Soundcheckte Gitar Tonlama Ile Ilgili

Merhaba.Sahnede yaşadığım birkaç problemden bahsedeceğim.
Öncelikle ekipmanlarım Nova System, Fender Stratocaster.
Sahneden önce evde gitarı tonluyorum, kompresörün drive ayarını ve yoğunluğunu, drive ve lead ayarlarını yapıyorum.Bilindiği gibi çoğu sahnelerde Marshall MG 100 veya MG 50 ile çalıyoruz.Amfinin üzerinde volume üzerine etki eden iki knob var. Biri Gain ( Clean kanalında ) biri ise Master volume.Gain'i hiç açmadan volume alamıyorsunuz en az %10 açmanız gerekiyor bilindiği gibi.
Fakat tonun üzerine gain bindiriyoruz, üstelik volume kontrolü master volume knobunda olduğu için bir de onu bindiriyoruz.Cleanler patlamaya drivelar artmaya başlıyor iyice.
Çözüm; evde ayarı yaparken ''Üstüne sahnedeki amfiden şu kadar gain bindirsem, ona göre driveları bir tık aşağı tutayım'' şeklinde mi olmalı, yoksa başka çözüm yolları var mıdır?
Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

bence 3 çözüm yolu var.
1- Fx loop varsa amfide o şekilde bağlamak ki böyle bile değişecektir ses ama rahatsız edeceğini sanmam
2 - Doğrudan mixere girmek. Bu fena olmayabilir sahnenin kalitesine bağlı tabi
3- O an herşeyi sahnede ayarlamak bu en uzun olanı ve en sağlıklısı

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Cehaletime verin, Fx looptan girdiğim zaman driveları sağlıklı biçimde alabiliyor muyum?
Ne zaman direk miksere girsem hep hüsran yaşadım malesef.
3. çözüm şu an uyguladığım.Çok zaman alabiliyor fakat.

Nova System veya herhangi bir prosesörü inputtan girersen:
mar-mg100fxh_1.jpg

Bu sorun yaşanır.

Doğru kullanım fx looptan return girişine girip amfiden sadece master volümü kullanmaktır:
marshall-mg100dfx-402030.jpg

Nova systemin preampı hoş, o amfilerde fx loop kullanılmalı.
Senin sorunun halloldu ama benimde diyeceğim;
amfinin preampı kullanacaksan(ki o amfilerde gerek yok, nova system her tülü daha iyi); Nova systemin line input'a amfinin loop send'i gireceksin, böylelikle nova systemin preamp bypass olacak ve amfinin drive kanalını kullanabileceksin mesela.

Koaly gelsin.

Nova systemin preampı hoş, o amfilerde fx loop kullanılmalı.
Senin sorunun halloldu ama benimde diyeceğim;
amfinin preampı kullanacaksan(ki o amfilerde gerek yok, nova system her tülü daha iyi); Nova systemin line input'a amfinin loop send'i gireceksin, böylelikle nova systemin preamp bypass olacak ve amfinin drive kanalını kullanabileceksin mesela.

Koaly gelsin.

sizin bahsettiğiniz 4cm yöntemi değil mi ?

Nova system'in üzerinde preamp yok.
Direkt mixere girerseniz güzel sonuç alamazsınız.
Eğer send return kullanacaksınız nova system üzerindeki line input ile giriş yapmalısınız o zaman da nova system'in drive katını kullanamazsiniz.(nova system'in üzerindeki drive mg serilerinden daha başarılıdır.
Yapmanız gereken işlem biraz erken gidip kullanacağınız amfi ile ton yazmak ya da kendi amfinizi götürmek.
Ek okarak;
Ayrıca nova system üzerindeki compresor başarılı değil.
Drive tonu güzel, distortion kötü mutlaka önüne mid boost gerekiyor.

Nova system'in üzerinde preamp yok.
Direkt mixere girerseniz güzel sonuç alamazsınız.
Eğer send return kullanacaksınız nova system üzerindeki line input ile giriş yapmalısınız o zaman da nova system'in drive katını kullanamazsiniz.(nova system'in üzerindeki drive mg serilerinden daha başarılıdır.
Yapmanız gereken işlem biraz erken gidip kullanacağınız amfi ile ton yazmak ya da kendi amfinizi götürmek.
Ek okarak;
Ayrıca nova system üzerindeki compresor başarılı değil.
Drive tonu güzel, distortion kötü mutlaka önüne mid boost gerekiyor.

Evet ben de nova systemde preamp yok diye biliyordum.Var mı yok mu kafam karıştı açıkçası..

Başlıkla ilgili bir soruda ben sorayım. Neden genelde sahne dışına daha iyi bir ses giderken sahne içi kötü geliyor. İçeri dışarı monitör farkımı yoksa içerdeki sesin pek önemsenmemesimi.

Geri