Çınlama - Floyd Rose

#1
Evet. iki üç günü önce gitarı case'ten çıkarınca güzel bir sürprizle karşılaştım.

Gitarda 24 dahil bütün perdelerde köprüden gelen bir çınlama (gavurların tabiriyle rattle) sesi mevcut. en çok açık ince mi telinde belirgin bu ses. bütün köprüyü söküp sıkıca tekrar taktım, metal retainerları tekrar gerdirdim, her noktayı tutarak kontrol ettim. nereden gelir bu ses, nereden rezonans ediyor sizce?

notlar: köprü ofr, sap ayarı var ( :D ), saddle yuvalarında aşınma yok.
 
#6
Olası şüpheli oydu aklıma başka bir şey gelmedi. Peki, spring claw ile gövde arasına denk gelecek şekilde süngerlediniz mi ? Bir önceki mesajımdaki gibi yani.. O bazen gözden kaçabiliyor da tekrar sorayım dedim. Bana kontrolsuz bir vibrasyon var gibi geldi suçluları da genelde tremolo spring, claw filan oluyor.
 
#10
Tam anlayamadım, köprüyü sabitleyince (tremolo blok ile, gitar arasına bir malzeme koyarak) bu ses devam ediyor mu? Etmiyorsa, zaten konu köprü ile ilgilidir ve öyleyse, tremolo yaylarının içinden sünger geçirmenizi öneririm...

Sevgiler ve saygılar...
 
#11
Son durum nedir ? Şimdi gördüm de bir karikatür aklıma geldi. FR'nin derdi bitmez adama gitar sattırır sonunda çünkü Allah ona bela vermiş, yuvalarını yıkmış, evlerine ateşler salmış. Şeytan icadı bir şey işte..

14202600_10209405856878609_3284635144693009127_n.jpg
 

Üst