Yeni Bir Gitar Alacağım Ne Önerirsiniz

'Elektro Gitarlar' forumunda erdemflyingv tarafından 11 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

hangi gitar olabilir

1. Fender hss strat

11 oy
    52.4%
  2. gibson sg(en düşük model)

7 oy
    33.3%
  3. Epiphone 1984 explorer

3 oy
    14.3%
  1. Merhabalar, foruma yeni kayıt oldum ve siz abilerime bir konuda danışmak istiyorum. Daha önceleri 5 yıl klasik gitar çaldım ve 2 sene de gitar eğitimi aldım ama malesef gitar öğretmenim bana sadece şarkı ritim ve arpej öğretti bu da benim bi bakıma gecikmeme sebep oldu sonradan zar zor para biriktirip epiphone les paul special 2 ve mg10cf aldım, o zamanlarda dinlediğim tek grup dumandı ve duman çalmak istiyordum , gitarı aldıktan bi süre sonra dumanı bıraktım ve teknik öğrenmeye başladım ve kendimi 1 senede teknik konuda geliştirdim artık metal, hardrock dinliyorum ve çalıyorum fakat gitarım çok kötü, arkdaşlarımın fenderleri espleri var fakat bende kıytırık bir gitar ve aptal bir amfi, artık bu olay benim canıma tak etti ve 2 yıldır biriktirdiğim para ile (2850) tl yeni bir gitar almak istiyorum, düşüncelerinizi bildirirseniz çok mutlu olurum teşekkür ederim :)

Metallica, slayer, megadeth,deep purple, motörhead, iron maiden gibi gruplar dinliyorum

gurkanisevic bunu beğendi.
  2. Mesela forumdaki sayısı 8674650673'ü bulmuş "Ne alayım" başlıklarını araştırmakla başlayabilirsin. Forumun arama motoru çok faydalıdır bu konularda.

hard-bira, haşmet, berdin123 ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  3. Veya "Gitarım şekil önümden çekil" yapacağına tekniğini geliştirmeye bak ;)

mustafa ve Ertürk Yakut bunu beğendi.
  4. welmour

welmour

557
    1,110
    9,006
    Bu konuya katılmıyorum. İnsan gitarını sevmezse içinden çalmak da gelmiyor. Daha çok sevdiği, sebebi hava atmak olsun ne olursa olsun, ayrıca hangimiz o yaşta bişeylerle hava atmak istemedik ki, bir gitar ile kişinin çalma şevki artacak ve daha hızlı ilerleyecektir.

@erdemflyingv forumdaki arama opsiyonu konusunda Hakan abiye katılmakla birlikte, nickinden hareketle sana forumda satışta olan Gibson Flying V'yi de önerebilirim, bütçen dahilinde olsa gerek.

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...letleri-gibson-flying-v-ebony-331003126/detay

Son düzenleme: 12 Eylül 2016
  5. Arkadaşın o kadar da sheqil biri olduğunu zannetmiyorum. Ama arama motorunu kullanma alışkanlığını geliştirmesi tavsiye edilir yine de.

Ha, oldu aradığı cevabı bulamadı buyursun gelsin, her türlü yardımcı olunur.

6. Ekipmaninizin ikisinide en kisa zamanda ekden cikararark butceyi max tutara ulastirin. Sert tonlara uygun bir amfi-prosesor-vst+monitor sistemlerinden birini edinin ve kalan butceyle en alabileceginiz en iyi 2. el gitari yapistirin... Ben olsam pc me bias amp, bias fx alir yanindada bir cift monitor edinerek ses sistemi olayini 1500-1700 civari bir fiyata sonsuza kadar kapatirdim... Gitar olayida 1500-1700 gibi bir rakama cok bomba aletler bulunabilir bence...
    Ozetle; once amfi olayini halledin...

7. 2. el (max 1500 tl) uygun kalibre bir schecter, yine 2. el (600-800 tl arası on numara iş yapacak amfiler mevcut forumda) uygun kalibre ve boostlanmaya el verişli, mümkünse ilk olarak solid state bir amfi. Kalan para ile de adam gibi bir drive/distortion pedalı.

Dünya çapında iş yapacak yerli üretim rockfabrik mind abuse olur, maxon od808 olur, fulltone ocd olur. Bunları bulamadın/fiyat uymadı; digitech bad monkey olur. Metal çalacak adama başlangıç için bu liste hep gol.

2850'yi 3000 yapın önce. Az sabır ve araştırma ile yıllarca götürecek ekipman toplarsınız.

