek istese herkes ne hale gelir o site?

Bakmayı bilirsen hiç bir şey olmaz. Kaldı ki "her dairede 2-3 hayvan" biraz fantezi bu ülkenin şartlarında. Hem de bütün bir apartman veya site?

Tabii daha kendi evladı ile hakkıyla ilgilenmekten aciz insanları kastetmiyorum. Onlar mümkünse çoğalmasınlar bile.

Bakin bahsettiginiz sey kedi. Cikarabilecegi ses seviyesi, 90 kg 1.80 boyundaki standard kabul edilebilecek bariton bir erkegin kahkahasindan daha az desibele sahip minik hayvanlardan bahsediyoruz. Bu bir.

İkincisi, evde evcil hayvan beslememissiniz ki evcil hayvanlarin koku problemi olmayacagini bilmiyorsunuz. Duzenli bakimi yapilan, veteriner kontrolunden gecen evcil hayvanlardan bahsediyoruz. Ayrica kediler yeri gelir yikanmaya bile ihtiyac duymaz su kaplari duzgun olarak dolduruldugunda. Kendi kendini temizleyen hayvanlardir. Evde beslenen, bakilan bir kedi insandan daha az kokuya sahiptir. Bunun aksini derseniz burada evcil kedi besleyen herkes guler.

Gitar konusuna gelecek olursak, 5 watt alltube amfiden 1-10 seviyesinde degisen ses potansinu 1'de tutmaniz bile bir kediden daha fazla ses cikarir. Koku konusunda bir üst pararafta yazdiklarimdan sonra ses konusunu da empati kurmaniz icin ornekledigimize gore size artik cevap bile vermeyecegimi dile getirebilirim. Cunku elle tutulur bir şey ile gelmiyorsunuz. Kanun dediniz, biz hala o kanunu bekliyoruz. Ki 2014de tbmm'de onaylanan yasak olmayacak ırktaki (pitbull gibi) hayvanlarin insanlar gibi evde barinma hakki olduğunu gosterdik.

Ama iddaa ettiginiz kanunu merakla bekliyoruz.

Geri