Gitarı Koymak

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda OzanDurgut tarafından 28 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Merhabalar arkadaşlar ben gitarımı koyarken duvara dayıyordum teller yukarı gelecek şekilde fakat zararlı oldğunu öğrendim. Yakın zamanda staand da alamam. Nasıl bir çözüm önerirsiniz ?
   
  SLASH123 bunu beğendi.
 2. Açılmayan bir bu başlık (Gitarı Koymak) kalmıştı. Teşekkürler kardeşim.
  Bence 20 30 lira verip bir stand almalısın. Gitarları alırken o kadar para sayıyorsak, bunları korumak ve "koymak" için de 20 30 lira vermeliyiz diye düşünüyorum. Forumda 15 liraya bile stand satan birsürü kullanıcı var.
   
  berdin123, EMM, AtoFi ve 8 kişi daha bunu beğendi.
 3. Rica ederim.
   
 4. bence fizik dersi alip kutle merkezini hesaplayarak headstock kismi asagida olacak sekilde dik koymalisiniz gitari, en mantiklisi boyle olur.
   
  berdin123, EMM, RainingBlood ve 10 kişi daha bunu beğendi.
 5. gitarınızı birkaç saniyelik de olsa headstock üzerine ya da sırt üstü yaslamayın.
  daima yüz üstü ya da dik duracaksa teller duvara bakacak şekilde yaslayın.
  çantasında dahi olsa bunu unutmayın ve mümkünse sağlam bir hardcase ya da stand edinin.
   
  nurialcho, wodyy, uvidinli ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 6. ön tarafı duvara yasladığın baskı tellerde olur ama diğer türlü koyduğunda duvar, sapa gitarın ağırlığı kadar ağırlık uygular. entonasyonun bozulabilir, sap eğrilebilir, yasladığın zemin ve gitarın ağırlığına bağlı olarak truss rod yolu dahi deforme olabilir...
  headstock açısını ve headstockların arkaya doğru açı yaptığını da işin içine kattığında headstock kırılmaları ya da çatlamaları meydana gelebilir.
  otururken belinle oturduğun koltuğun arasını yastık benzeri bi şeylerle doldurmadığında, belinin başına da bunlar gelecektir.
   
  uvidinli bunu beğendi.
 7. basit iki üçgenle şunu anlatacak makine ya da inşaat mühendisleri aranıyor.
   
  SilverSky, uvidinli, CAJEMIR ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 8. Headstock dışarıda kalacak şekilde yatağın, koltuğun vs. üzerine bırakırsan herhangi bir sorun yaşamazsın.
   
 9. Deyimler sözlüğüne baktım...
   
 10. Gitarını seviyor isen hardcase alman lazım. Ucuz yollu bir şeyler bulunabilir ikinci elden falan. Ben her türlü hardcase içinde tutarım gitarımı. Bunun misafir çocuğu var, ev ahalisinin çarpma riski var. Dış faktörler çık fazla. Ben annesi çarpıp heqdstock'u ayrılan gitar bilirim :) o yüzden hardcase hayati önem taşır.
   
 11. Akortlu bir gitarın sapına ortalama 400 newtonluk yani 35-40 kiloluk bir basınç uygulanır. (gitarın skalası, tellerin kalınlığı vs bu durumu değiştiren faktörlerden)
  Sapın formu kolayca değişseydi bu kadar ağırlık binen bir nesne uzun yıllarca sağlam kalamazdı diye düşünüyorum. Gitarın ağırlığı 3-4 kilo. Sırt üstü dayadığınız zaman sadece headstock kısıma tüm ağırlığın çeyreği kadar yani ekstradan 1 kilo fazlalık biner, üstelik bu kuvvet gerilimin tam tersi yönünde olacağından daha da mantıklı bence.
   
 12. Şindi meselam, gitarı koyma olayını çoh garıştırdılar. Ben şu şekıl koyarım, bu herif şu şekıl koyar, şu şekıl koyar.
   
 13. Lütfen olayı fizik kuramları çerçevesinde tartışmaya devam edelim. :)
   
 14. J-P

  J-P

  Fizik kurallarına göre söylüyorum gitarını istediğin gibi koyabilirsin bi sorun çıkmaz korkmana gerek yok
   
 15. Tecrübelerime göre söylüyorum. İçin rahat olsun istiyorsan, ucuz da olsa bir stand al.
   
 16. Abi tel parasına stand satılıyor. Bunu lüks bir harcama olarak görmeyin. Arabayı alıp stepneyi almamak gibi bişey bu. 20-25 TL'ye stand var. 20 TL'de çok diyorsanız açın youtube'u pvc borulardan nasıl yapılacağını anlatan sürüyle video var bakarak bi tane yapın. Oda olmadıysa sağda solda marangoz varsa tahtadan yaptırın ama bi şekilde enstrumanınızı koyacağınız bir yer olsun. Gitarın sapını kuvveti binen yükü falan boşverin, duvara yaslı şekilde duran gitar en küçük bir temasta veya en ufak bir sarsıntıda düşer. Yüzeye temas eden yerde çatlaklar boya dökümeleri ezilmeler olur vs. 20 TL vermiycem diye gitarınızdan olmayın.
   
  Kerem ve hackeiommi bunu beğendi.
 17. 20'ye nerede var? Hemen link link link!!
   
 18. hackeiommi bunu beğendi.
 19. DaggerStroke bunu beğendi.
 20. Hiçbirşey olmaz. Sap gövde arası zarar görür desen gitarın bolt on, sap yamulur desen truss rod var.
  Birşey olacak kadar ağır olsa duvar askısına asınca headstock kopardı. 3.5 kg bişey yahu.


  Burada tek risk devrilmesi. İyi olmaz.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş