Flanger Konusunda Tecrübe(li)ler

#1
Yakın zamanda kaliteli bir flanger pedalı almayı düşünüyorum. Bu sebeple tecrübelerinizi talep ediyorum arkadaşlar:

- Gitar boştayken, sinyali kendiliğinden uçuşa geçirmeyen.

- Tonu minimum şekilde dijitalize eden (kastım analog tatlara mümkün olduğunca yakın),

- Tadı ve tonları "oyuncak" vasfında değil "efekt" vasfında olan

Bir flanger arıyorum. Fiyat konusunda sorun yok çünkü amacım omürlük bir efekt aleti almak.

Youtube'dan herkes izleyip yorum yapabiliyor. Eminim tonal anlamda kulağı çok gelişmiş ve adeta "aktif" bir uzuv gibi kullanan arkadaşlar vardır aramızda. Ama teori ve fikir yürütmekten çok bizzat "tecrübelerinizi" paylaşmanız çok değerli benim için.

Hepinize şimdiden teşekkür ederim.
 
#2
Eğer belirtilmemişse Flanger devreleri analogdur, Dijital kötü anlamına gelmez, eğer geniş bir yelpaze ve yaratıcılık arıyorsanız dijital olanlar sizin işinize daha çok bile yarayabilir. TC electronic in ve bazı firmaların ürettiği gibi kendi içinde analog sinyali efekte karıştırmayan bir sistemle çalışan modeller var.
"Ömürlük" çok iddalı bir beklenti, hiç mi tarz değiştirmeyeceksiniz ?
 
Son düzenleme:
#3
ben boss bf3 kullanıyorum. bass gitar için çok hojdir ama elektro için aynısını söyleyemem. uçuşa geçmek derken anlatmaya çalıştığınız flanger'a has olan gürültüyse bf3 önermem
 
#4
Eğer belirtilmemişse Flanger devreleri analogdur, Dijital kötü anlamına gelmez, eğer geniş bir yelpaze ve yaratıcılık arıyorsanız dijital olanlar sizin işinize daha çok bile yarayabilir. TC electronic in ve bazı firmaların ürettiği gibi kendi içinde analog sinyali efekte karıştırmayan bir sistemle çalışan modeller var.
"Ömürlük" çok iddalı bir beklenti, hiç mi tarz değiştirmeyeceksiniz ?
Devreleri az cok biliyorum. Entegre getirtmeye ve masa basina gecmeye vaktim olsa ben de uzerinde calisabilecegim bir prototip yaparim ama iste uzun zaman aliyor pedal yapmak. Bu yuzden su an kendimi olabildigince tatmin edecek bir pedal ariyorum

Dijitalden kastım dijital ton. Yani gitar ve manyetiklerime özgü olan tonun modulasyon içerisinde erimemesi. Elbette eriyecek bir kisim, bu husus aşikâr. Ama ilk mesajda belirttiğim uzere bu durumu minimalize etmek.

Ömürlük benim icin iddiali değil, yaşam tarzı diyelim. Ömür zaten hem göreceli hem de random mantikta çalışan bir mekanizma. Çok sıkılırsam ki zannetmiyorum, kürkçü dukkanindaki yerini alır.

Geniş yelpaze konusunda bir arayisim yok su an. 15 senedir elektro gitar caliyorum. Çok fazla efekt deneyimim oldu. Deneyselden bıktım diyebilrim. Cok denedim olmadı. Bem de olurunu arıyorum su an.

T.C nin efektlerini cok izledim ama deneme fırsatım olmadi. Siz tecrübe ettiniz mi?
 
#7
flanger aslen, abartılmış parametreleri olan bi chorus'tur.
flanger alırken bunu göz önüne alırsanız, efektin kalitesini daha rahat ölçersiniz.
mxr flanger'ın kalitesine ben de katılıyorum.

frusciante'nin kullandığı electric mistress ve bi dönem petrucci'nin de kullandığı tc vortex de canavar aletler.
 
Son düzenleme:
#8
Abi ben ehx stereo electric mistress denemiştim. Chorus bölümü de var. Flanger güzeldi ama biraz boğuk gelmişti bana belki o anki amfi ya da gitarla alakalıdır. Carl martin classic flange vardı bir arkadaşta çok abartılı deneysel işleri yok senin istediğine yakın olabilir. Denemedim ama ibanez af2 de bayağı övüyorlar ona da bak derim.
 
#9
Konuyu açtığımdan beridir bahsettiğiniz pedalları inceledim.

Videolarda çok net olmasa da en çok hoşuma giden TC Vortex oldu. Denerken de hoşuma giderse, sanırım bu pedal ile devam edeceğim.

Hepinize teşekkür ederim yorumlarınız için.
 
#10


Ben Mxr dahil bu Flanger'lari kullandim. Acikcasi Electric Mistress falan bile bana yavan geldi.
Fakat bu AF2 cidden cok enteresan cok ozel bir alet. Yazdiginiz maddelere cok uymakta. Mutlaka bakin.
 
#11
Af2 benim de ilgimi cekti ama magazada bulup deneyemem diye listeden cikartmistim.

Genelde clean caliyorum. En fazla overdrive oluyor duruma gore. Yani distortion tonlari cok uzak bana. Ikisini ayni magazada bulmak harika olurdu cunku tahminen 30 - 35dk kurcalayip, bir flange alip bu sıkıntıyı kafamdan atmak istiyorum.
 
#20
Roland SBF 325 gibi bir aleti bir süre kullanma şansım oldu. Normalde flanger pek sevdiğim bir efekt değildir. Hazır elimdeyken bir kurcalayayım dedim ve mükemmel sonuç aldım. Bende durduğu sürece her gün çaldım diyebilirim.
Bu cihaz sahibine geri gittikten sonra da başka bir flanger kullanamadım. İnsan iyiye çok hızlı alışıyor nedense.

roland sbf 325.jpg
 

Üst