Gitarı Koymak

Sapa binen yükten dolayı bir zarar gelmez fakat o gitar eninde sonunda yere düşer. Klasik gitar, Les Paul vb. bir gitar ise de, sapı headstock kısmından illaki kırılır... Bu şekilde konan ve düşmemiş gitar yoktur, düşecek gitar vardır :)

Akortlu bir gitarın sapına ortalama 400 newtonluk yani 35-40 kiloluk bir basınç uygulanır. (gitarın skalası, tellerin kalınlığı vs bu durumu değiştiren faktörlerden)
Sapın formu kolayca değişseydi bu kadar ağırlık binen bir nesne uzun yıllarca sağlam kalamazdı diye düşünüyorum. Gitarın ağırlığı 3-4 kilo. Sırt üstü dayadığınız zaman sadece headstock kısıma tüm ağırlığın çeyreği kadar yani ekstradan 1 kilo fazlalık biner, üstelik bu kuvvet gerilimin tam tersi yönünde olacağından daha da mantıklı bence.

Son derece bilimsel bir açıklama ve doğru da (ölçümleri doğru kabul edersek), size katılıyorum...
Ancak, o 1 kg.lık yükün yapmış olduğu statik basıncın(veya uygulanan gücün) nereden yapıldığı önemli... Şöyle bir örnek vereyim : İnsan kafası sanırım 4-5 kg ağırlıgındadır ve ortalama bir yetişkinin 80 kg. olduğunu düşünürsek (4 kg gitarın 20 katı) -boyun ve belimizde sürekli gerilim varken- orantısal olarak belimize uygıulanan (1kgX20) 20kg'lik bir basınçla, kafamıza uygulanan 20kg'lık basıncın etkileri farklı olacaktır.
Ayrıca, o 35-40 kg.lık basınç tellerin eşiklere ve köprüye toplamda 12 ayrı noktadan ilk önce yüzeye ve oradan da gövde ve sapa açısal bir orantıyla paylaştırılarak dağıtılır.
O 1 kg'lık basınç ise direkt olarak boyun üzerinde etki yaratacaktır, farklı olarak.
Yıllar önce, KKK teknik dairede asteğmenken çok şaşırtıcı bir hesaplama yapmıştık mühendis arkadaşlarla ve sonuca inanamamıştım : Küçük ölçekli tanklar- altında kum yüzey olmak kaydıyla, ağırlıkları paletlerin baklalarının (tank-shoe-pad) tüm yüzeydeki yaratmış olduğu yüzeysel basınc ortalama bir insanın ayakla yaptığı basınçtan biraz daha fazlaydı...
(Lütfen hesaplamayı sormayın aradan 35 yıl geçtı, isteyen hesaplayabilir. :ROFLMAO: Sadece sonucu hatırlıyorum.)
"Chiropractor"umdan (eğer ne olduğunu bilmiyorsanız daha bel ağrısı çekmemişsiniz demektir.) öğrendiğim bilgi : Eğer yaş kemikler (canlı insan) üzerine dikine bir kuvvet uygulanırsa 1 ton ; yatay uygulanırsa ise 250 kg lık bir basıncı kaldırabiliyor. Ben de dahil, hiçbirimiz doğru duruşa (metaforik anlamı kastedmiyorum) sahip değiliz, ve düzgün oturmuyoruz maalesef...
Diğer bir nokta da, özellikle selülozik boyalı olan gitarlarınızı, standlarınızda sürekli olarak aynı pozisyonda -standınız ne kadar yumuşak olursa olsun- tutmayın, arada bir baskı noktalarını değiştirin. Uzun süreli aynı noktadan basınç gören gitarlarda cila deformasyonları söz konusu olabilir... Keza saptan asılan Hercules markalı tipdeki gitar askılarında da aynı durum söz konusu olabilir.:)

Son düzenleme:
Arkadaşlar sehim hesabıyla karıştırmayın lütfen, alt tarafı gitarı duvara yaslıyorsunuz, köşeye sıkıştırıp ne kadar kuvvetli vurursak kırılacağını aramıyoruz :):)

Tamam newton gerilim falan çok şekil terimler de, doğru yerde kullanmayınca komik duruyor.

