Gitar Tekniğinizi Nasıl Geliştirdiniz?

'Müzik - Genel' forumunda kadiraksoy tarafından 9 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

 1. Herkese merhabalar,

  Forum başlıklarına göz atarken gitar teknikleri hakkında çok fazla soru sorulduğunu gördüm. Bu başlıklarda herkes kişisel ihtiyacını gidermiş ve konu kapanmış. Hem yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olmak, doğru tekniği izlemelerini ve zamandan kazanmalarını sağlamak adına, hem de (benim gibi) hala kaynak araştıran arkadaşlara yardımcı olmak adına bu başlığı açmaya karar verdim.

  Tabi ki enstrüman hakimiyeti ve teknik geliştirmek çok çalışmayla oluyor. Fakat özellikle hedeflediği noktaya ulaşabilmiş arkadaşlarım, abilerim; o noktaya hangi yöntemlerle ulaştığınızı, hangi kaynakları kullandığınızı yaptığınız müzik türü ile birlikte belirtirseniz hem konuyu okuyan ve yorum yapan kişiler bir vizyon kazanmış olur, hem de bundan sonra bu konuda sürekli aynı türden başlıkların açılmasını bir nebze önlemiş oluruz.

  İlk adımı ben atayım. Ben rock ve blues müzik yapmayı (hatta yapmaya çalışmayı) seviyorum. Gerçekten başarılı bulduğum 3 adet kaynak var:

  - Guitar Scales Method (GSM): Bu bilgisayar yazılımı ile gitar teorimi geliştirmeye çalıştım. Aslında biraz eski bir program ama gerçekten çok yararlı. Programın üreticisi, yeterli miktarda çalışıldığı takdirde belirlenen hedeflere ulaşma garantisi veriyor. Sıradan, sıkıcı anlatım yöntemlerinden uzak bir duruş sergilenmiş. Teori bilgisi ihtiyacı olanlara tavsiye ederim.

  - Fretboard Mastery (Troy Stetina): Gitar klavyesinde hakimiyeti geliştirmek için yazılmış çok yararlı olduğunu düşündüğüm bir kitap. Kitabı halen bitirmiş değilim ama baya bir yol aldım, kısa zaman içerisinde bitirmeyi hedefliyorum. Bu kitabın en sevdiğim yanı, bilinmesi gereken kalıpları ezberletmeden öğretmeye çalışıyor. Zaten özellikle ilk konuların büyük bir kısmı müzik kulağına dayalı olarak anlatılmış. Kitapla paralel olarak ses kayıtlarını bilgisayardan takip edebileceğiniz egzersizler mevcut. Kısacası ben bu kitabın çok faydasını gördüm ihtiyacı olanlara tavsiye ederim.

  -Blues You Can Use (John Ganapes): Bu kitap neredeyse en temelden başlayıp, gayet basit bir anlatımla blues tekniğini öğretmeyi hedefliyor. İyi bir blues gitaristi değilim ama edindiğim tecrübelere dayanarak söyleyebilirim ki konunun mümkün oldukça özünü vermeye çalışarak, akıcı bir şekilde vermek istediğini verebilen bir kaynak. Başarılı olduğunu düşünüyorum.

  Sizler de nasıl teknikler kullandığınızı, hangi kaynakları kullandığınızı belirtirseniz, zengin ve faydalı bir başlık oluşabileceğini düşünüyorum.

  Herkese selamlar, iyi forumlar :)
   
  K-man, halililkay, berdin123 ve 6 kişi daha bunu beğendi.
 2. Merhabalar. Ben hard&heavy tarzın hastasıyım:) yani diğer türlerle de aram fena sayılmaz ama. Beni en çok etkileyen tarz bu. Bu güne kadar vinnie more videolarına çok çalıştım. Troy stetina heavy metal lead guitar vol1 ve vol 2 yi bitirdim. Speed mechanics of lead guitar kitabını bitirmek üzereyim. Günde yaklaşık 5 saat antrenman yapıyorum. İnanın çok uğraşıyorum. Fakat bir günüm bir günü mü tutmuyor. Bunun nedenini merak ediyorum? Birgün hız ve teknik olarak kendimi çok iyi hissederken iki gün içerisinde herşey değişiyor. Ve hiç bir şey beceremiyormuşum gibi geliyor. Nerde hata yapıyorum anlayamıyorum. Bilgili ve deneyimli arkadaşlara bende soruyorum ne yapmam lazım nerde eksik yapıyorum? Bunun haricinde Belirttiğim kitaplar gerçekten çok yararlı herkese tavsiye edebilirim.
   
 3. Bugüne dek hep çalmayı istediğim Metal/Shred tarzında çalıştım.
  Rusty Cooley, Andy James, Michael Angelo Batio, Shawn Lane, Paul Gilbert, Yngwie Malmsteen, Jason Becker gibi gitaristlerin DVD lerine, kitaplarına, stillerine, parçalarına vs çalışarak üzerine kendim de bir şeyler katmaya çalışıyorum.
   


 4. Bu adamın videolarını izleyerek.
   
  tonedrive ve koray7 bunu beğendi.
 5. Peki ne kadar oldu? Yani geliştin? Youtube da zibilyon tane böyle video var:) çoğunu izledim çalışmaya çalıştım. Bir metot oturtmalı. Direk poul gilbert çalmaya başlayamıyor ve sıkılıyor çoğu arkadaş. Ayrıca bu tarz gitaristlerin hepsinin kendi tekniği var ve hepsinin tekniğine ayrı ayrı kasmaya çalışacaklar. Benim izlenimim hangi tarz olursa olsun rock ve metal tarz türevlerini iyi ve yaratıcı şekilde çalabilmek için blues tekniklerini önce oturtmak lazım ki tuşelerin gelişimine yardımcı olsun. Ritim kalıplarının temelini beynimize kazısın.
   
 6. Ben de belli bir method izlenecekse methodun devamlılığınin olmasını tercih ederim. Aksi takdirde birer saatlik bağımsız videolarla bu is pek olacaga benzemiyor ama yine de herkesin yöntemine saygiliyim tabi. Her yiğidin bir yoğurt yiyis yöntemi var neticede :)
   
  tuff bunu beğendi.
 7. Klasik ve akustik gitarda egzersiz yaparak.
   
  dingdongdaddy bunu beğendi.
 8. Çok yararlı bir konu, teşekkürler.
  Gamlar hakkında kitap önerisi olan, okumuş uygulamış tecrübesi olan arkadaşlar var mı?
   
  koray7 ve kadiraksoy bunu beğendi.
 9. Rica ederim hocam, ah o gamlar yokmu, zaten her iş onların başının altından çıkıyor :)
  Şaka bir yana benim başlıkta belirttiğim kaynakların hepsi gam öğretiyor ama farklı tavsiyeler almakta fayda var tabi. Hepimiz yararlanalım :)
   
  brown bunu beğendi.
 10. Merhabalar, bende youtube üzerinden Justinguitar ve Marty Schwartz videolarına bakıp blues & rock linklerini çözmeye geliştirmeye çalışıyorum.

  Tabi bunların yanı sıra sevdiğimiz ve tarzını benimsediğimiz grupların şarkıları değil, albümlerini tamamen çalışmak insana çok şey katar düşüncesindeyim.
   
  kadiraksoy bunu beğendi.
 11. Rusty Cooley Fretboard Autopsy Vol 1 işinize yarayacaktır.
   
  brown ve kadiraksoy bunu beğendi.
 12. Teşekkürler,
  Klasik ile başlangıç yaptım ritimler hakkında kaynak önerebilir misiniz? 2 ay özel ders aldım bareye falan başlamıştım ama ritim bilgimi geliştirmem lazım
   
 13. John Petrucci - Rock Dicipline
  Shredding'ten, akor kurulumuna, ısınma egzersizlerinden, legato'ya, melodik kontrolden, gam literatürüne kadar herşey burda... bu kitabı kimler kullanmadı ki...
  İngiltere kralı, rahmetli başkan Kennedy, taçsız kral Pele, Backenbauer, kaleci Mayer, Nadia Komanaçi, Biricik Bardot, fenerbahçeli Cemil. hepsi sohretlerini bu kitaba borcludurlar. eveeet, denemesi bedava hemde hic para vermeden... çünkü internette pdf'side yanında gelen eğitim videosu da mevcut.

  Hayır adamın Petrucci'yi yakalayıp sorası geliyo... "Abicim bu kadar şeyi biliyosun neden uygulamıyosun?"
   
 14. Kardesim en temelden başlıyorsan yerli kaynak kullanabilirsin. Ritm kalıpları için Selim Işık'ın videoları ideal. Hatta diğer temel becerileri de o videolardan edinebilirsin.
   
 15. ilk başta kaynaktan etütden herşeyden önce klavye kordinasyonu metronomu alıyosun 30 a 6.tel 1. perdeden başlıyosun 1234.sonra bi alt tel 1234 en aşşağı geliyosun 4. parmak 4. perdede sonra 6.tel 2 perde 1.parmak en aşşağı geliyosun 3.perde 12.perdeye kadar devam ediyosun 12. perde serçe parmak geldi şimdi 1. perdeye doğru tam tersi dönüş başlıyo 12.11.10.9 yukarı doğru en yukarı gel sonra en alt tel 11.10.9.8 bu etüdü sürekli metronom arttırarak çalış mesela ben 6 tel 12 perde git gel 180 metronom yapıyorum bu etüdü muhakak hergün tekrarla bak noluyo sonra :)
   
 16. Petruccinin Rock Discipline DVD'sindeki ilk etüdü :)
   
 17. ve devamında spider.. ve tüm bunları hem pena hem legato çalarsan işte akşam oldu bile..
   
 18. bende de oluyor. bu egzersizi bu hafta bitiririm diyorum ertesi gün hiç bir şey yapamıyorum .
   
  Son düzenleme: 13 Eylül 2016
 19. Ya çok değişik bir olay. Bir gün iyi bir gün sanki gitara yeni başlamış gibi :) sanırım teknik yeterlilik olmadığı için oluyor. İnşallah bunları aşarız:)
   
  dertli_vader bunu beğendi.
 20. 80ler shred çalıştığım dönemde başıma çok gelirdi bu. Moral bozar biraz... Şimdiki aklım olsa o kadar shred ile kafayı bozmazdım, ayrı mesele.
  Dediğiniz kaynaklar çok üst düzey, (özellikle Vinnie Moore videoları) bunları ne kadar çalıştığınızı bilemiyorum, ama kesinlikle bir kaç ayda filan olacak şeyler değiller.
  Bir kaç şeyi bir arada yapmak genellikle sorun yaratıyor. Klavyedeki her tele 3 nota kalıplarını ezberlemek çok önemli bu tarzda, bu kalıplar oturmadan sadece teknik çalışmak da çok verimli olmayabiliyor. Çünkü zihninizin önce o kalıplara alışması lazım. Teknik sonra geliyor doğal olarak.
  Metronom ile çalışmak da çok yararlı, ama sadece teknik ile olmaz. Kolay yapılar üzerine bol bol emprovize çalın.
  İki eli ayrı çalıştırın. Sabit bir tempoda uzun bir süre çalışmak gerekiyor, en az bir yıl. Daha azı ile bir yere gidemezsiniz.
  Diğer tavsiyem de geçerli: Mutlaka çelik telli akustik veya bir klasik gitar ile tuşenizi oturtup egzersiz yapın. Moore bu anlamda çok iyi bir örnektir. Al di Meola hastası olduğu için tuşesi ve akustik çalışı inanılmazdır. Bunu da bence akustik çalışmasına borçlu. Aksi takdirde akustiğe o şekilde hakim olması mümkün değil.
  Son olarak da şunu tavsiye edeyim: Teknik meselesini takıntı yapmayın. Gitar çalabilmek için Gilbert veya Moore gibi tekniğe sahip olmanıza gerek yok. O adamların 10 kişilik tekniği var.
   
  tuff bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş