Gitarda Hızlanmak Için Gitar Dersi Gerekli Mi?

'Müzik - Genel' forumunda cadrian3 tarafından 21 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Ben 3 yıldır internetteki kaynaklardan faydalanarak gitar çalıyorum. Bu işe başladığım da tek hayalim vardı oda buckethead, Andy James, Jeff Loomis gibi inanılmaz hızda ve tertemiz gitar çalmaktı. Gitar derslerinde ne gösteriliyor bilmiyorum sizlere sorum ders almam hızlanmamı sağlar mı? Her gün antreman yapman lazım demeyin çünkü zaten çok ağır antremanlar yapıyorum ama bir türlü hızlanamıyorum.
   
 2. Çok antrenman yapman çok önemli değil, doğru antrenmanı doğru şekilde yapmak asıl önemli olan. Bu konuda da bir gitar öğretmeniyle çalışmak en iyi seçenek. İyi bir gitar öğretmeni senin öğrenme hızını çok çok arttıracaktır. Ayrıca gereksiz ve işe yaramaz egzersizler ile zaman kaybetmeni de engelleyecektir.
   
  cadrian3 bunu beğendi.
 3. Belki de çok ağır antrenman yaptığın için hızlanamıyosundur. Kollarda laktik asit birikmiş oluyodur sürekli ve hareket kabiliyetini engell... şaka şaka. Zamanla olur 3 yıl ne ki daha. Sabırsızlık yapıp moral bozmamak lazım. nerde okumuştum ya da duymuştum bilmiyorum ama herhangi bir şeyde ustalaşmak için 10 bin saat o işle uğraşmış olmak gerekiyomuş. İsviçreli bilimadamlarının yalancısıyım. 3 yıl boyunca günde 8 saat gitar çalmış olsan bile 8760 saat yapar ki açıkçası bu forumda 'ben her gün günde 8 saat gitar çalıyorum' diyen birisinin lafına kolay kolay inanmam. Kimse inanmaz :)

  Kısacası moral bozmadan, sabırla çalışmaya devam. Gitar dersine gerek yok.
   
  Son düzenleme: 21 Ağustos 2016
  vaibey, forbidden_city ve cadrian3 bunu beğendi.
 4. Belirlenen hedef doğrultusunda, şart değil diyelim. Ne durumda olduğunu bilmeden gerek yok demek olmaz. En basitinden sesler zamanlara oturmuyorsa, etütlerde sesler temiz gelmiyorsa bir hata var demektir, o şekilde oturmaması zaman kaybını azaltır. Büyük hedefleri olmayan ve hızlıca ilerlemek istemeyen birinin bile, dersten alacağı en büyük artı; hatalarını görmesi olacaktır.

  Kalanı için, çalışmak bu işin her şeyi :)
   
  tecrubelicahil ve cadrian3 bunu beğendi.
 5. Başlıkta hızlanmak için gitar dersine gerek var mı diye sorulmuş olunca ona binaen gerek yok demiştim yoksa aynen senin dediğin gibi amaç farklı olursa gitar dersi almak daha faydalı olabilir. Ancak ne koşulda olursa olsun isterse Andy James dayıoğlu olsun gidip ondan ders al, bireyin hızlanması tamamen kendi elinde. Hem fiziksel hem mental açıdan kendi çabalarıyla bu hedefe ulaşabilir yoksa sihirli bi şekilde çok iyi bi hocadan ders aldığı için kimsenin ekstra bi hız kazanabileceğini sanmıyorum. Doğrudan katkı sağlamaz en azından ama dolaylı yoldan, yol yordam göstererek, gaz vererek, kişiye özel hazırlanmış egzersizlerle yine katkısı olur tabi ama bu katkı çok çok küçük olur yine olay bireyin çalışmasında bitecektir.
   
  forbidden_city ve guitarology bunu beğendi.
 6. Tekniği hatalı oturtmak diye bir gerçek maalesef var. İleri seviye gitar derslerinde sabit programlardan ziyade kişinin ihtiyacına özgü (kendi istediği ve/veya öğretmenin öngördüğü) programlar geliştirilebilir, pro. bir sporcunun antenörle çalışması gibi düşün.
   
  cadrian3 bunu beğendi.
 7. Kesinlikle "gerek var" ya da "gerek yok" demek mümkün değil diye düşünüyorum. Kişinin algısıyla alakalı olarak, rehberliğe ihtiyaç duyuyor ya da duymuyor olabilir. Neticede netten izlenen Lick Library videoları ya da muhtelif gitar videoları da birer ders niteliğinde. Kişi kendine özel açıklamalar,çalışma programları ve yönlendirmeler tercih edebilir.

  Bu işin akademik eğitimi de bu şekilde. Çalgı hocanızla birebir çalışma programı ve repertuvar hazırlayıp ona göre ilerlersiniz. Herkesin seviyesi aynı olmadığından verilen etüd ve parçalar bile değişir. Herkesi ortak bir potada eritmeye çalışmaktansa, bireyler için kendilerine özel birer pota yapıp, sağlıklı bir şekilde geçmeleri sağlayıp, daha sonra ortak potaya yönlendirmek gibi... Özel okula gidenle, köy okuluna gidenin aynı sınava girmesine isyan ediyoruz ya hani (haklı olarak), öyle bir durum biraz.

  Kısacası, profesyonel birinden yardım isteyin,danışın, öyle karar verin derim ben.
   
  cadrian3 bunu beğendi.
 8. Bilmek ile öğretebilmek arasında büyük fark vardır. Bizim eğitim sistemimizin kokuşmuşluğunun kaynak noktasıda bence budur.

  Malesef yarım yamalakta olsa bişeyler çalabilen herkes bir şekilde ders vermenin peşinde. Bunu youtube'a "gitar dersi" yazarak kendi gözlerinizlede görebilirsiniz. Dunnig-Kruger sendromunun birebir örneği ile karşılaşacaksınız. Durum o kadar kötü ki adam 1.tel do, 2.tel re, 3.tel mi, diye gitar öğretebiliyor ve bunu illaki para için yapıyor.

  Bu forumda gitar öğretmeniliğini düzgün yapan insanlar olduğundan biz herkesi kendimiz gibi sanıyoruz ama malesef bu işe başlama aşamasındayken gitar öğretmeni aradığınızda, profesyonellikten çok uzak kişilere denk gelme ihtimaliniz çok çok yüksek. Özellikle kısmen nüfusu daha az olan illerde yaşıyorsanız durum daha kötü. Hele belediyelerin ücretsiz yada çok cuzi miktardaki gitar kursları var ki hiç girmeyelim o konuya. Kötü bir hocadan ders almaktansa hiç almamak milyon kat daha iyidir...

  Hoca ile çalışmak hızlanmanı sağlar demekte yanlış, sağlamaz demekte yanlış. Hızlanmaya çalışıp hızlanamıyorsan önce neden hızlanamadığını bilmek gerekir. Atıyorum yanlış penalama yaptığın için hızlanamıyor olabilirsin, klavyeyi doğru kavramadığın için hızlanamıyor olabilirsin. Yanlış parmak pozisyonunu kullandığın için hızlanamıyor olabilirsin. Düzgün bir hoca bu durumun farkına varıp doğrusunu gösterir, daha etkili bir şekilde hızlanırsın. Öte yandan hocaya gittiğinde penalaman doğru ise, klavyeyi tutuşun parmak pozisyonların olması gerektiği gibi ise yada sen doğru yaptığından %100 emin isen o zaman hocanın yapabileceği bişey yok. Temiz çalabildiğin azami bir tempo bulup, açıcan metronomu Günde normalde 2 saat çalışıyorsan 4 saat çalışıcan. 4 saat çalışıyorsan 6 saat çalışıcan. 6 saat çalışıyorsan 8 saat çalışıcan. Şurda geçirdiğin zaman bile boşa gidiyor demektir.
   
  cadrian3 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş