Gitar Seçme Konusunda Yardım

'Elektro Gitarlar' forumunda NeonJa tarafından 1 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

1. merhabalar elimde bulunan farklı bir gitara alıcı çıkmasıyla bir squier strat almaya karar verdim ve kafamda 3 gitar var yorumlarınıza göre kafamda birşeyler şekkilenmesini umuyorum gitarlar şöyle
    1-Squier vibe 50s stratocaster
    2- 1995 kore squier stratocaster
    3-biride squier tele custom II with p90 pickups
    https://www.sahibinden.com/ilan/iki...ric-guitar-with-p-90-pickups-335866614/detay/

1995 kore stratı düşünüyordum vibe 50s i görünce fikrim değişti ancak bu tele yi de görünce kafam iyice çorba oldu yardımcı olursanız çok sevinirim :)

2. Koreyi imkanin varsa bi dene derim ama forumda sohbet ettigim kisilerce yapim fabrikasi bi iyi olan bi kotu olan yer varmis samick miydi neydi eger o fabrika ise uzak durulmasi gerektigini soyluyorlar. Squierin vibe tele serileri de cok hos bi bakmalisin bence

3. 3 ün ağacı felan çok dandikmiş kendi sitesinde yazana göre

4. welmour

welmour

558
    1,110
    9,006
    Ben o kadar parayı Squier'a vermektense güzel bir Sx alıp kafaya göre modifiye etmenin daha iyi sonuç vereceği görüşündeyim.

zxcvbnm ve Alpleriyo23 bunu beğendi.
  5. at.

at.

18
    14
    6
    Kafanı biraz daha bulandırayım :)

Elektro Gitarlar : Esp Ltd LST213RSG Elektro Gitar

Sx ash, ibanez jet king 30h (p90 manyetikli), epiphone lp studio ve 95 kore squier arasından deneyip aldık bana (deneme kısmını çok tecrübeli bir arkadaş yaptı ve bu arkadaş fender dışındaki bütün stratların rezalet olduğunu düşünüyor -öyle bir ön yargı- ve epiphone hastası, bu gitar beni çok şaşırttı epiphoneu boşver bunu al kesinlikle dedi). Hepsinden çok daha iyi. Squierin affinity ve standart modellerinden zaten daha iyi. Yalnız classic vibe serisiyle yenişemeyebilir. Onu denemedim hiç güzel diyolar. 890 lira verdim ki şu anki gitar piyasasında çok komik bi rakam bu gitar için. Bildiğin ibanez 170dxten daha ucuz yahu. İndirimdeymiş zaten diğer sitelerde 1250den aşağı fiyatı yok.

Bence diğerlerini ele ya ltd 213 ya da classic vibe al.

6. Cidden kafa iyice gitti :)
    Esp dusunmuyorumda bu classic vibe squier in sifir fiyatlari 2000 civari ve tonlari bildigin meksika fender gibi hatta (kendi yorumum) ben daha hoş tonlar oldugunu dusunuyorum . Kore strat da sanirim kore samick fabrikasinin uretimi yani heralde vibe i alacagim

7. Hocam saolun yorumunuz icin onu bende dusundumde modifiye manyagi bir insan degilim yani bide sx lerin headstocklarindaki o kesik goruntu beni sinir ediyor oyuzden hic sicak degilim sx lere karsi

8. Tele çok farklı bir gitar, hatta bir kült diyeyim.

SX'lere karşı soğuksan (ki bence gereksiz, incelememi okuyabilirsin bu konuda) en iyi alternatif Vibe serisi. Bir de Thomann'daki Vintage ve harley Benton denilen markaları incedle derim. Ayrıce Dean Zelinsky gitarlarını da araştırabilirsin.

9. 90-95 arası Squierlarda tabakalı ağaçlar kullanıldığı biliniyor. Hatta bir yasa sebebiyle o dönemde Fender dahi poplar ağaç kullanıyordu. Samick de bilinen iyi bir Kore firmasıdır bu arada. Kendi ürünlerine de Cort gibi araya kar-reklam çok sokmadığı ve doğrudan sattığı için uygun satar. Bu terichler içinde en iyisi tartışması vibe'dır. Custom 2'de p90lı haliyle cillop gibi görünüyor. Açıkçası hangisi içine siniyorsa, sana yakında ona yönel derim.

