Elektro Gitarınteli Koptu Ve Tel Köprüden Çıkmıyor (çözüldü)

'Elektro Gitarlar' forumunda erengun2002 tarafından 9 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

1. Merhaba arkadaşlar
    Bugün elektro gitarımın D teli koptu ve teli burgudan çıkarttım. Sonra tel tremolonun (köprünün) orada kaldı ne kadar ittirsem de çeksem de tel çıkmadı. Arka kapağı açtım yine yapamadım. Sizce teli nasıl çıkarabilirim. Tavsiyelerinizi bekliyorum

2. İlginç bir durum. Tremoloyu kolundan bastırıp yukarı kaldırıp denediniz mi? İlla ki çıkar, yani biraz sağ, sol yapın zorlayın. Sıkışması çok ekstrem bir durum.

3. Saddle tarafından deliğe girecek bir şey sok kurcala. Telin ucu kıvrılmış içeride takılıyor demek ki. Zarar verebileceğin bir yapı da yok, rahatça sok çıkar.

4. Deneyeceğim birazdan
    Tavsiyeniz için teşekkürler

5. Saddle tarafı nere oluyor

6. Deliğe girebilecek uygun bi şeyle çıkarmayı dene. Çivi, tornavida, kalın mi teli vsvs..

7. 1473411056100-1967998954.jpg

Ekli dosyalar:

8. Böyle kaldı ve arkadan da çıkartamadım çektim bir sürü şeyle çıkartmaya çalıştım ama olmadı 14734111650911141530613.jpg

9. Durum böyle tavsiyelerinizi bekliyorum

10. 1. fotoğrafdaki telin olduğu deliğe ince bir tel parçası sokup ittirin. Metal ataç olur ya da ona benzer bir parça. Çıkacaktır.

11. Saddle üzeindeki delikten geçebilecek kadar ince, sert bir metal çubuk bulup yerleştirin. Çekiç ile hafifçe vurarak çıkarabilirsiniz. Super tremololu gitarlar kullandığım dönemlerde defalarca başıma gelmiş bir durumdur her seferinde de bu şekilde çözdüm. Kolay gelsin.

12. Tavsiyen için teşekkürler deneyeceğim

13. Örgü şişi var olur mu öyle bir şey

14. Çok teşekkür ederim canım kardeşim teli çıkarttım :):):)

15. srv975

srv975

467
    159
    506
    En son çare olarak, köprüyü sökecektin nerdeyse :)

16. SxLover

SxLover

6
    3
    6
    Benim başıma geldiğinde tel tokanın sadece birini alacak şekilde sokarak halletmiştim

17. Konu çoktan çözüldü ama başka arkadaşlara yardımı dokunur umarım :D

SxLover bunu beğendi.
  18. ben de yazmıştım, konu başlığının sonunda çözüldü yazdığını farketmeden. Belki bu işlerle yeni uğraşanlar vardır. Akustik tellerinin topları bildiğim kadarıyl biraz daha iri oluyor ve elektrogitarların tel yuvalarında girdiğinde zorlanıyor, zor çıkartılıyor. (ister standart tremolo köprülerin yay bloklarındaki yuvalar olsun, aşağıda örnek gitardaki tel yuvaları olsun)

Ekli dosyalar:

Bu Sayfayı Paylaş