Manyetiklerin Uyumu

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda melik78 tarafından 13 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

 1. Merhabalar :) Bazı kişiler EMG 81-85 yerine 57-66 tercih ettiğini fark ettim. Eğer alınırsa set olarak alınır diye düşünüyorum. Ama asıl merak ettiğim, bu manyetiklerin birbirine olan uyumu nasıl anlaşılır. Ben elimde bulunan 81-85' te ki 81' i söküp 66 taktırabilir miyim? Yada IBZ H-S-H manyetikleri söküp kafama göre Dimarzio manyetik seçip takabilir miyim?
   
 2. aktif - pasif dönüşümü yapmadıkça istediğinizi takabilirsiniz.. o durumda potans değiştirmeniz gerekecektir..
   
  melik78 bunu beğendi.
 3. 81 - 66 olursa problem olmaz. Ama 66 - 85 köprüden sapa geçişte volume farkı yaratır. 66 daha düşük bir çıkışa sahip. Ki zaten 85 81'e oranla biraz baskındır. Ben 85'i köprüye 81'i de sapa tavsiye ederim.

  @dingdongdaddy'nin söylediği gibi başlıkta adı geçen bütün manyetikler aktif olduğu için teknik bir problem çıkmaz.
   
  melik78 bunu beğendi.
 4. Peki tonal anlamda bir uyuşmazlık olma ihtimali var mı?
   
 5. 57 - 66 set daha pasif tadında ve daha uysal manyetikler. 81 köprüde olduğu zaman 66 sapa uygun olur tonal denge açısından.

  Ama benim kişisel tercihim EMG söz konusuysa her zaman 81 - 60.

  Bu arada Ibanez 2550 sanırım takılacağı gitar. Ortaya manyetik tavsiye etmem eğer böyleyse. Yani boşta bir manyetik de tavsiye etmem. Siyah deliksiz bir single kapak o boşluğa daha iyi olur. Çünkü ortadaki single bağlı olmasa da manyetik havuzunu etkileyecektir aktif manyetikler yüzünden.
   
 6. EMG' ler Charvel dc 1-st için :) Ibanez' imi ayrı tutacağım :D
   
  Gitarı Olmayan Gitarist bunu beğendi.
 7. Hmm. O zaman bence en ideali 81 - 60.
   
 8. Teşekkürler :)
   
 9. Gitar ne bilmiyorum ama single manyetiklerin genişliği milim fazla olabiliyor, sıkışık olabiliyor. Mesela 2 sene önce Dimarzio "the chopper" taktırmıştım. Bridge ve neck de X2N Onlarda alan sıkıntısı yok. Single yuvasına ancak girmiş vidalarını çıkardım öyle sallanmadan duruyor
   
 10. Öğrendiğim iyi oldu :D
   
 11. Merhabalar, ben de ayni durumu dusunuyorum, stock schecter diamond neck manyetigi yerine seymour duncan takmayi dusunuyorum, sizce mantikli mi?
   
 12. Çıkışlara dikkat et.
  Neck manyetiğinin dc resistance değerl bridge'den yüksek olmasın.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş