Homestudio Karar Aşaması

'Müzik Teknolojileri ve Kayıt Forumu' forumunda Mgurkanli tarafından 20 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar selam bir sistem topladım gibi
  Focustrite Scarlett 2i2 ses kartı
  M-audio Oxygen 49 V4 midi
  ATH M40X kulaklık
  MXL 990 mikrofon
  Ayaklık, kablo vs. Referans monitörlerini şu an alamıyorum ama az biraz ilerde başlangıç seviyesi de olsa alacağım diye düşünüyorum.
  Fakat birkaç sorum var,
  bu sistem Focustrite Scarlett Studio sisteminden farkedilir derecede farklı olur mu? yoksa bin TL'ye direk onu da alabilirim.. üstüne bir tek midi alırım.
  Başka kulaklık tavsiyesi olur mu ya da aynı markanın m30x ini falan alsam çok fark olur mu çünkü 40x 620 TL civarı bir para ediyor
  Son olarak mikrofonu bütçeyi zorlayıp NT1-A yapsam aman aman bir fark olur mu çünkü kime sorsam NT1-A diye tutturuyor ya da en azından MXL 770 diye bir model var 990'dan daha pahalı onu mu alsam? teşekkürler.

  Bu arada tarzım pop müzik denilebilir, gitarımla çalıp midiyle bir şeyler ekleyip demolar besteler yapmayı planlıyorum, program olarak da Studio One düşünüyorum.
   
  gurkanisevic bunu beğendi.
 2. Ses kartını en az 4+4 gibi alırsanız daha iyi, bir enstrümanı aynı anda hem dry hem wet kaydetmek isteyebilirsiniz, external cihaz bağlama, ya da re-amping yapma ihtiyacınız olabilir, mevcut kanal sayısı yetmeyecektir.
   
 3. O ses kartında midi input yok.
   
 4. Midi klavye usb bağlantılı zaten çok gerekli bir giriş değil artık midi input...

  Donanım listeniz başlangıç düzey için yeterli, o mikrofonlar arasında abartılı farklar yok, bi akg-neumann almadıktan sonra rode, mxl, studio projects gibi mikrofonlar da idare eder sonuçlar verecektir. nt1a biraz tiz bir mikrofon, denemedn almayın, nt2a daha sakin üst frekanslarda, ikinci el uygun düşüyor takip ederseniz denk gelebilir.
   
  Lodiac bunu beğendi.
 5. Bence yeterli bir ekipman.
  Her zaman daha iyisi vardır. Sınırı yok bu çılgınlığın.
  Kayıt yaptıkça, eksiklikler çıkacaktır. Bunun sebebi de sizin tarzınız olacaktır.
  Zamanla sizi daha iyi yansıtan enstrümanları zamanla değiştirirsiniz.
  Başarılar.
  İlk demoyu bekliyoruz.
   
  Borknagar bunu beğendi.
 6. Kulaklık ve midiyi geriye atıp, önceliği monitöre vermek de mantıklı bence. Yıllardır midi klavye durur bende kenarda, sadece prova amaçlı kullanırım, kaydederken tek tek elle yazarım daha pratik geliyor bana.
   
  gurkanisevic bunu beğendi.
 7. referans monitörünü almadan mix yapma, ham kayıtlarını referanssız al, alınca referanslardan mixlersin. kulaklığı ne için istiyorsun? vokal ve akustik gitar kaydı için muhteşem kulaklıklar almana gerek yok. kulağına ses versin yeter. tarzın popsa midi klavye tabiki olmalı. ses kartın gayet yeterli, başka bir şey düşünmene gerek yok. studio one a aşinaysan hiç başka program da arama.

  dolayısıyla albüm çıkarabilmen için tek eksiğin referans monitörü, bol kazançlar.
   
 8. Ses kartı RME Fireface UC

  RME Fireface UC

  Kulaklık: (yarı açık kulaklıktır, uzun süre çalışmaya elverişli.)

  Beyerdynamic DT-880 Pro

  Midi klavye:

  Roland A-49 Black

  Ben sizin durumunuzda olsaydım bu üçüyle başlardım ve diğer eksikleri zaman içinde tamamlardım. Monitör konusunda ne istediğinizi bilmeden, odanızı tanımadan para harcamayın, onun yerine herhangi bir hifi sistemi (kolon/amfi) ses kartınıza bağlayıp çalışacağınız odaya alışın. Daha sonrasında ne lazımsa alırsınız. Ya da ucuzundan bir çift yamaha hs50 ya da hs7 alıp geçin şimdilik.
  Mikrofon için dinamik mikrofon kullanmanız sizin için daha kolay olabilir. Condenser adam gibi odanız yoksa beladır.

  Bugünün herhangi bir i3 i5 işlemcili ve 4gb üstünde rami olan bilgisayarı DAW programı çalıştırmaya gayet yeterli olacaktır.

  Başarılar dilerim.
   
