biyoloji

burda biyoloji bilmiyle yani tüm canlılarla ilgili fizyolojik ve morfolojik soruları cevaplandırabilir,meraklarımızı giderebiliriz diye düşündüm.zira benim cevaplarını merak ettiğim bi çok sorum var.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
merak ettiğim sorulardan biri mesela;tekhücrelilerden paramesyum ve öglenada pelikula denilen bir yapı var ve bu yapı için bazı kaynaklar canlıdır diyor,bazılarıysa hücre zarını örten katı ve esnek bir yapıdır diyor. net bi bilgisi olan lütfen beimle paylaşsın

parat hormon kanda kalsiyum miktarını arttırır,kalsiyum da kasların kasılması için gereklidir.şimdi,parat hormon fazla salgılanırsa kasların kasılmasının yavaşlıyacağı söyleniyor,ancak nedenini açıklamıyor kitap ve ben de bi açıklama getiremiyorum.çunkü kalsiyum arttıkça kasın kasılmasında yavaşlama değil artış olmalı???ne dersiniz,

Hücre zarını örten pelikula da ayrı bir canlı olmadığına göre o da canlıdır sonuçta organik bir yapısı vardır...

Kalsiyum eksikliğinde örneğin bacağının kasıldığını görürsün yani kasılıp kalır... Yani kalsiyum eksikliğinde kasın kasıldığı görülür... Kasılıp gevşeme durumundaki kasın sürekli kasılı kalması kalsiyum eksikliğinden kaynaklanır...

Evet pelikula canlıdır

Parat horman fazla salgılandığında o artan kalsiyum kasların kasılmasında artışa sebep olmaz.
O fazla kalsiyum kana geçer.Zaten buda kemik erimesine neden olur

ateistt,ancak kan dolaşımıyla bu kalsiyum kaslara gelcek ve difüzyonla kas dokusuna geçecek er(endoplazmık retikulumda depolanacak)ve kasılma sırasında kullanılacak,yani bırak kasın yavaşlamasını ihtiyaç halinde halı hazırda bi sürü Ca var ve daha iyi kasılma olması gerekmezmi

canlılığın en önemli özelliklerinde birisi atp üretimidir.bunuda hücre gerçekleştirir.yani canlılık kavramını hücrede aramak gerek bence ve bu durumda hücreye ait organik bir yapı dediğiniz pelikulanın cansız olması gerekmezmi,sonuçta karbonhidratlara ve proteinlere canlı demiyoruz,neyse öğrencilerim soruo bende canlıdır diyorumda sizlerin de ne diceni merak etmiştim ilginiz için teşekkürler

sığırlarda süt meydana getiren genelr her iki eşeyde de var,fakat sadece dişilik hotmonunun olduğu yerde kendini gösterir.acaba insanda da durum böylemidir?bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim

elodea,dediğin gibi olduğu takdirde depolanan calsiyumun kasılma sorasında kullanılması ve daha iyi kasılma olması gerekir katılıyorum fakat tam olarak emin değilim ama şöyle de olabilir

Parat hormanı arttığı için böbreklerdeki kalsiyum atılması durur ve buda kemiklerdeki kalsiyumun emiliminin durmasına neden olur.Buda kalsiyum dengesini bozup,kemik yapısınında bozulmasına ve oda kasılmanın yavaşlamasına neden olabilir.

İnsanlarda da(hatta bütün memelilerde) durum aynı diye biliyorum.Hatta bazı ilaçlar hormanal bozukluğa sebep olup erkeklerden süt gelmesine neden olabiliyor.
Tamamen hormanlarla ilgili olması lazım.
Ergenliğe kadar iki cins içinde durum hemen hemen aynı.Daha sonra kadınlardaki östrojen'in artışı sütten sorumlu bölgenin gelişmesini sağlar
Erkeklerde ise sütün üretiminden sorumlu bölge gelişmez ve işlevini yitirir.