10. Ya hocam sx lere isinamiyorum gercekten yinede saolun :))

11. Ya evet aslinda banada mantikli olan vibe gibi geliyor ancak sahibi trabzonda kargolama biraz zorluk cikaricak tele kadikoyde daha once takasladigim biri yani kararsizim telenin durumu beni kendine cekiyor p90 manyetikler falan ancak telenin karakteristik tonunu hakkiyla kullanicagimi sanmiyorum oyuzden sanirim vibe i alacagim ayni zamanda kargolama icin tavsiyesi olan varsada cok makbule gecer tesekkurler yorumlariniz icin :)

12. Hocam yorumunuz dikkatimden kacmis cok tesekkurler aklimda bulunduracağım

13. şimdi tekrar araştırdım doğru hatırlıyormuşum agathis ağacı varmış

14. at.

at.

18
    14
    6
    Denemeden gitar alınmaz hocam. Ne çıkacağı belli değil. 800-900 lira sanıyorum bulduğunuz classic vibe (diğer seçenekler düşünülünce). Sıfırı 2000 lira olan gitar neden o paraya satılır ki. İşkillendim ben açıkçası.

Ben hala ltd 213 diyorum. İstanbuldaysanız gidin tünele deneyin bi. Anlarsınız niye önerdiğimi. Esp diyince sert müzik geliyor ama bayağı bayağı strat bu dediğim gitar. Çok hoş tonları var. Deneme imkanınız varsa (kapıda ödeme/get) classic vibe yoksa ltd 213.

15. Fiyatta bir gariplik yok, ancak o fiyat eder, bence bu fiyata bile uzun süre gitmez. Fender Meksikalar 1000-1300 TL zaten. Ben olsam 300-400 TL koyup Meksika bakardım. Yani biraz araştırırsanız ne fiyatlara ne gitarların gittiğini görürsünüz. Kendim 3000 TL'lik gitarı 1000 TL'e satamadım.

16. Tabii ki de karakteristik tonu olmaz ama Vibe'da da onu ne kadar bulursunuz bilemiyorum. Mesele Fender Tele tonuysa, en azından Meksika alıp, ona alnico-5, Fender Tele Amerikan özelliklerine benzer sarılmış manyetik takmanız ve düzgün bir amfi edinmeniz lazım. Vibe ile ancak uzaktan amcaoğlu tonu alırsınız.

17. Hocam simdi vibe i da ezdrmem meksika fendet ve vibe i kadikoyde 2 arkadasimin gitarlarini kiyasladim acikca gayet net bir sekilde soyleyebilirim vibe cok daha temiz karakteristik bir ton veriyordu ben olaya su sekilde bakmistim denemeden oncede biri iyi bir markanin dusuk bir modeli biride daha alt sinif bir markanin yuksek modeli ve daha cok hosuma gitmisti. Siz bir vibe 50's strat denediniz mi ?

18. Hocam ben o civarlara buldumda sahibindene 1100 1200 e konulmus vibe lar meksikalar da 1400 1500 falan 1000 e meksika goremedim 900 e bulmusken almak istiyorum daha sonra takas+nakitle veya modifikasyonla yukseltebilirim belki

19. at.

at.

18
    14
    6
    Yeni gitar alacağımdan ötürü 2 aydır sekmelerde sahibindeni kapatmadım. Gördüğüm en ucuz classic vibe 1000 liraydı. 1200-1300 civarında geziyordu çoğu. 800 biraz fazla uygun geldi.

Fender meksikalar 1400den başlıyor. Ben denk gelmedim 2 ayda zannetmiyorum ama 1000 liraya da fender bulunur illaki denk gelirse birisinin acil paraya ihtiyacı olur vs. Ben de sıfırı 950 lira olan 170dxi 250ye koydum zamanında mesela. Bulunur, bulunmaz değil ama bunun da öncesinde benim asıl demek istediğim gitarın denenmeden alınmayacağı. Ne çıkacağını gerçekten bilemiyorsunuz. Bu konuda hemfikiriz sanıyorum.

O yüzden eğer deneme imkanı varsa vibe yoksa ltd 213.

20. Hocam şöyleki gitarın sahibiyle bayağı muhabbet ettim guvenilmeyecek biri degil ve saticinin birsuru gitar ilani var 5000 6000 tl civarinda kaliteli gitarlar guvenilecek biri oldugunu dusunuyorum en kotu de bi caresine bakicam artik

Bu Sayfayı Paylaş