İstanbul Gama Haritacılık Iş Ilanı

'Diğer İlanlar' forumunda richiesamborastrat tarafından 5 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

1. Gama Haritacılık adlı şirket türkiyenin yeniden fiziki haritasını çizme ihalesini aldı , uçaklar uçurup bütün ülkede fotoğraflar çektiler. Yapacağımz iş bir web portal üstünde bu çekilen fotoğraflar üzerinde Binaları/Büyük yapıları/AVM'leri çatılarnı işaretleyeceğiz. işlem kolay , kare bir bina 2-3 saniye içerisinde işaretlenmiş oluyor. günde belli bir kota belirlenip (en az 1000) onun üstünden hergün yapılması gerekmektedir ( en az 3-4 saat ayırmak gerekiyor yani günde). Şahsen ben saatte 400-600 arası yapabiliyorum saatte , odaklandıktan sonra zaten gerisi geliyor. Tavsiyem ; mümkünse 3-5 arkadaş toplaşıp birlikte yapıldığında çok çok daha zevkli hale gelip bayağı hız kazanıyorsunuz. Beni tanıyanlar için , bu şirketin sahibi benim babam , bir yamuk yok kimsenin hakkı bizde kalmaz.

Herkesin yaptığı bir hata ; Başlayıp sıkılıp pes ediyorlar. Bu iş üstüne koya koya yapılabilecek çokta kolay olmayan sabır isteyen bir iş. Haritada bina işaretlemek kolay , ama bunu sürekli tekrar etmesi var. Ama açık söylemek gerekirse , evde oturan müzisyen kardeşime setup dizdirir bu iş. sadece evde oturup ay ortasına kadar 80.000 yapan mutantlar varmış , manyak paralar kazanılabiliyor.

Fiyatlandırma ;
    upload_2016-9-6_0-39-21.png

ORYANTASYON VE İŞ SÜRECİ

1- Kullanıcıya ilk olarak deneme - test ekranları açılır.
    2- Deneme - test ekranlarında çizim araçlarını, video ve dokümanlardaki sistem kullanım seçeneklerini test eder, çizim yapar.
    3- Kullanıcı test ekranlarında kendi yeterli gördüğü durumda sistem yöneticisinden yeni katman (alan / s-bölge) talebinde bulunur. ([email protected] - test bölgesinde denemeleryaptım ilk bölgemi atayabilir misiniz)
    4- Tanımlanan küçük bölgede bitirilen çizimlerin incelenmesi için sistem yöneticisine bilgi verilerek canlı ekran paylaşımı ile hatalar gözden geçirilir, geri bildirimler verilir. ([email protected] - ilk bölgemi bitirdim bire bir kontrolü için yardımcı olurmusunuz ? - 09:30- 18:00 arası)
    5- Bir sonraki alanın kullanıcıya tanımlanabilmesi için kullanıcı talepleri dikkate alınmaktadır. (günlük çizim miktarı - haftalık çalışma planı gibi)
    6- Talebiniz üzerine yapılan planlama doğrultusunda verilen alanların günlük olarak bitirilmesi gerekmektedir.
    7- Kullanıcı üzerinde tüm bölgeler bittiği durumda sistem yöneticisinden yeni bölge talep edilmelidir.

ÜCRETLENDİRME

1- Adresinize iş sözleşmesi gönderilip ıslak imzalı bir şekilde tekrar tarafımıza iletilmesi istenecektir.
    2- Sitemde bildirimsiz 3 gün üst üste çizim yapılmaması durumunda kullanıcı pasife çekilecektir.
    3- İdari Kontrol tarafından gelen her 1 Hatalı Çizim 10 Adet doğru çizimin ücretini silmektedir. (örnek: x bölgesinde toplam 1300 çizim varsa ve idari kontrol tarafı 30 hata tespit etmişse kullanıcının o bölgeye ait ücretlendirmesi 1000 adet çizim üzerinden hesaplanır. [1300-10*30])
    4- Haftalık-aylık olarak toplam ve net çizim adetleriniz hakkında bilgi verileceği gibi sizlerde kendi adetlerinizi tutabilirsiniz.

