Guitar Rig 5 Ton Yakalayamıyorum.

'Elektro Gitarlar' forumunda hayko9988 tarafından 22 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

1. Merhaba öncelikle sorunumdan bahsedeyim. İnternet üzerinden bulduğum presetlerde sesler gayet iyi ama ben kendim preset yaptığımda sesler ya boğuk çıkıyor ya farklı bir şey oluyor beceremiyorum. İnsanlar cabinetlerle falan uğraşıyor öyle şeyleri yapmayı bilmiyorum hiç. Yardımcı olabilecek varmı nelere dikkat etmeliyim basit olarak ? Tarzım metal sadece metal,rock aradığım ton ama kesinlikle metal. Basit bi şekilde biri anlatabilirse çok memnun olurum teşekkürler.

2. Bu amfi, stompbox, Pa sistem tecrübeniz ile alakalı bir durum. Hangi pedalı nerede kullanacaksınız, gain seviyeleri , modülasyonların hangi sırada kullanılacağı gibi ayrıntılar bu tecrübe ile ilgili. Yani gitar rig , prossesörler vb... işin ikinci ayağı. Önce yeterli seviyede hardwire ekipman kullanmadıysanız bu bağlantılar anlatılıp sizin simisyonda kavrayabileceğiniz şeyler olamıyor.

3. srv975

srv975

466
    159
    506
    Ton yazmak zordur. Sebebi basittir. Çok ihtimal olmasıdır.
    Hatta gecenin yarısı bir saat uğraşırsınız, bir tonu yakalarsınız.
    Sabah uyanırsınız, tonu tekrar dinlersiniz korkunç gelir.
    Ruh halinize göre sürekli ayarları değiştirdiğiniz için farklı noktalara gelebiliyor bazen.
    Basitten başlamak gerekir.
    İlk başta amfinizi ve kabininizi belirleyin.
    Mesanın amfi ve 4 hoparlörlü kabinini seçin.
    Bu seçimiz üzerinde ayarları değiştirerek hakim olun.
    Sonra Reverb ekleyin.
    Belki tubescreamer ekleyerek soloyu deneyin.
    Ama şunu unutmayın. bunlar digitaller ve uyumları zordur. Ses hemen digitalleşir.
    Ön önemlisi de sesi dinlediğiniz hoparlör sistemi veya amfininde kalitesi tonu çok etkiliyor.

tunckk, gurkanisevic ve J-P bunu beğendi.
  4. @srv975 dediklerine harfiyen katılmakla beraber, güzel bir çift referans monitörlere ihtiyacınız var. M. Audio ya da diğer kaliteli markaların üst düzey sistemleri mevcut.

5. Benim sıkıntım ton bulmaktan çok gaini solo için yeterli açınca çok cızırtı yapması. Bunun için bir çözüm var mıdır?

6. Kerem

Kerem

317
    108
    505
    Benim kendi uyguladığım yontem solo tonlari için gaini açmak yerine eq ile midleri birazcık bosstlamak soloyu daha duyulur hale getirmekte.

Buckethead1907 ve Kutay_ bunu beğendi.
  7. Gereğinden daha fazla gain kullanıyorsunuz muhtemelen. Aslında o kadar çok gaine ihtiyacınız yok.

Kerem bunu beğendi.
  8. Büyük ihtimalle. Ama gaini açmaz isem sinyal cılız geliyormuş gibi oluyor. Ses kartı ile de alakalı olabilir tabi

9. Çok teşekkürler yorumlarınız için tavsiyenize uyacağım. @srv975

10. guitarampmodeling sitesinden tonları indirip kullanın. Hani zevk için kurcalanabilir de internette canavar gibi tonlar var.

11. srv975

srv975

466
    159
    506
    Hazır presentler üzerinde ufak ayarlar yapmakta bir yöntemdir.
    Ben genelde onu yapıyorum.
    Biraz daha gain, biraz reverb, tizlik, basslık gibi yeterli olabiliyor.
    Genelde hazır presentlerin hepsi kötü geliyorsa ses sistemini sorgulayın.

12. Hazır presetlerin bazıları nedense bi boğuk geliyor.

Bu Sayfayı Paylaş