8. @bastardbullet Mind Abuse'un cok da ucuz olacagini sanmiyorum. Min 200$ gibi bir fiyat beklentim var.

9. Abi 1200-1300luk pedallara rakip bir aletten bahsediyoruz, butun malzeme-iscilik en ust kalite ve dunyanin en iyi pedali iddiasiyla gelen yerli bir aletten bahsediyoruz... 600 kagit hicte cok degil bence :)

hackeiommi bunu beğendi.
  10. Bence o parayla borsaya gir milyorder ol

11. Bence de degil ama baskasi icin olabilir.

hackeiommi bunu beğendi.
  12. @erdemflyingv elinizdeki para 950$ gibi bir paraya denk. Anketteki 3 gitari da almazdim. Hele Fender hic almazdim.

Basslari yerinde olan gitarlardan secmeye baslardim. Dolayisiyla maun veya ihlamur govdeli ve rosewood tuseli gitarlardan baslardim. Madem metal de calmak istiyorsunuz, kopru manyetigi yuksek cikisli humbucker olan gitarlara bakarim. Middle manyetige ihtiyaciniz yok gibi duruyor. HH konfigrurasyonlu olmasi gayet yerinde olur.

Biraz da tremolo kullanmayi seviyorsaniz Ibanez gitarlar size gore olabilir. Schecter gitarlardan da gayet guzel modeller var. Esp gitarlarinin Eclipse kasalari da gayet sizi tatmin edecektir. Ya da biraz daha biriktirip Jackson Soloist alirdim.

Ama gitardan cok amfinin payinin buyuk oldugunu goz ardi etmeyin.

13. D
    Doğrudur; ucuzluğundan değil, kaliteli ve evladiyelik olacağını düşündüğüm için yazdım mind abuse'u. Nitekim amfi ve gitardan geriye kalacak para da yetebilir yukarıda yaptığım plana göre.

14. Explorer alacaksan epiphone 1958 Korina öneririm.Bir adet sustain delisi olanıdan kullanmıştım.1984 ise o paraları hakeden bir gitar değil.

15. genç dostum merhaba...bütçe güzel hevesin de harika, vakit kaybetmiş de sayılmazsın ancak anketteki gitarlar pek tarza uygun değil...sana ilk önerim kendi kullandığım gitar olan Schecter Hellraiser Hybrid sabit köprülü olanı...Emg 57/66 set ile uzun zaman sıkıntı yaşamazsın...ikinci el bulunabilir mi bilmem ama sıfırı da bütçenin dolaylarında alınabilir...gitarını aldıktan sonra amfiydi prosesördü kalan bütçe ve satılacaklarla konuşulur tekrar...hellraiser hybrid olmuyorsa yine 57/66 lı Schecter C1 Platinum tavsiye ederim peşin fiyatı 1800 dolaylarında olması lazım...

Bir diğer güzel gitar da Trivium gitar vokalinin signature epiphone u...matt heafy signature gitarlar da 2200 tl civarıydı sıfır olarak...

flyravenfly bunu beğendi.
  16. Fiyat/performans olarak yeni üretim Schecterlar bence oldukça güzel gözden geçirmeni tavsiye ederim tabi ama söylenilen gibi önceki yorumlara da bak araştır bir gitar hakkında herkesin göremediğini başkaları görebilir bunun da sana seçicilik konusunda yardımı dokunacaktır. İşin sonunda ne alıyorsan al içine sinsin ama gitarı alırken kesinlikle hevesine yenik düşme bunlar sana yeni gitar seçerken yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

17. Konu hakkında tek söyleyeceğim Epiphone 1984 Explorer'ın gerçekten de metallica vb. çalmak için yeterince sert bir gitar olmadığıdır. Aynı anda, aynı amfide Esp Ltd Ec500 ile beraber denedim ve manyetikleri aynı olmasına rağmen iki gitarın da sesler çok farklıydı. Ec çok daha sert bir ses veriyordu, daha doğrusu 1984 explorer daha yumuşak kalıyordu. Bunda ana etken ağaçlarının kalitelerinin farklı olması sanırım. Ec mat cilalıydı bu da bir etken olabilir.
    İlla explorer istersen Esp Ltd'nin ex400'ünü dene. Denediğim en sert sesli gitardı ve 22 perdeden dolayı kaynaklanan köprünün konum değişikliğine alışabilirsen gerçekten güzel bir alternatif.

Bu Sayfayı Paylaş