Rockfabrik Effects

Pedalı denemedim ama çok iyi yorumlar okuyorum. Tek beni rahatsız eden pedalların görselleri. Özellikle scarper ciddi manada kötü gözüküyor. (Şahsi fikrimdir). Daha sade ve güzel şeyler olabilirdi.
 
Madem Scraper'dan konu açılmış ben de daha dün yine bir test gerçekleştirdim, elimde farkı pedallar da vardı, hepsini aynı zincire koyup farklı kombinasyonlarla uğraştım. Ekipmanlar

- RF Mindabuse
- RF Scraper
- Maxon 808
- Mooer 008 Mesa Recto Preamp'ti

Öncelikle Mindabuse'un drive karakteri için Mooer'in clean kanalına Mindabuse vererek, ardından da Mooer içindeki kendi drive kanalını kıyasladık. Doğru ayarlamalar yapıldığında Mooer gerçekten Mesa, Mindabuse 5150 gibi tınlıyor ki aynı mekanda 5150, 6505 ve 6505+ ile saatler geçirmiş biriyim onu ekleyeyim. Asıl mevzumuz Scraper. Kendisini sanıyorum tüm yeşil pedalların babası denebilecek Maxon 808 ile kıyasladık. Rahatlıkla söyleyebilirim ki kesinlikle aynı değiller. Kulağı klasik boost işlemine alışmış aşırı süper ultra metal sevdalıları 808'i ilk anda daha çok benimseyebilir bile, çünkü bu kadar karakteristik bir iş gerçekleştiriyor 808 ancak Scraper hem tona tightlık katarken hem de özellikle 5150 gibi amfilerde bulunan hafif boomy punch hissiyatını yitirmeden bunu sağlıyor ki benim de aradığım özelliklerden birisi bu çünkü özellikle canlı performanslar için 808 kullanıldığında tonunuzun önemli bir miktardaki altlarını kesip atıyor bu pedal ancak bass gitardan, kickten gelen alt frekansları sahnede kayıttaki kadar şişiremediğimizden gitarları klasik metal gitarı kaydetme yöntemleriyle sahneye sunduğumuzda arada bir eksiklik oluyor (Aşırı düşük akortlu DM, BDM, Slam vs çalanlar yaşamaz sanıyorum bunu) ancak Scraper ile aynı işi yaptığımızda bass frekanslar çok daha yerli yerinde ve kontrollü oluyor ki tahminimce bu da sahnedeki duyuma daha Fat bir gitar tonundan ziyade aynı tightlıkta gitar tonu ve daha punchy bir Kick/Bass/Gitar birleşimi olarak yansıyacaktır.

Ek olarak şöyle bir 2. alternatif de yaşandı bu test sırasında. Eğer ki ne olursa olsun ben yeşil pedal tightlığından vazgeçmem, kulağım sadece onu arar diyorsanız (beraber denediğim arkadaşım bu şekildeydi) Scraper inanılmaz bir solo boost sağlıyor. Özellikle mavi modu doğrudan size daha ataklı, daha dolgun, daha yüksek sustain ile gürültü denemeyecek kadar cezbedici bir kirlenme ekleyerek boost yaptığını söyleyebilirim. Bend öncesi pena darbeleri de çok daha belirginleşiyor. Bu ise 2. bir 808 koyarak elde edilemeyecek bir ton bana kalırsa çünkü extreme metal türevlerinde bana göre 5150, Mesa vb amfiler bile eski teknoloji kalıyor ve tarzın stok tonu bunların boostlanmış hallerine dönüşüyor. ENGL Savage, Randall Satan vb sanıyorum hep bu sorunun üstesinden gelmeye çalışmış bir sonraji jenerasyon amfiler. Ancak böyle bir amfinin önüne bile Scraper koymak sizin sololarınızı çok daha farklı noktalara çekebilir.

Toparlayacak olursak elbette yeşil pedallar piyasayı domine eden cinsten pedallar. Çoğu insanın aradığı, tercih ettiği, benimsediği yapıda ancak hepsinin aynı tona yaklaştırdığı da bir gerçek, bir 808 ile Mindabuse ve Mooer'ı aynı karaktere yaklaştırabildik ama aynı işi Scraper'la yapamadık çünkü sinyalin belirgin noktalarını tıraşlamıyor belirttiğim gibi, bu da özellikle benzersiz ton arayan veya en azından çalanın kendi olduğunu bi nebze belli ettirecek cinsten ton isteyenler için yeni seçenekler sunabilecek bir pedal konumuna getiriyor Scraper'ı.
Hemen şunu ekleyelim; kırmızı modda Mass' i pasif edip Scrape potansı yarıdan fazla açılırsa od808 tipi boostlama yapılabilir ;)
 
Pedalı denemedim ama çok iyi yorumlar okuyorum. Tek beni rahatsız eden pedalların görselleri. Özellikle scarper ciddi manada kötü gözüküyor. (Şahsi fikrimdir). Daha sade ve güzel şeyler olabilirdi.
Şimdiye kadar görsellere ilgili olumsuz yorum bir kez aldık, mesela Almanya' dan SofaJams ekibi özellikle Scraper' ı çok beğendiğini söyledi. Zevk meselesi demekki.
 
Higain boost konusunda aqualung da enteresan işler yapıyor. Scraper henüz denemedim fakat aqualung ile amfi pushlamaca da gayet enteresan sonuçlar veriyor.

Neden hala setup içerisinde maxon od808 kullandığım da soruluyor arada, buraya da yazayım en azından bir fikir verir.

Daha öncesinde sadece amfinin drive katını yada mind abuse’u doğrudan boostlamak için kullanıyordum fakat tonun gövdesinden yemesi hoşuma gitmiyordu. Alt frekansları tümden traşlıyor bu maxon malum.

Aqualung ile bu sorunu bütünüyle aştım. Fakat daha yumuşak başlı bir iş yapacak olduğumda plexi tarzı bir duyum tercih ediyorum ve aqualung’ı maxon ile boostladığımda tam olarak istediğim gibi kendi adıma çok güzel bir ton yakalıyorum. İşte maxon orada devreye giriyor yine.

Misal, bu parçada tam olarak bu şekilde kullandım iki pedalı;

Harika olmuş :)
 
Üst