Son düzenleme:
Arkadaşlar sehim hesabıyla karıştırmayın lütfen, alt tarafı gitarı duvara yaslıyorsunuz, köşeye sıkıştırıp ne kadar kuvvetli vurursak kırılacağını aramıyoruz :):)

Tamam newton gerilim falan çok şekil terimler de, doğru yerde kullanmayınca komik duruyor.
Vurmaya gerek yok, Belli yıllarda imal edilen Gibson'ların sap dizaynı oluşacak gerilime göre hesaplanmadığından-tasarlanmadığından- çatlıyor... Bendeki standart SG de öyle.
Bu arada güzel bir kaynakça edindik, fena mı oldu? @Halilozz e teşekkürler.
Unutmadan, o gerilim miktarı hangi standarta göre ifade edilirse edilsin noktasal (yani sap-gövde arasındaki) mıdır?

Vurmaya gerek yok, Belli yıllarda imal edilen Gibson'ların sap dizaynı oluşacak gerilime göre hesaplanmadığından-tasarlanmadığından- çatlıyor... Bendeki standart SG de öyle.
Unutmadan, o gerilim miktarı hangi standarta göre ifade edilirse edilsin noktasal (yani sap-gövde arasındaki) mıdır?
Bilgi güzel şey olduğu kadar bilgi kirliliği de o kadar kötü birşey.
Gayet kolay bir statik hatta lise fizik sorusu, "3kg lık 60 derece ile dayanmış nesnenin ağırlık merkezi orta gövdenin üst kısmına yakın bir yerdedir, duvara dayanan noktanın tepkisi kaç newton olur."
Burada sehim yok, sehim mukavemet konusu. O da telin gerilim bağlantıları arasında oluşacak, ne yer ile ne duvar ile alakalı. Bu gitar yaslanınca kırılıyorsa akordunu luthiere yaptırmak lazım, klimasız ortamda da kullanılmaz.
Dediğin gitarın da problemi de apayrı bir konu.

Ben de gelip havanın entropisi yüksekse ve tellerin takılma sıcaklığı ile gitarın dayanma zamanı sıcaklığı aradındaki dT, tellerin genleşme katsayısı falan diye zırvalamaya kalksam o artık bu durum için bilgi değil çöptür çünkü konuyla alakası var gibi görünse de gayet uzak :)

Bilgi güzel şey olduğu kadar bilgi kirliliği de o kadar kötü birşey.
Gayet kolay bir statik hatta lise fizik sorusu, "3kg lık 60 derece ile dayanmış nesnenin ağırlık merkezi orta gövdenin üst kısmına yakın bir yerdedir, duvara dayanan noktanın tepkisi kaç newton olur."
Burada sehim yok, sehim mukavemet konusu. O da telin gerilim bağlantıları arasında oluşacak, ne yer ile ne duvar ile alakalı. Bu gitar yaslanınca kırılıyorsa akordunu luthiere yaptırmak lazım, klimasız ortamda da kullanılmaz.
Dediğin gitarın da problemi de apayrı bir konu.

Ben de gelip havanın entropisi yüksekse ve tellerin takılma sıcaklığı ile gitarın dayanma zamanı sıcaklığı aradındaki dT, tellerin genleşme katsayısı falan diye zırvalamaya kalksam o artık bu durum için bilgi değil çöptür çünkü konuyla alakası var gibi görünse de gayet uzak :)
Sen de haklısın kardeşim.:)

Arkadaşlar bitane yastıp buldum düz . Onun üstüne gövedyi koyup sap yere değmeyecek şekilde dengede bırakıyorum. Bu şimdilik bir çözümmü. Stand alana kadar.
Aman diyim!..
Şimdi de yastık kavgasına dönmesin konu (Doris Day-Rock Hudson)!.. :ROFLMAO:
Yok kanaviçeli mi, yoksa ipek saten mi olsun? Rengi krem mi daha iyidir, Fransız puantiyeli daha mı çok yakışır gitarıma?..
Koy bir yere gitsin be delikanli, kafana da çok dazla takma derim...:)
Sonuçta elindeki Stradivarius veya Amati keman değil ya? Eğer o kadar değerliyse hiç üzülme ben gelir gitarı elimde tutarım senin için...:p
Boşver!.. Çalmaya bak ve gönlün şen olsun emi kardeşim?

Eğer "Twist"den kastın sap dönmesi/atması ise ben kendi bilgim ve deneyimimle şöyle değerlendirebilirim :
- Kimileri bunu sapın ayarının bozulması anlamında kullanıyor : Mevsimsel (nem, sıcaklık,basınç vb) etkilerle sapın ahşap olmasından mütevellit, gövdeye göre ve dahi kendi içinde açısı değişebilir, truss rod (bazen de köprü) ayarları ile düzeltilir,
- benim anladığım ise : Sap ağacının, yine ahşap olmasından dolayı, zamanla basınç altında çalışması demektir. Masif ağaç eğer yeterince kurutulmadan işleme tabi tutulursa zamanla ve kurudukça şekil değiştirebilir ve gönyeden kayar... Mobilyacılar bu yüzden pek masifle çalışmayı, özellikle tek parça masif ağaçla çalışmayı sevmezler.
Bu deformasyonu önlemek için ağaç su yollarını -masifin çalışması ihtimaline karşı- birbirini dengeleyecek şeklinde birkaç parçadan oluşan yapılar tasarlamak bir çözüm olabiliyor.
Hatta, kuru işlense bile-çok düşük bir ihtimal dahilinde- tek parça masif ağacın çalışma ihtimali hep vardır.
Bir diğer konu da, sapın hız kaygısıyla fazlaca inceltilmesinin yarattığı olumsuz sonuçlar olabiliyor : Ben 2. el gitarlar almayı seviyorum bu yüzden... 10 yılı aşmış bir gitarda olabilecek sorunlar genelde olmuş bitmiş oluyor zaten...
Benim bilgim bu minvalde...Daha profesyonel bilgi için pro.lara başvurmak gerekir diye düşünüyorum.

Kendimi bu başlığa gelmekten alamıyorum. Ben tel değiştirirken masaya koyuyorum kapı çaldığında koltuğun üzerine koyuyorum. Yani duruma göre koyuş biçimim değişiyor.

Ben de bu arkadaşı takip ediyorum. Gitarı nereye nasıl koyacağını bilmiyor ama diğer taraftan da gitar yapmaya hevesli, şablon arıyor :)

Heves kırmayalım ;)

turk-unlulerin-adlarini-duydugumuz-an-sak-diye-kafamizda-yankilanan-18-imza-cumlesi-5715280028f69.jpg

Alooo

Gibson lardaki sapın headstock tan kırılmasının sebebi headstockın açısının fazla olmasından kaynaklanıyor. Normalde headstock 10 derece civarı iken Gibson un headstock ı 17 derece civarı. Epiphone ların ise 14 derece civarı. Bazı Gibson larda "Ense" olarak andığımız eşiğin oradaki yerde bir kalınlık var. İşe yararmı orasını bilemem:) Ama gitar kafası üstüne düştüğünde her türlü gider bence.
Şu videoyu da kaynak olarak atıyorum:
https://m.youtube.com/watch? v=gNpyCG32aGI
Benim de bir sorum olacak. Gitarları headstock tan asıyorlar ya hani, müzik mağazalarında falan. O gitara zarar verir mi?
Birde gittiğim klâsik gitar kursunda nerdeyse tüm gitarların sapı 12. perdeden sonra kalkık, yamuk. Bunun sebebi de sanırsam bu giriş seviyesi gitarların yaş ağaçtan yapılası. Sadece bir gitarın sapı düzgündü. Bu arada benimki de eğik:D Ama elektro gitarda truss rod var. Değişik bir durum:confused:

Son düzenleme:
Benim de bir sorum olacak. Gitarları headstock tan asıyorlar ya hani, müzik mağazalarında falan. O gitara zarar verir mi?
Birde gittiğim klâsik gitar kursunda nerdeyse tüm gitarların sapı 12. perdeden sonra kalkık, yamuk. Bunun sebebi de sanırsam bu giriş seviyesi gitarların yaş ağaçtan yapılası. Sadece bir gitarın sapı düzgündü. Bu arada benimki de eğik:D Ama elektro gitarda truss rod var. Değişik bir durum:confused:

Yahu iki ayda Gibsonlar'ın kellelerine kadar bütün gitar alemini yedin de şunları mı çözemedin? Çoh ayıp :vulcan::vulcan:

Seni forumun yeni gurusu ilan ediyorum :D

Geri