  Kerem ve Mehmet B. Uzunosmanoğlu bunu beğendi.
 9. Bende birkac soru soruyum
  Ev stüdyosunda güzel başarılı kayıtlar alabilir miyiz ?
  Komşularla sıkıntı olur mu kayıt yaparken ?
   
 10. selamlar...gitarlar için amfi simülasyon programları kullanmayacaksanız ses kartı yeterli ancak amp simler devreye girdiğinde presonus itwo ları tavsiye ederim bende focusrite 2i4 kullanıyorum...scarlett 2. nesil ise bilmiyorum hiç kullanan görmedim...focusrite la gelen plugin suite e kanmamak lazım studio one daki herşey yeterli bana kalırsa...

  eğer klavye çalmayı bilmiyorsanız ilk etapta midi klavyeye para vermeyin bende de 8-10 senedir m-audio keyrig 49 yatıyor...eğer biliyorsanız problem yok 2 oktavlık midi klavyeyle bile kayıt yapılır...

  vokali ve akustik/klasik gitarın sesini alacak mikrofon önemli o açıdan youtube da güzel videolar var songwriter tadında insanların yorumlarına bakılabilir...

  referans monitör bence herşeyden önemli çok geriye bırakmamak lazım, kavuşunca herkesin seviye atladığı bir olay referans monitörü...iyi kayıtlar kolay gelsin...
   
 11. Tertemiz album kaydedebilitsin, komsu konusu icin yapicak pek birsey yok,
   
 12. Kaydı dışarı hiç ses çıkmadan yapma gibi bi şey var mi
   
  1nsanetr bunu beğendi.
 13. VST'ler ve kulaklık ile evet.
   
 14. Teşekkürler
   
 15. Kulaklığı monitörler çok pahalı olduğu için şimdilik referans ses alıp mix yapmak için alıyorum. Sadece kayıtlarda kulağımda olması için değil o yüzden iyi bir şey alayım dedim fakat işte monitöre de olmazsa olmaz diyenler var bilemiyorum..

  Midi klavyeyi piyano çalmayı da sevdiğimden ve geliştirmek istediğimden istiyorum biraz bir de elimin altında bulunması gerekiyor gibi geliyor bana.. Siz de kulaklıktansa monitör al kayıt yaparken öyle herhangi bir kulaklıktan ses alsan yeter diyenlerden misiniz? Teşekkürler

  Öncelikle tavsiyeler için teşekkürler, fakat tavsiye ettiğiniz ses kartı yanlış değilse mydukkanda 3500 tl.. başlangıç için onunla nasıl başlayayım :)
  Kulaklık da sanırım Türkiyede satılmıyor, düşündüğüm m40x için şu an kötü yorum hiç duymadım ve ATH markası çok sevdiğim bir marka siz kötü bir yorum duydunuz mu? Son olarak ben bu tarz sistemlerde dinamik mikrofonu pek görmedim ve bu uyarıyı da ilk defa sizde duydum hangi yönden bir çile çekeriz?
  Teşekkürler..

  Açıkçası similasyon programları tam olarak neye yarar şimdilik onları bile bilmiyorum alacağım ses kartı MK2 olacak ama sizde sanırım 1.nesiller var ve dediğiniz programlar devreye girdiğinde yetersiz mi kalıyor?

  n11.com bana hiç güvenli gelmiyor ya :)
   
 16. İşin içinde piano öğrenme durumu varsa o zaman işler değişir. Kesinlikle gereksiz birşey demiyorum ama kayıtta çal, latency yüzünden kayan notaları düzelt quantize yemez ise, e çok kaliteli bir alet kullanmıyorsan velocitylerle uğraş tek tek ki insan hataları da eklendimiydi çalmak yerine tek tek elle yazmayı tercih ediyorum ben. Bir de gitarist kafası işte monitörden doğru düzgün ton duyarak iş yapmayı öncelik yaptım ama miks mevzularına girmeme daha çok var diyorsan önce performans ve kayda yönelmen daha mantıklı tabi.
   
  gurkanisevic bunu beğendi.
 17. Arkadaşlar Taksim Tünelde herkes tabii ki sattığı şeylere göre yorum yaptı ve kafam çok fazla karıştı.

  Ses kartında Clipping diye bir problem olduğunu duydum. Yanlış anlamadıysam elektro gitarın çok metal tonlarında olduğunda ortaya çıkan bir şey benim o kısımla bir ilgim yok fakat problem denilince alası da kalmıyor insanın, UR22MK2 önerdiler bana fakat oda 2i2 muadili onda da vardır.. Quad Capture'da yok diyorlar fakat onun da fiyatı neredeyse 2 katı
   
 18. Ses kartının enstrüman girişini kullanacak mısın? Ya da klasik gitarı jackla ses kartına mı gireceksin yoksa vokal gibi mikrofonlayacak mısın?
   
 19. Distortion'ın,gain'in dibine vurunca clipping olması normaldir.Direk kayda geçmeden önce sound'u doğru düzgün ayarlamak gerekir ki iyi kayıt alınabilsin,spektrumda inci gibi süzülsün.Kısacası,clipping problemi ses kartında değil,kullanıcılardadır.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş