Ritim / Arpej Çözemedim

'Müzik - Genel' forumunda thed00rs tarafından 22 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba arkadaşlar,
  sayfaya yeni üye oldum, umarım yanlış bölümde konu açmıyorumdur. burdan 20 sene önce gitar çalmıştım.. ve yine gitar çalmaya başladım, ama bu ritim ve arpej konusunda sıkıntı çekiyorum.
  Arkadaşın biri YT da güzel bir yorum yapmış - Çelik / Hercai


  ve yorumun altında şunları eklemiş:
  ↑ ↑↓-↑↓↑↓ (2/4) senkop ritim
  ↑ ↑ -o↓↑↓-↑ ↑↓-↑ ↑↓ (4/4) oryantal ritim

  tamamda bunu normal bir 4/4 barın içine nasıl eklemiş anlamış değilim.
  [​IMG]

  bu konu ile bilgisi olan varmı? destek ederseniz memnun olurum.
  birde akor sitelerine bakıyorum, çoğunda şarkının metnin üzerinde akoru yazmışlar ama hiçbirisinde arpej yazmıyor. Bu ritim ve arpeji açıklayan akor siteleri varmı?
  yada bildiginiz en iyi ritim sayfası hangisi (sadece türk/anadolu)
  çok teşekkür ederim.
   
 2. Sorunuz çok geniş. Biraz netleştirmeniz gerekiyor. Akor mu bilmiyorsunuz ? Ritm kulağınız mı zayıf ? Ritmleri notasyon ile mi öğrenmek istiyorsunuz ? Hercai çalmayı oğrenmek mi istiyorsunuz ?
  Son soru dışındaki tüm sorular, ancak çalışarak ve zamanla öğrenilecek şeyler. Bir çok parçayı ve bir çok akoru öğrendikçe kolaylaşacak.
  Ayrıca sanırım biraz da tembellik ediyorsunuz. Kulağınızla duyduğunuz şeyi gitarda çalmaya çalışın, bir taraftan da akor şekillerini öğrenip arpej yapın. Biraz yaratıcı olun. Gitarda ilerleyen hiç kimse, sadece başkalarının dediklerini çalışarak ilerlemiyor. Önünüzde video var, çaldığı şeyi dinleyip taklit etmeye denemek yerine (ki pek çoğumuz böyle öğrendik ve o zaman videolar da yoktu...) siz işin teorik detayı ile ilgilenmişsiniz. Müziği kulak ile duyup çalmak, onu matematik problemi gibi çözmeye çalışmaktan çok daha kolaydır inanın.
  Uzun lafın kısası, bu işin kısa yolu yok. Çalmaya zaman ayırın.
  Not: Verdiğiniz notasyonun şarkı ya da soru ile ilgisini anlamadım ?
   
  dingdongdaddy bunu beğendi.
 3. barrios arkadaş, yazdığın herşeye katılıyorum.. akor çalmasını biliyorum.. elbette tüm akorları değil ama genel akorları.. önceden hiç türk müziği ile uğraşmadığım için sıkıntı çekiyorum (Almanya'dan katılıyorum). Oryental ritim konusunu bugün araştırıp buldum ve jeton düştü. çok teşekkür ederim.
  konuyu kapatabiliriz :)
   

Bu Sayfayı Paylaş