Prosesör Ile Kullanmak Için Amfi Önerisi

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda alkin2 tarafından 27 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

1. alkin2

alkin2

3
    0
    1
    Henüz bir prosesör almadım, almayı planlıyorum. Zoom G3X almayı düşünüyorum şimdilik. Tarz olarak blues ve heavy metal çalarım genelde. Ama ondan önce amfi almam gerekiyor. Prosesörle uyumlu olabilecek bir amfi önerir misiniz arkadaşlar? Evde kullanacağım için max 15 watt olmalı. 15'ten düşük olsa daha iyi olur. Pille çalışan amfilerden almak istiyorum micro cube, vox ac serisi gibi ama prosesörle verim alamam sanırım.
    Bütçe max 700 tl

2. Prosesor ile kullanacaksan efektli bi amfi olmaması lazım. Ayrıca amfide fx girişi olması senin için faydalı olacaktır. Sebebiyse amfide preamp katı dediğimiz bi bölüm var. Sesin şekillendiği bir bölüm. Prosesorde de öyle. Fx'den girince amfinin preamp katı devre dışı kalıyor. Sesler çakışmıyor. Tabi çokta hayati değil. Amfiye clean'de iken inputtan girersin prosesoru amfi bir nevi mikser görevi görür. Zoom G3X kullanmadım ama bazı prosesorlerde preamp katını devre dışı bırakabiliyor.. Eğer dediklerime yabancıysan pek bir şey anlamamış olabilirsin.
    Özetlemek gerekirse eğer prosesor için bir amfi arıyorsan, fx loop olması iyi olur. Üzerinde efektler ve modellememeler olmamalı, fx yoksa cleanlerinde başarılı olmalı. Şöyle düşündüğümde aklıma ilk gelen ht5r ikinci el. Ama biraz tuzlu fakat çok kaliteli olur. Düşük bütçede marshall valvestate olabilir. Fx yok onda yalnız.

3. Bu konu iyi oldu bende böyle bi konu açmak istiyordum ancak transistörlü tavsiyesi istiyorum böyle evde kullanabileceğim bir ampli istiyorum sesi 10 wattlık dandik amplilerden iyi olsun yeter

4. Bütçeniz nedir acaba? Madem meraklıları var bende biraz araştırma yapayım canım sıkılıyor zaten.

5. Tam bir bütçe belirlemedim ama düşüncem şu 1000 1500 arası bir lambalı düşünüyorum bunu biriktirene kadar da mesela 500 civarı(biraz fazla oldu ama ) bir ampli alıp hem yavaştan setup kurup prosesörüm ile kullanıp beni amplitube dan kurtarmasını istiyorum

6. Mesela şu da var direk amplitube kullan lambalı ampliye para biriktir başkasına harcama gibi tavsiyeler de alternatif olarak olabilir

7. Orange crush serisinin prosesorle çok iyi olacağını düşünüyorum. Cleanleri güzel ve fiyatı uygun. Fx yok. Küçük bir amfi her zaman işe yarar diye düşünüyorum lambalıda ses sorunu var bildiğiniz gibi. Bu amfi pedallarla da iyi gider diye bi hocamdan tavsiye almıştım. Denemiş kendisi. Bende denedim ideal aslında. Ama tek başına kullanılmaz drivelar bitik ne yazık ki.

8. Zaten tek başına kullanmayacağım tonu hakkında bilgi örnek verebilir misiniz acaba bir de terror h ler ile crush lar arasında nasıl farklar var

9. Terror kullanmadım head düşünmediğim için. O yüzden ikisi arasında kıyaslama yapamam.

10. alkin2

alkin2

3
    0
    1
  11. İkinci el bir Tech 21 powerengine bulursan prosesörlerle en iyi anlaşan amplilerdendir. 900 civarına bulabilirsin.

jinop bunu beğendi.
  12. Prosesörün direkt kendi tonunu almak ise amaç, amfi yerine FRFR tarzı bir hoparlör kullanmak her zaman daha doğrudur. Onun dışında kullanacağınız bütün amfiler tona etki edip kendi karakterini sese yansıtacaktır.
    Bütçenizi biraz daha arttırıp bu yönde araştırma yapmanızı tavsiye ederim.
    2. el Line6 Amplifi 75 modeli bu tarz hoparlör yapısına sahip bir modelleme amfisi olmasına rağmen ara bağlantılarla dediğim çözüme uyabilir.

13. Sadece prosesör kullanmayacağım setup ta kuracağım

Bu Sayfayı Paylaş