ÖDEME
    1- Çalışma dönemimiz; ayın 1’i ile sonu arasıdır.
    2- Ödemeler 1 i ile 10’u arası iş günlerinde yapılmaktadır.(pts,sal, çar, per, cum)
    3- Dönem içinde en az 10.000 çizimin tamamlanması durumunda ödeme yapılmaktadır. Daha az bir çizim yapılması durumunda ödemeler bir sonraki aya yansır.(örnek: Ağustos dönemi toplam uygun çizim adeti 7000 ise eylül ayı 1-10 arası ödeme yapılmaz. Eylül ayı uygun çizim adeti 9000 ise ekim ayı 1-10 arası toplam 16000 çizimin ödemesi yapılır.)

Son düzenleme: 6 Eylül 2016
    kutay bunu beğendi.
  2. brown

brown

74
    45
    106
    RebelYell bunu beğendi.
  3. Şimdi Hatay ın falanca ilçesinin haritası verilirse; yeri-yurdu bilmem nasıl işaretleyeceğim o binaları? Ya da İstanbul da yaşamama rağmen bilmediğim bir bölge... .?

4. Kuş bakışı çekilen fotolardan acaba binalar belli de sadece bize binaları işaretlemek mi düşüyor ? Bu kadar kolay değildir sanırım bende merak ettim :)

5. Mesela aşağıda örnek capture'da görebilirsiniz. yeşil alanlarla çevrili olanlar benim çizdiklerim.

Sizden herşeyi bilip oranın muhtarı olmanız beklenmiyor , Bina gördüğünüz yerleri işaretliyorsunuz. Diyelim Ağaçlarla kaplı bir yer ve evler gözükmüyor ne olacak ? çizemeyeceksiniz , kimse neden çizmedin demeyecek çünkü bu fotoğrafı çeken kişilerde siz , ben nasıl görüyorsak onlar da öyle görüyor. Olayın aslı şu , Gördüğünüz yeri çizeceksiniz bina anlamında dikkatli olduğunuz sürece sıkıntı olmayacak. Ayrıca fotoğraflar kalitelidir , X21 zoom yapıp inciğini cıncığını görebiliyorsunuz. Ve son olarak , Gece çekimi olmadı hiç. Yani gölgelerden yardım alabilirsiniz bina mı değil mi sorusuna

upload_2016-9-6_0-45-16.png

6. Peki park, okul bahçesi veya kent merkezindeki bir havuz v.s ne oluyor?
    Ayrıca sadece bulunduğumuz il ile bağlantılı bi durum mudur?
    Fotoğrafta yeşil dediğiniz çizimleriniz, şu bize sarı görünen çatılar mı oluyor?
    Aylık 10.000 tane çizmek, min. 250 lira civarı bi ödeme anlamına geliyor galiba?

7. Günlük 1400 tane işaretleseniz 0,025 kuruştan aylık 1050 lira yapar. Zaten şart koşulmuş günlük en az bin diye. Bin tane 0.023 den hesaplarsak aylık 690 eder .

8. 1-bahçeler/ sundurmalar / havuzlar / meydanlar falan kesinlikle çizilmiyor , sadece binalar apartmanlar.
    2- Hayır değil , Bölge atayan kişinin elinde şehirler sıralı , bunları herkese dağıtıyor bölge bölge.
    3-Evet o sarı görünen yerleri ben çizdim.
    4- Ayda 10.000 için 333 tane günlük çizmeniz gerekir. bu da 0.022 den hesaplanır. o da 220 tl yapar. günlük 1 saat harcayarak yapabilirsiniz bu hedefi. Ama şirket daha fazla yapılması konusunda ısrarcı biraz. yani 1 değilde günde en az 2-3 saat ayrılırsa bu işe 1000 tane yaplır günlük. o da 750tl yapar.

9. Bu konuda da benim aklıma birkaç soru takıldı. Sırf merakımdan soruyorum da, bir ülkedeki bütün binaları neden işaretliyorsunuz.? 15 temmuz'da olanları da bütünlersek, tünelin sonu hiç de iyi bir yere gitmiyor gibi geliyor bana gibi bir izlenim oluşturdu. Kamu binaları da bu işin içinde mi onlar görünüyor mu? Şirketinizle ve ihaleleyle ilgili daha fazla bilgi görmek isterdim şahsen bu konuda çalışmak istesem. Zaten uydu görüntüleri var neden böyle bir işlem yapılıyor ki ? Şirketin adı, Türkiye fiziki haritası ve ihale kelimelerini aratınca hiçbir şey bulamadım açıkcası. Bu görüntüleri kimler çekti ?,neden bu iş yapılıyor ?, ihale ne zaman yapıldı ? bir link vs görmek isterdim açıkcası. Bu konuyu görünce benim gibi düşünen başka birisi yok mudur acaba ? Bu konuda bilgilendirirseniz benim gibi -- komplocu -- zihinleri de rahatlatmış olursunuz yani. Umarım yanlış anlamamışsınızdır sadece bilgilenmek için soruyorum. Belki benim gibi merak eden varsa da özelden sormak istemedim cevabınız burada da görünsün diye. Umarım fazlaca cahilce bir soru olmamıştır ? :)

antbalci, CAJEMIR ve Asr.Rh bunu beğendi.
  10. sayın @Rat_Dog , Bahsettiğiniz bilgiler gerçekten iyi olurdu evet. Ama ne yazık ki ben detayını hiç merak etmedim çünkü ihaleyi babam şirketiyle alırken süreç boyunca bende çevirmenlik gibi görevler yüklendiğim için bu tür belgeler paylaşılır mı bilemiyorum. Ama bildiğim bütün bilgileri aşağıda paylaşacağım.

• Bu bir devlet projesi , ihale bundan 3 sene falan önce yayınlanmıştı.
    • Bu iş ile alakalı 15 temmuzdan sonrasında büyük bir değişiklik oldu o da şöyle , Bakanlık kendi Server'ına aldı bütün çekilmiş fotoğrafları ve bahsettiğim Web Portal datayı sürekli oradan çekiyor.
    • Bir uçağın defalarca havada manevra yaparak fotoğraf çekebilmesi 15 temmuzdan önce de çok olası değildi , bunlar izinlerle sağlanmış şeyler. Hatta yanlış hatırlamıyorsam her şehir için ayrı izinler alındı o hava sahasında çalışabilmesi için.
    • Paylaştığım fotoğrafta ki gibi bir kaliteye uydudan çekilen herhangi bir fotoğrafla eşleşemez bu fotoraflar 4 açılı şekilde kocaman kameralarla çekildi.

11. Anladım, benim gibi bu işlerden hiç çakmayan atmatör bir göz bile, ulusal güvenlik ve stratejik bir değer içerdiğini anlayabildiğine göre bu tip sorular olasıdır diye sordum. Söylediğim gibi bilgi amaçlı yani. Size kolaylık olması açısından, dediğim gibi ve sizin de bahsettiğiniz gibi, - eğer paylaşılabiliyorsa - ilan metni, ihale belgesi, izin belgesi vs. gibi şeyleri ilanınıza koymanız sizin için yararlı olur. Kolay gelsin.

12. Bu arada bir bilgi ekleyeyim , bunu daha çok Tapu kadastro , Muhtarlık ve devletin bilimum kurumları kullanacak ve son kullanıcıya açık olmayacak kesinlikle. Olsa bile sadece fotoğraflar olur o da zaten ne idüğü belirsiz Google amcamızda bile var.

ben bir araştırayım dediğinizi , ilginiz için teşekkür ederim

Rat_Dog bunu beğendi.
  13. brown

brown

74
    45
    106
    Benim gibi hesaplamak isteyen olursa diye;
    Günde 2000 hatasız çizerseniz ayda 1620TL kazanıyorsunuz.

14. hata sadece başlarda yapılıyor genelde.
    2000 taneyi ben 4-5 saatte yapıyorum ortalama , bilgi olsun diye söylüyorum

15. Dostum benim bu şirket ile bir alakam yok fakat aklındaki soruları gidermek amacıyla biraz açıklamaya çalışayım. Ben de bir Harita Mühendisiyim ve şu an İstanbul Teknik Üniversitesi' nde yüksek lisansımı yapmaktayım. Öncelikle bu ihale büyük ihtimal bir halihazır haritası için yapılmıştır. Anlamı şudur; yeryüzünün, topografik yapısının ve fiili kullanımının kağıt üzerine belirli oranlarda küçülterek yapılmış fotoğraf niteliğinde haritalardır. Bu haritalara niye ihitiyaç var dersen de altapı, yol, inşaat vs. gibi konularda bu haritalar esas alınır. Yani altyapıdan üstyapıya kadar olan bütün işlerde halihazır haritalar bir proje altlığıdır. Binalar niye işaretleniyor sorusunu da şöyle açıklayabilirim; diyelim ki bir yol çalışması olacak ve yol güzergahı ve projesi belirlendi, bu aşamada çizilen yol projesi ile bu halihazır harita çakıştırılır ve kamulaştırılması gereken evler yani alanlar belirlenir, olayın özü en basit haliyle budur ki ülkemizde bu işi 1920' lerden beri kadastro teşkilatı yapmaktaydı fakat 2000' lerde bu iş özel sektöre ihale yoluyla olmak üzere devredildi. Gelelim bu iş neden uydu görüntüleri ile yapılıyor sorusuna. Bir harita işi için öncelikle alım yapmak zorundayız ki yeryüzündeki nesnelerin koordinatlarını belirleyelim, bu alımı yapmanın bir çok farklı yolu vardır. Birincisi ve bilinin en eskisi yersel ölçümlerdir ki bu işi yapan arkadaşları eminim hayatınızın bir evresinde yollarda ellerinde total station, jalon gibi aletlerle, son zamanlarda ise GPS ile görmüşsünüzdür. Fakat bu iş teknolojinin gelişmesiyle büyük ölçekli işlerde daha az zaman alan ve maliyeti düşüren işlere evrildi. Bunlardan biri uydu görüntüleriyle iş yapan uzaktan algılamadır ve gerçekten büyük kolaylık sağlamaktadır. Fakat arkadaşın da belirttiği gibi bu proje fotogrametri yoluyla yapılmış yani uçaklar uçurulmuş fotoğraflar çekilmiş ve burada arkadaşın verdiği iş bu fotoğrafların sayısallaştırılması yani koordinatlandırılmasıdır. Umarım sorularını biraz olsun cevaplayabilmişimdir. Saygılarımı sunarım.

Rat_Dog ve richiesamborastrat bunu beğendi.
  16. Bilgili insanın hali bambaşka oluyor elbette , vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim

17. Asıl ben teşekkür ederim dostum. Bir yerlerde haritacı görünce fazlasıyla mutlu oluyorum. Umarım daha büyük ve daha iyi işler yaparsınız şirket olarak, ailenize selamlarımı iletiniz lütfen.

richiesamborastrat bunu beğendi.
  18. Peki göndereceğiniz sözleşmenin bi örneğini görme şansımız varmı acaba?
    Ayrıca 3 aylık bi iş, devamı yok dediniz.
    Peki zor ve hata payı yüksek yerler ile görevlendirilip bu sebeple makul bi kazanç sağlayamazsak.
    Hem işi yapmış hem para alamamış mı olacağız yani?
    Bu çizim işleminde, ekstra bir program kullanmak ve onun araçlarıyla mı çizim yapacağız ?
    Gördüğüm kadarıyla binanın kertiklerini falan belirleyip çizmek gerekiyor, direk kare içine almak yetmiyor anlaşılan.

19. 1- Elbette görebilirsiniz.
    2- Evet sürekli olmayacak , bütün türkiye haritası bitince bu işte bitmiş olacak.
    3- Random dağıtılıyor bölgeler , yani o günlük 1 saat kaybedip 1 saat kolay bölgeden kazanabilirsiniz , özellikle verilen bölgeler yok bu yüzden kesin herhangi birşeyde yok. Ama saatte 400 500 yapan biri öyle bir yerde max. 300'e düşer yani tutup 100 olmaz o sayı.
    4-Yukarıda da birkaç kez belirtmiş olduğum gibi , bir web portal üzerinden yapılacak işaretleme , ekstra program kullanmak yok.
    5- hayır yetmiyor , binanın çatısından çatısına değişiecek işaretlemeler.

Bu Sayfayı Paylaş