Ucuz Yollu Pedalboard Yapmak

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda haşmet tarafından 19 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. merhabalar sevgili forum üyeleri, çoğumuz az çok pedal kullanıyoruz. pedal sayısı arttıktan sonra ekipmanları taşımada, kurmada ve kullanmada zorluk çektiğimiz için pedalboard arıyoruz. piyasada biraz araştırma yaptıktan sonra gerek dolar ve euro'nun tavanlarda olması ve distribütörlerin kar payı yüzünden tüm ekipmanlarda olduğu gibi pedalboardlar da aşırı pahalandı. şansa uygun boyutlu bulsak bile fiyatları yüzünden alamıyoruz. her prova ve çalışmalarda fıtık olmamak, çevrenizdeki insanlara çatal Show yapmamak için pedalboardu kendim yapmaya karar verdim. pedal sayısı ve kullandığım çanta değiştiği için boardlarım da hep değişti. basit ve pratik malzemelerle sağlam, az biraz güzel görünen ve gülünç maliyetle işimi gördüm ilk olarak, IMG_20160306_150303.jpg

  tanıdık hırdavatçıdan hafif yağmurda kalmış ama şişme olmayan bi parkeyi helal et diyerek aldım. gene aynı hırdavatçıda istediğim boyuta testere ile kestirdim. plastik kelepçe ile sabitlediğim ve tutamaçları koyduğum için matkapla delik açtım. testere ile kesilmiş yere hafif bir zımpara attım sonra da sprey boya ile boyatıp pedalları sabitledim.
  maliyet: hırdavatçı kankim sağ olsun evdede malzeme olduğu için sadece 0,75₺ plastik kelepçelere para verdim. eğer tüm malzemeler alınacaksa;

  parke: 10-15₺ arası bişeydir tahminim
  tutamaçlar: ikisini toplam 3₺ ye alabilirsiniz plastik kelepçe: En fazla 1₺
  zımpara: 0,50₺
  sprey boya:3₺ isteğe göre
  isteğe göre 5₺ civarına cırt cırt alınıp delmeden pedallar sabitlenebilir

  sonuç: en fazla 20₺ vererek tek sıra bir custom pedalboard'a sahipsiniz artan parkeyle fotoğraftaki boyuta benzer biçimde 3-4 tane daha pedalboard çıkartabilirsiniz.
  ikinci seçenek:
  çanta değişikliği veya pedalların artması nedeniyle iki sıralı bişey arıyor olabilirsiniz
  IMG_20160808_201313.jpg
  bir yapı markete gidip istediğiniz boyutta bir kontrplak kestiriyorsunuz. fotoğraftaki 1,25₺ tuttu. plastik kelepçe yada cırt cırt ile sabitliyorsunuz, isterseniz boyayabilirsiniz. eğer kablolamayı alttan yapmak istiyorsanız matkap yada maket bıçağı türevi bişeyle deliyorsunuz, kendinize ve ekipmanınıza zarar vermemesi için kestiğiniz yerlere basit bir zımpara atıyorsunuz. benim yaptığım gibi altına direk limon kasası koyabilir yada tanesi 0,50₺ olan çıtalardan bir tane alıp 1/5i bi kullanarak yüksekliği ayarlayabilirsiniz.

  malzemeler:
  kontrplak: 0,50-3₺ arası
  zımpara : 0,50₺ kablolama alttan olacaksa
  sprey boya 3₺ isteğe göre
  tutamaçlar 3₺
  yükselti olacaksa çıta 0,50₺ yapıştırıcı 2₺

  toplam maliyet en fazla 10-12₺

  sonuç: ilk proje çok daha sağlam olsa da bu da iş görüyor ve boyutlarını istediğim gibi kesebiliyorum. eğer parkeyle iki sıra yapılacaksa aradaki çıkıntıyı sağlam bir şekilde yapıştırmak gerek. eleştirilerizi ve sorularınızı lütfen esirgemeyin.
   
  dingdongdaddy ve hackeiommi bunu beğendi.
 2. Bizden her şey beklenir dostum :D pek anlamam bu işlerden o kadar bilgi edinemedim henüz fakat samimi ve güzel bir iş tebrik ederim.
   
  haşmet bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş