Takip Ettiğiniz Müzik Yazarları Var Mı?

'Müzik - Genel' forumunda oldtimes tarafından 8 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

 1. Köşesini, yazılarını takip ettiğiniz, kitaplarını satın aldığınız bir müzik yazarı, eleştirmen var mı? Murat Meriç, Naim Dilmener, Murat Beşer, Orhan Kahyaoğlu, Yavuz Hakan Tok, Mehmet Tez gibi isimleri tanıyor musunuz? Aralarında ya da bunların dışında yerli ya da yabancı başka yazarları okur musunuz?

  Merak ettiğim nokta, bu yazılar ile müziğin icrasıyla uğraşanların mı yoksa dinleyicilerin mi daha çok ilgilenmekte olduğu.
   
  rosto bunu beğendi.
 2. Bu yanıtsızlığı bir yanıt olarak değerlendirmek gerek sanırım :) Yine de cevabınız "Hayır" ise de yanıtlamış olmanızı isterdim.
   
 3. Hocam birkac blog yazarı gakip ediyorum. Onun haricinde üretimi bitene kadar Billboard dergisini severek takip ettim. Yayın hayatları bitince canım sıkılmıştı. Su anda bildigim kadarıyla bu tarz kaliteli bir aylık dergi yok. Yabancı kaynakları takip edeyim dedim ama haddinden fazla pahalı. Bir ara mydukkan yabancı bir dergide (ismini hatırlamıyorum) indirim yapmıştı. Dergi hem guncel haberler hem de gitar egitimi sunmayı hedeflemi. Çok hoşuma gitti. İnsan keşke ülkemizde de böyle şeyler olsa demeden edemiyor.

  Dipnot: Bir de Hulusi Tunca'nın Hey dergisi roportajlarini derleyip olusturdugu kitapları okudum. Gerçekten cok keyifliydi.
   
  oldtimes bunu beğendi.
 4. Ne güzel, teşekkürler yanıt için. Bu üretimlerin önemli olduğunu düşünüyorum fakat sanki karşılığını bulamadığı sonucu çıkıyor bir taraftan. Bir dünya müzikle ilgili insan varken ve bir dünya dergi çıkarken müziğe özgü yayıncılıkta bir gerilik var sanki. Ne var? Ne güzeldi diye hatırlanan bir ton müzik dergisi nostaljisi olmasının sebebi bunların yeterli satışa ulaşamaması. Kemik küçük bir kitle tarafından okunması... Halkbuki dergiciliğin popüler olduğu bir dönemdeyiz. Roll gibi bir derginin tam zamanıydı aslında...

  Bas gitar çalmak isteyen ya da buna ilgi duyan insan sayısı, Drum&Bass dergisi satın alan insan sayısıyla karşılaştırıldığında arada uçurum olacaktır. Kayıt teknolojilerine ilgi duyan kaç insan Sound'un kaçırmaz takipçisiydi? Heavy metal festivallerini kaçırmayan insanların kaçı Headbang'i satın alıyor?

  Hadi bunlar öznel küçük grupları hedeflemesiyle riskli işler... Müziğe dair bir yığın bilginin paylaşıldığı bu mecrada bile müzik yazarı dendiğinde oluşan sessizlik, başka mecradaki bir sessizliğe benzemiyor. Demek ki bir yerlerde bir kopukluk var. Ya da internetin getirisi ile bu biçim anlamsızlaştı diye düşünülüyor belki de...

  Oysa müzik üretilmeyi sürdürdüğüne göre, onun üzerine kafa yorup yazan çizen insanların da varlığı önemli olsa gerek.
   
  kadiraksoy bunu beğendi.
 5. Söylediklerine katılıyorum hocam, bazen çıkarılan derginin vizyon olarak küçük kitleye hitap etmesi kesinlikle riskli bir hareket. Örneğin drum&bass. Kitle bir kere sadece davul ve bas gitar çalanlar ile sınırlı. Tabi bu kitlenin de eb fazla yüzde beşi dergi takip ediyordur.

  Tabi bu biraz öznel bir örnek oldu. Her basılı mecra bu şekilde değil. E o zaman niçin diğer müzik dergileri sürekliliğini koruyamiyor. Bence bizim tembelligimizden ve hazirciligimizdan kaynaklı.

  Okumuyoruz hocam. Bir şeyler okumak, zihni yormak o kadar zor geliyor ki. Daima beynimizi kyormak yerine bedenimizi yormayı tercih ediyoruz.

  Su forumdaki insanların büyük bir çoğunluğu bu soylediklerimin dışında, araştırmacı, yapıcı bir zihniyete sahip. O yüzden bu ortamı, buradaki insanları çok seviyorum. Bir şeyler üretmeyi seven, sorgulayan insanlar var. Ama ne yazık ki ulke nufusuyla karsilastirildiginda bu zihniyetteki insan sayısı maalesef çok az. Sanırım bizim temel sorunumuz bu.
   
  oldtimes bunu beğendi.
 6. Dergicilik Türkiye'de genel anlamda maalesef can çekişiyor. Bu nedenle ; büyük medya grupları dahi artık fiziibıl olmadığı için , son 2-3 senedir bir çok dergisini kapatmak zorunda kaldılar.
   
 7. Mehmet tez ve Murat Meriç ' i ben de takip ediyorum. Hatta murat meriç geçenlerde memleket tarihi ile ilgili bir kitap çıkardı merak etmekteyim onu.
  Eskiden Melis Danışmend'i de takip ederdim güzel yazardı.Tayfun Polat ve dolayısıyla Karga'yı da takip ediyorum zaman zaman.
  2-3 sene önce gitar dergisi vardı orda da müzik ile ilgili güzel yazılar yazan Çağlayan Yıldız'ı beğenirdim.

  Güzel konu bu arada pedal modifiye etmekten sıra buralara gelmiyor genelde :)
   
 8. Kısmen öyle olsa da, kökleşmiş bir mizah dergisi geleneği inişli çıkışlı serüvenini sayısı çok olan örnekleri ile sürdürüyor. Bu dergilerin kadrolarının çekirdeğini oluşturduğu edebiyat, kültür, sanat içerikli dergiler de başarılı olmuş olacak ki, birbiri ile yarışan çok sayıda benzer dergiler boy göstermekte. Ot, KaraKarga, Fil, Kafa gibi.....
  Bu çizgiye paralel bir müzik dergiciliği de belki başarılı olabilecektir aslında fakat müzik konusunun vitrini daha kuşe, daha parıltılı olmalı diye düşünülüyor olabilir... Gerçi Blue Jean bunu denedi ve olmadı. Bunun sebebi Blue Jean'in artık kafalara kazınmış görüntüsüydü diye düşünüyorum. Bu biçim başka bir isimle çıkmış olsaydı sonuç daha başarılı olurdu sanki...
   
 9. Mehmet Tez ve Murat Meriç sadece müziği değil yaşadığımız hayat ile birlikte müziği bir yansıma gibi ele almayı çok iyi başarıyorlar. "100 şarkıda memleket tarihi"ni ben de edinmedim henüz. Meraktayım.
  Neyse ki geri dönüşler oldu da konu zenginleşebildi. Faydalanabildim ben de :) Teşekkürler.
   

Bu Sayfayı Paylaş