Orta Düzey Ses Kartı Tavsiyesi

'Müzik Teknolojileri ve Kayıt Forumu' forumunda SPAWN-THeUndead tarafından 5 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

 1. Uzun zamandır boss me-25 ile evde amatörce kayıtlarımı alıyorum, ama ayrıca bilgisayarımda bias'tan tutun da amplitube 4'e kadar birkaç amp ve pedal simülatör proğramları var. Durum böyle olunca bu proğramlarda kullanmak amacıyla orta/normal ölçekte bir usb ses kartı almayı düşünmekteyim. Bu kısımda da tavsiyelerinize ihtiyacım var. Win 10 yüklü monster laptopda kullanacağım, donanımsal bir yetersizlik olmaz sanırım. Kartın güncel driver desteği önemli tabii.
  (Boss me25 ses kartı görevi görüyor ama bu simülatör proğramlara tanıttıktan sonra yine de kendisinden gelen clean sesler var. Tamamen sesi iptal edemedim, var mı yolu?)

  Aşmak istediğim en önemli kısım... Örneğin laptoptaki mikrafon girişinden gitarı taktığımda çok dip gürültüsü ve çatırtılar olmakta (normal olarak), bunları azaltmak için volümden ve gate'den kıstığımda da sound ölmekte ve 0 sustain olmakta. Bu sorunu aşmak için sanırım öncelikle preamfi katı işin en önemli tarafını oluşturuyor?
  Simülatör proğramlarındaki presets'leri kullanırken bu tarz herhangi bir kısıtlama, sound-ton düşüsü vesaire yaşatmayacak şeyler lazım. Focusrite scarlett 2i4 iyi bir f/p ürünü gibi ama sanırım preamfi katı yetersiz, denildiğine göre açıldığında clipping yapmakta.
  Usb ses kartı kullanan arkadaşlardan tavsiyeler bekliyorum.
   
  Son düzenleme: 5 Eylül 2016
 2. Zoomlarda "monitor : on- off" seçeneği var, prosesörden gelen clean sesi kapatmak için. Boss'ta da vardır elbet. Olmaması mantıksız geliyor.
   
  SPAWN-THeUndead bunu beğendi.
 3. Bütçenizi belirtirseniz arkadaşlar daha iyi yardımcı olabilir.
   
 4. Bütce 1000-1500 dolayları. Sıfırdan ziyade 2. el almayı düşünüyorum.
   
 5. İkinci el ses kartı için 1000-1500 TL gayet iyi bir bütçe. Üst düzey ses kartlarına bakmanı öneririm.
   
  oldtimes bunu beğendi.
 6. Evet ben de @kadiraksoy 'a katılıyorum. Bu bütçelere çıktıktan sonra ; RME Babyface , eğer Mac kullanıcısı iseniz Apogee Duet2 gibi daha üst düzey compact ses kartlarının 2. ellerine bakmalısınız. Hatta kendinizi bir tık daha zorlarsanız SPL Creon'un sıfırını dahi alabilirsiniz. O da güzel kart.
   
 7. Üst düzeyden ziyade orta segmentlerde işimi görebilecek bir şeyler yeterli benim için. Böylece ayırdığım miktarın bir kısmı da cebimde kalır. Eğer yoksa, el mahkum üst segmentlere bakacağız. :)
   
 8. Eğer amatör kayıt yapıyorsan ve gitarının sesini sorunsuz ve gecikmesiz bir sekilde bilgisayara aktarmak senin icin yeterli olacaksa bu işi ayırdığın bütçenin yarısıyla bile halledebilirsin.
   
  GkhnKaanYrtc bunu beğendi.
 9. Benim refere ettiğim kartlar üst seviye değil orta-üst segmentte yer alan compact kartlar. Eğer üst segmente geçılmek isteniyorsa ; ikinci elleri itibariyle , minimum 4000-5000.-TL civarında bir bütçenin oluşturulması lazım. Dolayısıyla ; imkanınız var ise , belirli bir kaliteyi tutturmak adına , size refere ettiğim kartların altına düşmemeğe çalışın.
   
  kadiraksoy bunu beğendi.
 10. RME Babyface çok uzun süre götürür orta segmente düşmeye gerek yok bütçe varsa...hem ikinci el piyasada bulması çok kolay hemde çok sağlam preampleri, analogdan dijitale dönüştürücüleri var...
   
 11. focusrite presonus önerebilirim.özellikle xmax lı vslleri. 5 yıldır presonus ürünleri kullanıyorum baska bir kart almayı hiç düşünmedim.
   
 12. İstediğim şey kullanacağım amp ve pedal simülatör proğramlarından tam verim alabilmek. Proğramın sunduğu tonlarda düşüklük, zayıflık, sustainsizlik gibi şeyler yaşamamak. Bunun için düzgün ve yeterli bir kart arıyorum.
  Forumlarda sıkla adı geçen scarlett 2i4'de, mesela preamp katı yükseltildiğinde clipping/gürültü yapmakta. Çoğu kişi gürültü sorunuyla karşılaşmamak için kısık tutup yeterli olduğunu düşünebilir, lakin benim beklentimi bu yönde karşılamayacaktır.

  Öyleyse RME Babyface'e bir bakacağım. Lakin baya küçük bir şeymiş. Boyundan büyük işlerin adamı öyleyse :)

  Teşekkürler, inceleyeceğim en kısa zamanda.
   
  Son düzenleme: 6 Eylül 2016
 13. Evet doğru. Boyundan büyük işler yapar.

  Esasında sizin tam aradığınız kart şu :
  Zen Tour
  Bu kart ; benim kanımca bugüne kadar gitarcılar için tasarımlanmış en mükemmel ses kartı. Bu cihaz piyasaya 2016 yılında çıktı ancak fiyatı biraz tuzlu tabii.
   
  Son düzenleme: 6 Eylül 2016
 14. Presonus AudioBox iTwo kullanıyorum, memnunum.
   
  sade_78 bunu beğendi.
 15. Peki Roland UA-55 Quad-Capture, Saffire Pro 24 DSP yahut TC Electronics kartları hakkında ne düşünmektesiniz? Zayıf ses kartları mıdırlar?
   
 16. Örneğin TC Electronics İmpact Twin güzel karttır. Yalnız TC ürünleri usb ile değil firewire bağlantı ile çalışır.
   
  SPAWN-THeUndead bunu beğendi.
 17. Line 6 ux2 kullanıyorum. Oldukça memnunum. Yazılımı da bence güzel. En büyük sıkıntısı footswitch eğer kullanacaksanız , footswtich ayarları biraz zor.
   
  kadiraksoy bunu beğendi.
 18. quad capture kullanıyorum ben de gayet başarılı, forumda satılık bir adet vardı göz atmanızı öneririm.
   
 19. firrewire kullanmak problem değilse impact twin iyidir. babyface zaten kendini ispatlamış bir karttır daha ucuz bir çözüm arıyorsanız audient id 14 öneririm
   
 20. Yerinizde olsam Presonus 22 VSL modelini alıp artan para ile de Plugin, mikrofon vs yatırımı yapardım.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş