Yorgun Gitarımı Elden Geçirmek Istiyorum (yardım)

Merhabalar, elimde Ibanez 350EX model bir gitar var. Gitar yaklaşık 2 yıldır tel değiştirme ve bu sırada limon yağıyla temizlenmek dışında hiçbir bakım görmemiş durumda. Elime aldığımda çalma beni diyor resmen :) Bir iki hafta içinde de üniversite için İstanbul'a geliyorum. Gitara tam bir bakım yaptırmak ve mümkün olduğunca da yükseltmek (upgrade etmek) istiyorum. Şu ana kadar hiçbir parçası değişmedi. Ben manyetikler, köprü, üst eşik vb. parçalardan sizin önereceğiniz mantıklı parçaları değiştireceğim. Yani, demek istediğim, gitarı da göz önüne alarak değişse çok fark eder dediğiniz parçaları yazabilirsiniz :)

Gıtarın özellikleri:
  • Gövde tipi: Solid Body
  • Gövde ağacı: Ihlamur
  • Manyetik dizilimi: HSH
  • Neck manyetiği: INF3
  • Mid manyetik: INFS3
  • Bridge manyetiği: INF4
  • Bridge: Edge 3 Tremolo

Genelde Pink Floyd, Eric Clapton tarzı çalıyorum. Çok sert asla çalmıyorum

Merhaba, yazdığına göre bana kalırsa bu gitarı modifiye etmek yerine modifiye için harcayacağın ve gitarını da satarak elde ettiğin parayla aranızın daha iyi olacağı bir gitar almanın daha doğru bir seçim olacağını düşünüyorum.

Modifiye etmene gerek yok.
Modifiye etmekte ucuz birşey değil. Manyetik, köprü vs. modifiye masrafı yeni bir gitar yapar.
Modifiye etmek 500-2000TL arasında bir tutar, tutabilir :) zevkine bağlı.
Öncelikli olarak gitarını iyi bilmen ve bu gitardan duymak istediğin bir ton olmalı. Bu tonu yakalamayı hayal etmelisin.
Gerekli parçalara karar vermelisin. Sıfır fiyatlarını araştırırsın. Belki yurtdışından getirirsin.
Ekonomik modifiye yapmak istiyorsan, sabırlı olmasın. Hedef olarak, bir yıl gibi bir süre belirleyip, ikinci el parça satışlarından, takip ederek, uygun fiyatlı olanları biriktirebilirsin. Uzun gelebilir ama belli olmuyor bazen arka arkaya parçalar satılığa çıkıyor, bazen hiç düşmüyor.
Parçaları tektek taktırmak maliyet artırıyor, mümkünse tek seferde veya ikiye bölerek yaptır.
Mekanik kısmını: Üst eşik, köprü, akort burgusu, fret tamirleri bir sefer, Elektronik kısmı manyetik, potans vs bir sefer...
Bütçe ne belirlersen belirle aşıyorsun :) Upgrade keseye zararlı bir keyif,
Son bir not: Eğer amfin iyi değilse hiç uğraşma parayı amfiye yatır. Amfi yatırımı sana daha çok faydalı olacaktır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Modifiye etmene gerek yok.
Modifiye etmekte ucuz birşey değil. Manyetik, köprü vs. modifiye masrafı yeni bir gitar yapar.
Modifiye etmek 500-2000TL arasında bir tutar, tutabilir :) zevkine bağlı.
Öncelikli olarak gitarını iyi bilmen ve bu gitardan duymak istediğin bir ton olmalı. Bu tonu yakalamayı hayal etmelisin.
Gerekli parçalara karar vermelisin. Sıfır fiyatlarını araştırırsın. Belki yurtdışından getirirsin.
Ekonomik modifiye yapmak istiyorsan, sabırlı olmasın. Hedef olarak, bir yıl gibi bir süre belirleyip, ikinci el parça satışlarından, takip ederek, uygun fiyatlı olanları biriktirebilirsin. Uzun gelebilir ama belli olmuyor bazen arka arkaya parçalar satılığa çıkıyor, bazen hiç düşmüyor.
Parçaları tektek taktırmak maliyet artırıyor, mümkünse tek seferde veya ikiye bölerek yaptır.
Mekanik kısmını: Üst eşik, köprü, akort burgusu, fret tamirleri bir sefer, Elektronik kısmı manyetik, potans vs bir sefer...
Bütçe ne belirlersen belirle aşıyorsun :) Upgrade keseye zararlı bir keyif,
Son bir not: Eğer amfin iyi değilse hiç uğraşma parayı amfiye yatır. Amfi yatırımı sana daha çok faydalı olacaktır.
Evet floyd rose köprülere baktığımda çok pahalı olduğunu gördüm ama elimdeki gitarı da değiştirmek istemiyorum bir açıdan manevi değeri var yani. Amfi olarak da güzel olduğunu düşündüğüm Marshall AVT50x amfim var. Elimdeki parayı gitarı yükseltmeye harcamak istiyorum yani. Öncelikle herhalde elektronik kısmı olarak belirttiğiniz parçaları değiştirmem gerek. Ton ve ses potansları doğru çalışmıyor. Bir de ilk kez İstanbul'a geleceğim için nereye gitmem gerektiği konusunda hiçbir fikrim yok. Nereye gitsem en iyi olur bu upgrade işleri için?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Merhaba, yazdığına göre bana kalırsa bu gitarı modifiye etmek yerine modifiye için harcayacağın ve gitarını da satarak elde ettiğin parayla aranızın daha iyi olacağı bir gitar almanın daha doğru bir seçim olacağını düşünüyorum.
Merhaba, gitarı satmak istemiyorum çünkü arkadaşımla para biriktirerek beraber aldık ve beraber çok şey yaşadık, kardeşim gibi oldu :)

Bu gitara strat manyetikleri olarak geçen mesela CS69 tarzı manyetikler gider mi yoksa ne tip manyetiklere bakmam lazım daha yumuşak tonlar için?

40 yaşında, 25 senedir gitarlarla haşır neşir biri olarak gençlere 2 tavsiyem olabilir;
1- öncelikle elinizdekilerin kıymetini bilin.. gitar özel ve kıymetli birşeydir.. bu markasından modelinden kalitesinden fiyatından bağımsız
böyledir..
2- neticede gitar bir alettir, duygusal bağ kurmayın demiyorum ama her gitar satılır.. amaçlarınıza uymuyorsa satın, o da bir başkasına faydalı olsun (;

beklentilerinizden gördüğüm, ben olsam satar, güzel bir meksika strat kovalardım..

Fretleri ne durumdadır? Bence ilk olarak tevsiye ile başlayabilirsiniz. Köprü ne durumda bilemiyorum ama kötü durumdaysa takoz ile kilitleyip, memnun olmadığınız manyetiği yenilediniz mi tamamdır. Ömürlük kullanırsınız.

Fretleri ne durumdadır? Bence ilk olarak tevsiye ile başlayabilirsiniz. Köprü ne durumda bilemiyorum ama kötü durumdaysa takoz ile kilitleyip, memnun olmadığınız manyetiği yenilediniz mi tamamdır. Ömürlük kullanırsınız.
Aslında böyle tavsiyeler bekliyordum bu başlığı açarken. Yani şunu değiştirirsen en etkili olur gibi şeyler. Ben de şu anda öyle bir şey düşünüyorum aslında. İyi, güvenilir bir luthiyer bulursam gitarı götürüp önce fret değişimi yaptırmayı düşünüyorum.

Hocam, ton için iki şey çok önemlidir,
Kullanılan ağaç ve manyetikler.
Sen Fender gitar kullananları seviyorsun. Yani akçaağaç kullanan parlak ve tiz tonları olan gitarlar. sense basswood bir gitarın var karanlık tonlu:)
Fender tipi gitarlar single manyetik kullanır, sen köprüde ve sapta humbucker kullanıyorsun :)
İşin zor. Seymour SH1(59) & SH4(JB) manyetiklerden alabilirsin. Bu manyetikler hem single hemde humbucker olarak kullanabilirsin. Bir potans ile anında singledan humbuckera geçebilirsin.
eğer klavyede perdelere bastığında bir cızlama veya ölü nokta varsa fret düzeltmesi veya değişimi düşünebilirsin.
Köprü değişimi zor bir konu, söküldüğü yere uygun bir köprü almak lazım, tona etkisi az olur ama sustein ve akort kaçırmalara çaredir.
Beyoğluna gidip Rıfat Türene danışabilirsin.
Hatta gitmeden telefon et (İnternette araştır telefonunu bulabilirsin) ve sana fiyat verebiliyorsa versin (Belki gitarı görmesi gerekebilir)

Geri