Hans Zimmer Ve Kullandığı Yazılımlar

'Müzik - Genel' forumunda ktlcn tarafından 23 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Merhabalar. Bu aralar film müziklerine sarmış durumdayım ve malumunuz Hans Zimmer reyiz bu işte öncülerden(benim için en önde). Bildiğim ve gördüğüm kadarıyla yaptığı işlerde büyük çoğunlukla yazılımları, vst leri kullanıyor. Çoğu zaman gerçek bir orkestradan ayırt etmekte ben zorlanıyorum, üstelik efektler falan da aşırı kaliteli geliyor. Tabi bu kalitede reyizin bestelerindeki kalite de tartışılmaz ama benim kastettiğim o değil. Yani ben de birçok vst denedim en son omniosphere denedim. Evet sesler kaliteliydi ama bu adamın elde ettiği gibi bir kalitenin yakınından bile geçemedim. Hangi programları ya da yazılımları kullandığını biraz araştırayım dedim ama yabancı dile biraz yabancı olduğum için çok ta anlayamadım. Acaba kendisi hangi yazılımları kullanıyor, bu kaliteyi nasıl elde ediyor. Diyeceksiniz adam devasa stüdyolarda çalışıyor tabi kaliteli olur. Ama bu yazılımlara stüdyodaki ekipmanların nasıl bir katkısı var? Yani stüdyoda üst düzey preamp ler mixerler vardır bunlar bu işe nasıl etki eder sonuçta yine işin yazılım boyutu var ya da mix-mastering işleri devreye girince mi olay çok farklı boyuta geçiyor? Aynı programları biz kendi bilgisayarımızda kullansak nasıl sonuç alırız? Acaba kendisi piyasada olmayan özel yazılımlar kullanıyor mu? , kafamdaki bu sorular hakkında bilen arkadaşlar beni aydınlatırsa sevinirim. Hem bu alanda bilgi paylaşımı olur, tartışılır.
   
 2. Zimmer gibi "epik" nitelikte soundtrackler yazan kişilerin olağanüstü bir orkestrasyon becerisi var. Bu bambaşka bir birikim gerektiriyor. Aynı soundları almak için herşeyden önce bu adamlar kadar iyi orkestrasyon bilmek lazım. "Bestenin kalitesi" büyük ölçüde buradan geliyor.
  Bir diğer unsur da çeşitli modların ve ritmik yapıların etkilerini kullanmayı iyi bilmek. "Karaip Korsanları" bu anlamda iyi bir örnek mesela. Melodide bir "rönesans" müziği tınısı var, çünkü Aeolian modunda ve 3/4 ya da 6/8 gibi duyulan vurguları var.
  Yalnız, soundların iyi olduğuna katılmakla birlikte, gerçek bir orkestranın nüansları ile kıyas kabul edeceğini düşünmüyorum. Ne kadar iyi bir klasik müzik dinleyicisisiniz bilmiyorum, ama orkestrasyonun üstadı büyük bestecileri (Beethoven, Tchaikovsky, Wagner...) iyi orkestralardan dinlediğiniz zaman o yazılımların yanından bile geçemediği kadar çok farklı nüans duyarsınız. Zimmer da bence bir hayli "piyasa" soundlar kullanıyor. O nedenle bir John Williams-Star Wars tadı alamıyorusnuz orkestradan.
   
  Kutay_, CAJEMIR ve mecmast bunu beğendi.
 3. Tabi ki bir orkestra ile oluşturulmuş soundtrack her zaman birinci tercihtir. Bu işin tabir-i caiz ise ; Kabe'si de Amerika'dır.
  Ancak özellikle son 10 yıldır ; bu geleneksel yöntemin yanı sıra , vsti kullanarak bu işi kotarma şeklinde yeni bir trend doğdu.

  Bunun kanımca muhtelif sebepleri bulunmakta. Temel nedenin ise ekonomik olduğunu düşünüyorum.

  Bir kere bildiğim kadarıyla ; bu tür orkestra ile soundtrack kayıtlarının yapılabilmesi için , insan faktörünün yanı sıra , bir orkestranın çalabileceği büyüklükte , gerekli akustik özelliklere ve kayıt sistemine sahip bir stüdyoya ihtiyaç bulunmakta. ( Konser salonlarından bahsetmiyorum ) . Bu imkanlara üst düzeyde sahip ülkeler ; eğer yanlış bilmiyorsam , sadece Amerika ve İngiltere. ( Geçenlerde bu konuda bir video seyretmiştim. Orada söylenen ; Dubai'nin son dönemlerde yaptığı yatırımlar ile bu iki ülkeye alternatif haline geldiği idi. ) Yani ezcümle ; bu işi canlı müzik ile halletmek , hem insan alt yapısı hem de fiziki alt yapı ile ilgili bir konu. Ve de hallolması bir hayli zor ve pahallı bir konu.

  Vsti ile bu işi halletmek konusuna gelince. Bu iş hem kolay hem de zor.

  Kolay tarafı ; tek başınıza oturuyorsunuz ve bir takım yazılımlarla yerine göre 40-50 kişilik bir orkestranın yaptığı işi yapıyorsunuz. İnanılmaz derecede pratik ve ekonomik.

  Zor tarafına gelince : Bir kere ; bu büyüklükteki bir orkestranın ortaya koyacağı sound konusunda yeterli müzikal bilgi ve alt yapıya sahip olmanız lazım. İkincisi ; icra edeceğiniz enstrümanların tuşesine hakim olmanız lazım. Üçüncüsü ise bütün bunları kayıt edecek çok üst düzey bir konvertöre sahip olmanız lazım.

  Bahsettiğim ilk iki konu tamamen kişisel yetenekle ilgili bir olgu. Ancak üçüncü konu tamamen bütçe ile ilgili bir konu. Eğer sonic açıdan üst düzey işlere imza atılmak isteniyorsa ; örneğin şöyle bir konvertöre sahip olmanız gerekli :
  Eclipse 384
  Antelope - Eclipse 384 | BL Müzik | Pro & Hifi Audio'da En iyi seçenekler

  Bu cihazı şu anda Türkiye'de bildiğim kadarıyla sadece bir kişi kullanıyor ve dizi müzikleri yapıyor. (Film müziği yapıp yapmadığını bilmiyorum ). Bu arkadaşımızın yaptığı müzikleri tv'den dinlediğimde ; tv yayınlarındaki komprese rağmen , sonic açıdan çok kaliteli bulduğumu söylemeliyim. Kaldı ki ; ben bu cihazın bir alt modelini kullanıyorum. Müthiş bir alet.

  Yani sonuç olarak şunu söylemeliyim : Eğer vsti ile iş yapacaksanız ve belirli bir sound kalitesini tutturmak istiyorsanız , bu işin ilk etapta olmazsa olmazı high-end konvertöre sahip olmaktır.
   
 4. Çok sık olmasa da aklıma estikçe klasik müzik dinlerim. Özellikle rachmaninoff, schubert sık dinliyorum bu aralar. Klasik müzikte daha çok hafif duygusala ve ara kısımlarda çoşkuya kaçan eserleri dinlemeyi seviyorum. Gerçek orkestra konusuna gelirsek hans zimmer olmasa bile bazi eserlerde gerçek tınılara bir hayli yaklaşıldığını düşünüyorum. Ama elbette dediğiniz gibi orkestradaki gerçek hissiyatı veremiyor. Iyi bir kulaklıkla dikkat ederek dinleyince hemen ayırt edebiliyorum. Hans zimmer özellikle son bestelerinde iyice yazılım ağırlıklı işler yapmaya başladı. Eski eserlerindeki özellikle yaylılar şimdikine göre daha orjinal geliyor bana. Yeni bestelerinde kullandığı yaylılarda daha çok synth havası var. Özellikle Interstellar'ın müziklerinde çok belirgin, daha modern ve dijital geliyor tonlar. Ama ben o halini de seviyorum, epik soundtrackleri oldum olası sevmişimdir basit bile olsa. Aslında bu konuda şöyle bir durum da var. Mehmet beyin dediği gibi gerçek orkestrayı büyükçe bir kayıt salonuna almak gerekiyor. Sonra ise çok sayıda ve çeşitte her yere mikrofon koyma işlemi var. Sonuçta orkestranın çaldıkları mikrofondan yine bahsettiğiniz konvertörlere gidiyor, ses mühendisleri tarafından analogtan dijitale çevriliyor, bir sürü oynama mix-mastering vb işlemlerden geçiyor bize o şekilde geliyor. Yani bir nevi az da olsa bizde direkt orkestrayı dinlemiyoruz. Ya da belki de daha net dinliyoruz çünkü konser salonunda ses karşıdan karışık geliyor stüdyoda her yerde mikrofon var, enstrümanları ayrı ayrı duyabiliyoruz. O konuda tam karar veremedim şimdi :) Ama ne olursa olsun yazılımlarla elde edilen seslerdeki gibi yapay bir ses gelmiyor orası başka tabi. Yanımızda da sürekli orkestrayla dolaşacak değiliz o da işin ayrı boyutu illa ki dijital ortama almak gerekiyor yoksa kimse müzik dinlemesin. Orkestrasyon ise işin farklı bir boyutu. Mesela merak ettiğim bir husus da ,hans zimmer dedim hep ondan örnek vereyim, mesela bu adam eseri baştan sona notaya alıyor, stüdyo elemanları da vstler, efektler, enstrümanları ayarlayıp midileri yazıp kaydı mı hallediyor acaba. Ya da zimmer bilgisayarın başına oturuyor, programı karşısına alıp bizim evde yaptığımız gibi midileri tek tek yazıyor, efektleri vs. ayarlıyor mu? Bunu da hep merak etmişimdir. Kayıt ve yazma olayının ne kadar içine giriyor müzisyenler acaba
   
  Son düzenleme: 24 Ağustos 2016
 5. Bildiğim kadarıyla, besteleme kısımları librarylerle yapılsa da, o işlerin final halleri asla öyle kalmıyor. Mock-up dedikleri, bir nevi vücut bulmuş örnek, yapılan işin son halinin bir yansıması,demosu diyebiliriz sanırım; bunları yapmak için kullandıkları ses kütüphaneleri var. Los Angeles'teki film yapımcılarının ortak kullandıkları bir havuz olduğunu biliyorum. Sürekli güncellenen bir ses kütüphaneleri var. Oralardan aldıkları seslerle mock-upları oluşturuyorlar, işveren beğenirse, muhakkak bir orkestraya çaldırılıyor. Çünkü John Williams,Hans Zimmer,Alexander Desplat,Howard Shore vs. gibi büyük film müziği bestecilerinin işleri genelde düşük bütçeli olmuyor. Ha, belki kısa reklam işlerinde, ufak çaplı prodüksiyonlarda kullanıyorlardır. Rahman Altın'ın Compel'deki söyleşisini izlemediyseniz mutlaka izleyin YouTube. Biraz konudan konuya atlıyor, dağınık konuşuyor ama anlattığı şeyler müthiş.
   
  basarthegreat bunu beğendi.
 6. Ben gene tek synth için bir şeyler ekleyeyim. Tek synth VSTi pek kullanışlı değildir. Omnisphere nasıl bilmiyorum ama bütün Synth Vsti'lerinde delay,chorus ve reverb gibi efektler soundda çok ciddi değişiklikler yapmakta. Bunları da kullanırsanız bir adım daha ileri gitmiş olursunuz. Daha sonra bunlardan sonraki aşama mastering öğrenmek olacak en başta ki soundu daha da güçlü hale getirebilirsiniz. Sonuçta bu tür müzikler yaratmak orkestrasyonla ayrı bir güzel olsa da sadece elektronik yol izlenerek de çok güzel şeyler yaratılabilinir. Jesper Kyd, Chris Hülsbeck, Jeremy Soule gibi oyun müzikçileri ufuk açabillir bir de Tangerine Dream dinlemek de lazım.
   
 7. Peki Mehmet beyin yukarıda linkini attığı konvertörlerin tam olarak nasıl bir işlevi var? Yani mesela müziği oluştururken bilgisayarı ve programı açıyorum. Vst efektleri açıp midi olarak notaları yazıyorum. Bu konvertör hangi aşamada devreye giriyor, ne işe yarıyor tam olarak?
   
 8. Vsti ,efekt plug-in'leri gibi tüm bileşenler bahsettiğim konvertörden geçiyor. Yani harici konvertör bir yerde bilgisayarın üzerindeki on-board ses kartının yerine geçiyor.

  Meseleyi biraz somutlaştırmağa çalışayım : Diyelim ki elinizde bir synth'iniz mevcut ve bununla alt yapıları çalacaksınız. Synth'i bu konvertöre bağlıyorsunuz. Synth'den çıkan analog ses önce konvertörün AD (analog to digital) katından geçerek DAW'da digital olarak kayıt oluyor. Bu digital sinyal bilahare konvertörün DA ( digital to analog ) katından geçerek analog hale geliyor ve ya kulaklık çıkışından ya da monitörlerden bu analog sinyali duyabiliyorsunuz.

  Benzer mekanizma vsti ve plug-in'ler için de geçerli . Bu kez vsti'ı ; örneğin bir midi klavye ile tetikliyorsunuz. Vsti'daki digital sinyal DAW'da digital olarak kayıt olduktan sonra , konvertörün DA (digital to analog) katından geçerek analog hale geliyor ve kulaklık veya monitörden bu sinyali duyabiliyorsunuz.

  Yani meselenin işleyiş mekanizması kısaca bu şekilde.
   
 9. Oh be nihayet güzel bir başlık...
   
  Kutay_ ve forbidden_city bunu beğendi.
 10. Tabi Mehmet Bey'in postuna ekleme olarak bunu duyabilmeniz için gayet iyi bir referans monitör/kulaklık gerekiyor ki o zaten başka bir başlık meselesi.
   
 11. Anladım çok teşekkür ederim bilgilendirme için. Ileride işi biraz daha ilerletirsem daha detaylı bakacağım. Belki biraz uygun fiyatlı bir ad-da konverter arayışına girerim.
   
 12. Tabi hocam. Ondan önce de iyi donanıma sahip bir bilgisayar ve genişçe bir ekran hatta 2-3 tane birleşik ekran. Onlar işin başka boyutları şimdilik :)
   
 13. Vst enstrumanları tamamen plugin ve daw algoritmasıyla internal process görüyor. Herhangi bir routing olmadığı için AD-DA devrede olmuyor. DA kalitesi doğru monitoring için önemli ama analog outboard kullanmıyorsanız converterın sound kalitesine bir etkisi yok.
   
  mertay bunu beğendi.
 14. Adamların stüdyoları devasa, o alet edevatı görünce daha iyi anlaşılıyor herşey:  Şu videoda da görüldüğü gibi orkestra devrede.  İnterstellar'ın müzikleri de çok hoşuma gider. Baştaki görüntüde zimmer bilgisayarda midi notaları kurcalıyor. Ama adamlar kliseye gidip pipe organ'ı kaydetmiş arkadaş. Biz de vst ile dawla pipe organ sesi almaya uğraşalım :D

   
 15. Sevgili Özgür kardeşim ,
  Yukarıda izah ettiğim gibi ; eğer vsti kullanılıyorsa , zaten sinyal konvertörün AD katından geçmiyor. Sadece DA katından geçiyor ve bu konu duyum açısından çok önem arz ediyor. Zaten siz de bunu söylüyorsunuz. Bu konuda mutabıkız.
  Yalnız ben ; "ama analog outboard kullanmıyorsanız converterın sound kalitesine bir etkisi yok " söyleminizi tam olarak anlayamadım. Lütfen bunu biraz izah eder misiniz .

  Çünkü ; kullanılan vsti bile olsa , konvertörün sound kalitesi üzerinde etkisinin olmadığını ilk defa sizden işitiyorum.
   
 16. Ses teknolojileri konusunda benden ilk defa duyacağın birçok şey olabilir. Mevzubahis benim mesleğim. Sesi bilgisayar dışına gönderiyorsan DA, Analog bir kaynaktan bilgisayar içine alıyorsan AD gerekir ve tabiki bu durumlarda yüksek kalite convert soundu doğrudan etkiler. Vsti enstrumanlar üzerlerinde hazır programlanmış, sampler yada wavetable synth mantığında kaydedilmiş sesi midi sinyal yardımıyla çalan program parçalarıdır. Bazıları analog synth mantığında ses üreteçlerinin(osilator) emulasyonlarını barındırır. Ses işleme sırasında ram ve bilgisayar işlemcisi harici convert gerektirecek bir routing kullanmaz. Bilgisayar işlemcisi dışında tc powercore, uad yada soniccore scop gibi kendi DSP(işlemci)sini kullanan yapılarda var. Sonuç olarak işlemlerin tamamı digital ortamda matemetiksel hesaplar ve algoritmalarla olur. Cubase, logic, protools vs herhangi bir daw (digital audio workstation) inthebox çalışırken vst enstrumanlarını sistem üzerindeki convertardan geçirmez. AD-DA processing analog mixing yada outboard kullanmayı gerektirecek tracking durumda devreye girer. Fakat monitoring için yüksek kalite DA önemlidir. Doğru duyamazsan sound kalitesinde derinlik beklememek lazım. Kısa ve basitçe toparlayayım vst entrumanı bilgisayar içinde kullanıyorsan proje sonunda inthebox bounce alıyorsan converter önemi yok. Mixing için mixer, manyetik tape yada analog gear kullanıyorsan converter hayati önem taşır.
   
 17. Bence bu video size bir fikir verebilir....
   
 18. İşte bana bunlarla gelin :) Buna benzer bayağı video izledim. Dayı olayı 20 dakikada bitiriyor ama o vst leri bulmak kurmak ayarlamak falan da bir hayli vakit alıyor. Çoğu ücretli zaten hatta kaliteli olanların ücretleri benim bütçemi bayağı bir aşıyor. Ücretsiz birkaç tane var ama onlar da böyle kaliteli değiller. İleride bir midi klavye alıp ufaktan ben de gireceğim artık bu işe, teşekkürler :)
   
 19. Hocam sahibinden ve benzeri sitelerde falan 1-2 tb kırılmış vst arşivlerini sizin hdd kopyalıyorlar.
  O arkadaşlar ile temas kurabilirsiniz.
  Örneğin;
  Satılık/İstanbul/Plugin Vst Sound Arşivi #598368
  https://www.sahibinden.com/ilan/ali...uncel-vst-arsivi-ve-pluginler-295873951/detay
   

Bu Sayfayı Paylaş