Yorgun Gitarımı Elden Geçirmek Istiyorum (yardım)

Aslında böyle tavsiyeler bekliyordum bu başlığı açarken. Yani şunu değiştirirsen en etkili olur gibi şeyler. Ben de şu anda öyle bir şey düşünüyorum aslında. İyi, güvenilir bir luthiyer bulursam gitarı götürüp önce fret değişimi yaptırmayı düşünüyorum.

En azından güzel bir tesviye ve sap-entonasyon ayarı gitarın felaket şekilde tutuşunu değiştiriyor, gitar net olarak sınıf atlıyor. Öncelikle kullanılabilirliği halletmelisin. Fretleri değiştirmene bence gerek yok, işini düzgün yapan bir luthiye zaten yol gösterir.

Manyetik, potans değişimi filan kolay işlem, elektronikten biraz anlasan veya youtube'dan izleyerek halledebilirsin.

Kişisel olarak Rıfat Türen'i önermiyorum, biraz para canlısıdır, Fatih Yılmaz'a gidebilirsin, inanılmaz iyi niyetli bir lüthiyedir. Ayar sonrası da desteği devam eder, memnun kalmadığın bir şeyler olduğunda sorununu anlatırsan, ücret bile talep etmeden sorununu çözer. İşleri çok kısa sürede hallolur. Bir luthiye tesviye için bile 3 gün sonra gel diyebilir. Fatih hoca 2 saat sonra gel, teslim edeyim der. Eli çabuktur ve atolyede 1 dakikasını bile boşa harcamaz, devamlı çalışır. 1 gün yanındaydım, temposu beni yordu. Bunun harici Ekrem Özkarpat iyidir. Kadıköy'de de Feridun Tanrıkut iyidir.

Hocam gitarı satma bi kosede dursun yukseltmeye harcayacağın parayla bi meksika fender al rahat et
Yani galiba öyle yapacağım gibi son durumda. Herkes öyle öneriyor demek ki pek verim alamayacağım yükseltirsem :D Ama en azından daha önceki mesajlarda yazıldığı gibi iyi bir bakım yaptırmaya ve belki bir manyetik modifiyesine karar verdim.

Selamlar,

Ibanez'lerde shielding için boya kullanılıyor. Boya bir süre sonra etkisini kaybediyor. Pickguard'ın altındaki havuzu bakır folyo ile kaplayıp toprağa yollarsanız bir hayli sessizleştirebilirsiniz.

Alternatif tremolo bloğu malzemeleri denyebilirsiniz. Pirinç ve titanyum sevilen, olumlu etkisi olduğu iddia edilen malzemeler.

Treble bleed mod fena olmayabilir.

H-S-H düzenden H-S-S'e geçebilirsiniz. Manyetik olarak Andy Timmons veya Steve Lukather referans alınabilir. (Ben Luke tercih ederdim çünkü çok seviyorum)

Tel hususu önemli. Tel konusunda çok yobaz bir adamım ben. Tona ciddi anlamda etkisi oluyor. Çeşitli marka/modelleri deneyiniz, hissiyat ve ton olarak size en yakın olanı zamanla keşfedersiniz zaten.

Fretler daha da önemli. Şayet yıpranmışsa değişim/tesviye arkadaşların da söylediği gibi gitara sınıf atlatabilir.

Gitarınızı seviyorsanız kullanın, çalın. Malum tüketmeyi seviyoruz. Hayattta maddiyat olarak rahat bir konumda olursanız günün birinde zaten dizersiniz Strat, Les Paul, Tele şeklinde.

Selamlar,

Ibanez'lerde shielding için boya kullanılıyor. Boya bir süre sonra etkisini kaybediyor. Pickguard'ın altındaki havuzu bakır folyo ile kaplayıp toprağa yollarsanız bir hayli sessizleştirebilirsiniz.

Alternatif tremolo bloğu malzemeleri denyebilirsiniz. Pirinç ve titanyum sevilen, olumlu etkisi olduğu iddia edilen malzemeler.

Treble bleed mod fena olmayabilir.

H-S-H düzenden H-S-S'e geçebilirsiniz. Manyetik olarak Andy Timmons veya Steve Lukather referans alınabilir. (Ben Luke tercih ederdim çünkü çok seviyorum)

Tel hususu önemli. Tel konusunda çok yobaz bir adamım ben. Tona ciddi anlamda etkisi oluyor. Çeşitli marka/modelleri deneyiniz, hissiyat ve ton olarak size en yakın olanı zamanla keşfedersiniz zaten.

Fretler daha da önemli. Şayet yıpranmışsa değişim/tesviye arkadaşların da söylediği gibi gitara sınıf atlatabilir.

Gitarınızı seviyorsanız kullanın, çalın. Malum tüketmeyi seviyoruz. Hayattta maddiyat olarak rahat bir konumda olursanız günün birinde zaten dizersiniz Strat, Les Paul, Tele şeklinde.
Teşekkürler çok faydalı bir yorum bana göre

Bende o klasmanda bir gitara mod yaparak butce harcanmasini desteklemiyorum. Gitari hicbir sekilde birakmak istemiyorsaniz direk kenara koyun dursun, mod falan yaparsaniz orjinalligi bozulur hem aradaki bag kacar :) Saka bi yana o gitari arada kurcalayip sap-entonasyon yapmayi ogrenmek icin kullanin bence. Mod parasinin ustune koyarak da o gitari modladiginiz halinden bile turunuze daha cok hitap eden bir gitar bulmaniz muhtemel...
Illede mod diyorsaniz forumumuzun eski tufeklerinden @Dragonchaser abimi sonuna kadar tavsiye ederim. Fiyat-ilgi-is-zaman avantajlari gibi bi luthier de aranabilecek herturlu vasifa sahip, muhabbet de mukemmel, islem sonrasi destek de...

Illede mod diyorsaniz forumumuzun eski tufeklerinden @Dragonchaser abimi sonuna kadar tavsiye ederim. Fiyat-ilgi-is-zaman avantajlari gibi bi luthier de aranabilecek herturlu vasifa sahip, muhabbet de mukemmel, islem sonrasi destek de...
Sağol kardeşim yorumun için; bende kendi gitarlarıma değsin değmesin mod yapmadan duramadığımdan forumdaki arkadaşlara da her zaman bu konuda yardımcı olurum elbette :)

Dostum elindeki gitar güzel bir gitar ancak çaldığın türe ve sanatçılara pek uygun olduğu söylenemez. Elindeki bu gitarı satarak ve modifiyeye ayırdığın parayı da üzerine koyarak güzel bir strat almanı tavsiye ederim şahsen.

Merhaba, bir süre düşündüm ve bu gitarı olması gerektiği gibi bırakıp yeni bir strat almaya karar verdim. Yardım eden herkese teşekkürler :)

Geri