Bir Şarkı Için Çıkarılan Çeşitli Tablar

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda melik78 tarafından 24 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Merhabalar :) Herkesin fark ettiğine eminim ki sırf bir şarkı için zirilyon tane tab var. Kimi aynı notaları farklı tondan çalar, kimi kulaktan çıkarır, kimisi uydurur... Bu tür durumlarda ne yapıyorsunuz? Kendi kulağınıza mı güveniyorsunuz yoksa hazır tab mı kullanıyorsunuz?

  Örnek olarak; Iron Maiden - Fear of The Dark şarkısını dinlerken tablara bakıyordum. Songsterr farklı, Youtube'de ki öğretici kanallar farklı, tab paylaşan siteler farklı, GP farklı... :D Kimisi introda PM kullanmış kimisi kullanmamış. Açıkcası ben kulağımı kullanamadığım için tabları belli bir nota üzerinde birleştirerek karıştırıyorum.
   
 2. Official TAB lar var. "Hal Leonard" mesela.
  Ancak her şarkıyı ya da albümü bulmak mümkün değil. Belli bir seviyede gitar çalıyorsanız artık TAB çok fazla aramıyorsunuz.
   
 3. Hal Leonard' a baktım da baya pahalıymış. Sanrım kulağı geliştirmek lazım
   
 4. Guitar pro ise düzeltip arşivime kaydediyorum. Text falansa da düzeltip kaydediyorum.
  Düzelmeyecek kadar karmaşıksa basitleştirip birşeyler ekliyorum.
   
 5. Bu düzeltmeyi neye bağlı yapıyorsunuz?
   
 6. Müzik-kulak-gitar üçgeninden başka yol var mı ki?
   
 7. Tabları karıştırarak diye düşünmüştüm :)
   
 8. Bulamazsan ve düzeltemezsen düzgün cover yapan birinin çektiği video vardır fakat gp bilmediği veya uğraşmadığı için tabı yoktur.
  O videoyu indirip vlc player ile aç, klavyeye odaklayıp baş aşağı çevir. Al sana eş zamanlı tab :)
   
 9. Tablar çok kafa karıştırıcı bana göre ve çoğu da yanlış.En iyisi kulaktan çıkarmak.
   
  forbidden_city bunu beğendi.
 10. Bende kendi kulağıma güvenmiyorum o yüzden tab tercih ediyorum. Nota öğrenmeyi halletmem lazım anlaşılan :D
   
 11. Notadan ziyade aralıklara iyi çalışmak gerek yani iki nota arası uzaklığa.Ve çaldığınız müzikteki ritmik kalıpları iyi tanımak gerek.Ölçüdeki sayım ile ritimdeki vurgular farklı olabiliyor.
   
  melik78 bunu beğendi.
 12. Tabla çalışmak yanlış değil ama taba güvenemediğin yerde kulağına güvenmen lazım. Kulağın tam olarak doğru pozisyondaki sesi bulmasa bile, hatayı düzeltmene olanak sağlayacaktır. Eğer kısa sürede yetiştirmem gereken şarkı ise youtubedan izliyorum, keyif için çalıyorsam kulaktan çıkarıyorum. Kulaktan çıkarma işinde çok usta değilim, hızlı pasajlarda 2 saniyelik bir geçişi 3-4 saat uğraştığım oldu. Fakat çeşitli kombinasyonları defalarca denediğim için ve aynı sesi alma çabasında olduğumdan tuşemi ve tekniğimi çok daha iyi geliştirdi. Örneğin 4 saatte tabı komple çalabilirsiniz ama nüansları yakalamak için kulak şart.
  Bahsettiğiniz palm mute var mı yok mu sorusunun cevabı kulağınızda gizli.:)
  Tüm şarkıyı kulaktan çıkarmanıza gerek yok, örneğin fear of the dark ın solosunun bir kaç ölçüsünü kulaktan çalın. Sonra tablar ile kıyaslayın. Tab'ını da çalın, kulağınız doğruyu seçecektir. Bir yerden sonra kulağınızla çalmaya başlarsınız.(y):)
   
 13. Direk ilk şarkıları kulaktan çıkarmak biraz can sıkıcı ve soğutucu olabiliyor. Önce kolay şarkıları sonra arkadaşında dediği gibi önce biraz çıkartıp sonra tab ile karşılaştırmak daha iyi olur. Gitardan soğu istemem yani. Tabi tab, gp ve youtube teknolojinin bize bir nimeti. Onları da kullanmak gerekiyor. Ama gamlara hakimsen, tab zararlı bi olay değil.
   
 14. Kulak. Olmadi youtube live napio lan die gitariste bakiyorum oda olmadi how to play sarki adi yazip aratiyorum youtubeda.
   
 15. Peki öğrendiğim gamları çıkardığım şarkı üzerinde nasıl uygulayabilirim?
   
 16. En iyi yöntem amazing slow downer denen programı kullanmak olacaktır. Programın amacı şarkıları yavaşlattığımızda neden olan ses bozulmalarını olabildiğince aza düşürerek net bir şekilde 80% 'e kadar yavaşlatabilmek.

  Kulaklıkla beraber, bir kulaklıktan sadece orjinal yavaşlatılmış şarkıyı diğer kulaklıktan ise sadece çaldığın gitarın sesini duyacak şekilde ayarlayabilirsen bir daha asla tab okumaya kalkışmazsın.

  Bunu yaparken bu işte henüz acemiysen bir başka sorunla karışlaşcaksın. Malum gitarda bir notayı birden fazla yerden çalmak mümkün ancak frekansları farklı olacaktır. Parçada geçen notayı hangi tel üzerinden çaldığını ayırt etmen de önemli. Benim ayırt etmek için tavsiye edeceğim yöntem şu. Elektro gitarı amfiye bağlayıp açtıktan sonra distortion efekti açıkken. penanın arka kısmını üst 3 tele sürt kısa mesafeli olarak. Sonra aynısını alt 3 tele sürt. Aradaki fark üst üç telde odun kesen testere gibi bir ses çıkartırken alt üç tel ıslığı andıran gıy gıy bir ses çıkaracaktır. Bir de bu seslerin yoğunluğu teller arasında farklılık gösterir. Hangisi daha sert testere sesi çıkartıyosa ya da hangisi daha ince bir ıslıksa o telden başlanmıştır soloya örneğin. Pinch harmoniclerin falan hangi telde atıldığını da bu yöntemle kestirebilirsin. Yöntem dediğim de yanlış anlaşılmasın kulağını alıştırman için bu dediğime çalışabilirsin. Bi zaman sonra, atıyorum, ince mi telini boş vurarak mı çalmış yoksa si telinde 5. perdeye basarak mı çalmış bunu kolaylıkla ayırt etmeye başlayacaksındır.

  Bunu da hallettikten sonra son aşama parmak pozisyonları. Bunu da geçişleri en pürüzsüz nasıl yapabileceğini düşünerek, A noktasından B noktasına gitmek için yol haritanı çıkartır gibi düşüneceksin. Parçayı bir yolculuk olarak düşünecek olursak seni en az yoracak olan rotayı çizmen gerek. Yoksa öyle tablar var ki 300 bpmlik şarkıyı gitarın tek bir teli üzerindeki 24 perde üzerinde yazmışlar. Böyle tablanmış bir parçayı hiçbir insan evladı çalamaz. Notaların çoğunu klavye üzerinde dağıtmak gerek elimize parmaklarımıza uygun olacak şekilde. Gitarları 6 telli yapmalarının bi sebebi var :)
   
  O.2. bunu beğendi.
 17. Çok teşekkürler :)
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş