Gibson Classic Vs Gibson Standart Hakkında

Arkadaşlar Gibson Les Paul Classic almayı düşünüyorum bütçeme uygun olarak Les Paul modellerinden uygun olan bunu görüyorum. Var mı başka önerileriniz ? Ve bu modelin diğer Les Paul modellerinden farkı nedir ? 2015 yada 2016 modelinden birini alacağım. 2015-2016 gibi modelleri arasında çok fark oluyor mu ? Ne gibi farkları var ? Yardımcı olursanız sevinirim..

2015 Gibson için kötü bir yıl olmuş bende do-re müzik çinilihan mağazasıdan yaşam abiye sormuştum. Orda 2016 Classic Lemon Burst ve Standard Pro 2014 Brilliant Red arasında kalmıştım taki Yaşam abinin tavsiyesiyle son 5 dakika çinde Les Paul Custom almıştım. 2016 Classic Lemon Burst ile Standard Pro 2014 Brilliant Red arasında çok bir fark yoktu bunu sadece ben değil mağazadaki herkes söylemişti. Ama diğer dore mağazasında denediğim 2016 Classic Lemon Burst ile karşılaştırdığımda standardı bariz bir şekilde standard kazanmıştı. Ama Standard Pro yu Çinilihan mağazasına götürüp karşılaştırdığımda çinilihandaki classic le hiçbir fark yoktu pardon tek fark aradaki 2000 tl yakın fiyat farkıydı. Yani deneyerek alman gerekiyor. 2015 SERİSİNİ BEN DE DENEDİM TAVSİYE ETMEM.

Classiclerin 2015 ve 2016 versiyonları arasında fark yok. Çok parça maun gövde (ama kaç parça yazmadılar), slim klavye ama 60'lar tarzı değil, Ibanezimsi bir acayip klavye (sustain ve rezonans kaybı demektir). Dokuzlu weight relief var. Haydı buna bir şey demeyeyim. Bunlar dışında tek artısı görünümü.

Standartlarda ise pek bir standart yok aslında. İyisi de çıkıyor kötüsü de. Ama son yıllarda chambered (havuz boşluklu) gövdeler çoğaldı. Bazılarında maalesef köprü ve tailpiece bloğunun da altı boş çıkıyor ve rötngen çekmeden anlaşılmıyor maalesef.

Ekleme: Standartlar son yıllarda short tennon olarak üretiliyor. Classiclerde ise Gibson tennon hakkında bilgi vermemiş.

İmkanın varsa Ebay'dan seksenler ve doksanlar Costom modelini hatta ikinci el R8 R9 gibi reissuelar gözle. Öbür türlü bana göre yeni üretimler arasında Warren Haynes'den aşağısı alınmaz.

Türkiye'de ise arada bir Heritage marka LP çıkar ikinci ele. Onu gözle. Çünkü Türkiye'de de iyi Gibson LP az şu anda. Denemeden hiç biri alınmaz. Standart bulursun Classic'i yer, Classic bulursun Custom'ı yer, Custom bulursun R8 R9'u yer, bakarsın eskice bir LP Standart hepsini yer.

Bu karmaşanın sebebi Gibson'da üretim istikrarı diye bir şey olmaması. 2000 sonrasında "tamam, gözü kapalı alınır" diyebileceğim bir seriye denk gelmedim. 90'larda Studiolar'a daha fazla güveniyordum.

Şimdi 5000-5500 arasında ise bütçe bende @hackeiommi hocama katılıyorum ikinci el bir standard denk getirebilirsen tavsiye ederim ama temiz olmalı benim ilk gitarım ikinci eldi ve ağaç bakımından mükkemmel olsa dahi köprüsü burguları manyetikleri ve switch i çöp şuanda gitarın en az 1500 tl lik maliyet var ama bitince benim custom'a yaklaşacak gibi hissediyorum. Lafı uzattım gene tavsiyem ise bence SG lere bakman olur. Studio lardan da efsaneler çıkabiliyor mesela Çankaya daki Beyaz 2013 Studio harika bir gitardı. Şundan emin olabilirsin ama biz burda sana ne tavsiye edersek edelim sen farklı bir gitar alacaksın çünkü güzel gitar öznel bir olgudur. Senin kendi kafana uygun sound'a sahip gitarı alman gerekir.

Şimdi 5000-5500 arasında ise bütçe bende @hackeiommi hocama katılıyorum ikinci el bir standard denk getirebilirsen tavsiye ederim ama temiz olmalı benim ilk gitarım ikinci eldi ve ağaç bakımından mükkemmel olsa dahi köprüsü burguları manyetikleri ve switch i çöp şuanda gitarın en az 1500 tl lik maliyet var ama bitince benim custom'a yaklaşacak gibi hissediyorum. Lafı uzattım gene tavsiyem ise bence SG lere bakman olur. Studio lardan da efsaneler çıkabiliyor mesela Çankaya daki Beyaz 2013 Studio harika bir gitardı. Şundan emin olabilirsin ama biz burda sana ne tavsiye edersek edelim sen farklı bir gitar alacaksın çünkü güzel gitar öznel bir olgudur. Senin kendi kafana uygun sound'a sahip gitarı alman gerekir.

Emre herşey iyi de, neden SG? LP ile çok alakasız bir gitar o.

Eğer 57 manyetikli denk gelirse diye demiştim ayrıca SG Special da Mini Humbucker var diye biliyorum yakın tonlar verebilir diye yanlışımız var ise affola @hackeiommi :D

Estağfurullah :) Ama SG LP'den çok farklı bir gitar. İnce gövdeli olduğu için LP kadar hacimli ton vermiyor. Tonu dengeleyecek bir üst kapak olayı da yok. Bu yüzden zayıf kalıyor ton açısından.

Üstadlar zaten yazılması gerekenleri yazmış, ben naçizane Traditional'a da bakmanızı önereceğim. Bana göre Standart ve Classic'e göre avantajları:
- Tradional weight relief ile en az boşluklu gövde.
- 57 Classic/Classic Plus humbucker manyetikler ile klasik rock'a uygun sound'u.
- G Force tarzı eklentilerin olmaması.
Yıl olarak özellikle 2015'ten kaçınmanız lazım. Temiz 2011 veya 2012'ler daha da iyidir.

Forumdan bir arkadaş 2007 Les Paul Standard satıyor şimdi özel mesaj ile konuştuk kendisi ile resimlerden gördüğüm kadarı ile temiz gitara benziyor görüşleriniz nelerdir bu saydığımız gitarlara göre ? @hackeiommi @seyyahemre @mtsv

Gibson gitarlar diğer markalara nazaran, pek kötü gitarlar çıkmazlar.
Fender'de herşey olabilir. Ucuz gitarı pahalı gitardan iyi ton verebilir gibi...
10 yaşında olmasının getirdiği eksi yanları gözden geçirmek lazım.
Fretler aşınması varmıdır, değişmesi gerekir mi?

Traditional daha özeldir. İmkan varsa tercih edilir.

Gibson gitarlar diğer markalara nazaran, pek kötü gitarlar çıkmazlar.
Fender'de herşey olabilir. Ucuz gitarı pahalı gitardan iyi ton verebilir gibi...
10 yaşında olmasının getirdiği eksi yanları gözden geçirmek lazım.
Fretler aşınması varmıdır, değişmesi gerekir mi?

Kalp kırmak istemiyorum ama saçmalıyorsun, ciddiyim. Sen böyle değildin, hesabın başkasına satıldığından şüpheleniyorum valla.

Traditional hiç de öyle özel bir seri değil. Standartın biraz daha üzerinde o kadar.

Forumdan bir arkadaş 2007 Les Paul Standard satıyor şimdi özel mesaj ile konuştuk kendisi ile resimlerden gördüğüm kadarı ile temiz gitara benziyor görüşleriniz nelerdir bu saydığımız gitarlara göre ? @hackeiommi @seyyahemre @mtsv

Denemek ve bizzat görmek lazım gitarı. Biz kahin değiliz ki görmeden şak diye durumunu bilelim :)

Ya aslında bu konuyu açınca kafamdaki gibson classic alma düşünceleri biraz değişti. 2007 Standard nerdeyse hiç kullanılmamış kadar temiz bir şekilde bulunca alma ona yönelme planları yaptım o yüzden söyledim yoksa onun dışında yurtdışında bir abimden Ltd iron cross sw için beklediğim mesaj geldi 1000 dolar civarına bulduğunu söyledim kısacası şuan bu 2 fiyat arasında kaldım. tarzları farklı biliyorum. ama istediğim tonlar aslında Ltd olan da da var sert tarz da dinlemeyi severim. @hackeiommi @seyyahemre @mtsv @srv975

Valla -kendi açımdan- hiç denemediğim bir gitar. Ne desem boş.

Bu arada yukarıdaki mesaja ek yapayım. @srv975 'e ayıp olmasın. Ayrıntı vermemişim zira:

Traditional serilerinin gövdelerinde oyma, delme işlemi yok, eyvallah. Ama eski standartlarda da yoktu. Yani eski standartı manyetik değiştirip traditional diye yedirmeye çalışıyorlar. Bu serinin de riski sağır çıkma ihtimali.

Bunları yazmayı unutmuşum.

Valla -kendi açımdan- hiç denemediğim bir gitar. Ne desem boş.

Bu arada yukarıdaki mesaja ek yapayım. @srv975 'e ayıp olmasın. Ayrıntı vermemişim zira:

Traditional serilerinin gövdelerinde oyma, delme işlemi yok, eyvallah. Ama eski standartlarda da yoktu. Yani eski standartı manyetik değiştirip traditional diye yedirmeye çalışıyorlar. Bu serinin de riski sağır çıkma ihtimali.

Bunları yazmayı unutmuşum.

Bir sıra Standartta kullandım.
Traditional modelini ve Standart modeli aynı anda denedim.
Benim zevkime göre Traditional modeli daha doğal geldi.
Traditional kelimeside gelenekselden anlamına gelir.
Eski Classiclerden denediklerim oldu, onlar çok çok iyiydi.

Geri