1. mavi-yeşil alglerde mezozom varmı
2. bitkilerde oksijensiz solunumla etil alkol üretilirmiş(sorunun birinin soruyu sorarken verdiği bilgidir bu)hangi bitkidir bu?
3. bakterilerdeki büyüme eğrisi hangi grafik türüne göre çizilir?j tipimi yoksa s tipimi?
4. örümceklerde metamorfoz varmı?
5. omurgasızların vücut sıcaklıkları sabitmidir?değişkenmi
6. uyurken beyin kabuğu çalışmıomuş peki hayal kurma bölgemiz olan beyin kabuğu çalışmıosa nası rüya görürüz?
7. dişilerde testesteron adrenal korteksten bir miktar salgılanıyor,erkeklerde de hem testislerden hemde adrenal kortekstenmi salgılanıyor?ayrıca erkeklerde az da olsa östrojen salgılayan biyer varmı?
8. kangurunun erkeğinde kese varmı

ilgilenenlere şimdiden teşekkürler

1.Mavi yeşil alglerde mitokondri olmadığı için solunum mezozomlarda gerçekleşir.Yani mezozomları vardır.

2.Fermantasyon yapan bitkiyi ilk defa duyuyorum.Bana pek inandırıcı gelmedi,çünkü etil alkol fermantasyon yapıpnca co2’i açığa çıkar.Bitkilerde Co2’yi kullanıp fotesentez yapar.Oksijen açığa çıkar.Fermantasyon yapan bir canlının bitki sınıfına girebileceğini sanmıyorum.Ama bitki tohumları oksijensiz solunum yaparlar

3.Bakterilerdeki büyüme eğrisi “s” diye biliyorum.

4.Evet örümceklerde başkalaşım geçirirler.

5.Omurgasızlar soğuk canlı yaratıklardır,yani vucut sıcakları sabit değil,çevreye göre değişir.

6.Uyurken beyin kabuğu çalışır diye biliyorum,fakat rüya görmeye başladığımızda Rem bölümünde işlevini yititir,yani çalışmaz.İşlevini yitirdiği için bellek,mantık,dikkat………vs gibi etmenlerden sorumlu bölümlerde rüyada aktif değildir.Zaten bu yüzden bazı rüyalarımız gerçek üstü oluyor çünkü mantıkdan sorumlu gölge rüya gördüğümüzde çalışmıyor.Aynı şekilde sabah katlığımızda rüyamızı hatırlamamızın nedenide Rem uykusunda Korteks’in işlevini yitirmesidir.Eğer Rem uykusunda uyandırılırsak rüyamızı hatırlarız fakat daha sonra uyandırılırsak hatırlamayız

7.Erkeklerde testesteron testislerdeki yumurtalılardan salgılanır.Östorejen’de salgılanır,seninde tahmin ettiğin gibi çok az da olsa böbrek üstü bezlerinden salgılanır.Zatn toplumda hor görülen “gay” denilen insanların(erkeklerin tek suçu) östörojenin fazla salgılanmasıdır.

8.Erkek kangurda kese varmı yok mu bilmiyorum ama evrimsel süreç göz alındığında keseye pek ihtiyacı olacağını sanmıyorum.Çünkü yavruya bakan ve gelişimini sağlayan anne.

Kırmızı örümcek için söyle yazıyor;yumurtalar sıcaklığa bağlı olarak 3-5 günde açılır,larva ergin oluncaya kadar 3 durgun devre geçirir.8-15 günde ergin olurlar.(benim merak ettiğim tüm örümceklerde böylemi olumuş idi-yani hepsinde metamorfoz olurmu-,cevabı aldım teşekkürler)

ateistt,bitki tohumlarının çimlenmesi için 3 koşul gerekli deriz ;su,oksijen ve ısı.
galiba söylediğin şey tüm tohumlar için geçerli değil yanılıyormuyum?

Geri