Satılık Heritage H 150 Deluxe & Custom Telecaster

'Elektro Gitarlar' forumunda MehmetERSAN tarafından 27 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

1. Şehir:
    İzmir
    Fiyat:
    3000 $
    Takasa:
    kapalı
    Selamlar,

Özel sebepler nedeni ile iki gitarımdan birisinden vazgeçmem gerekli. Gitarlardan kısaca bahsetmem gerekirse;

H 150 Deluxe;
    Heritage tarafından, sadece ustalarının, doğru ağacı bulduklarında yaptıkları bir seri. Diğer markaların deluxe modelleri gibi değiller. Gibson bu şekilde yaptığı gitarlara Collector's Choice yada True Historic diyor. Heritage kurulup el değiştirmeden önce bu gitarlardan toplamda 260 adet üretilmiş. Genel olarak bu modellerin hepsinin finish i birbirinden farklı. Olay sadece 60 lı yıllarda Gibson da çalışan ustaların uygun ağaçları bulduklarında eski imalat usulleriyle düzgün gitarlar üretmesi. Şu anda firma benzer bir olayı tekrar piyasaya sürdü. H 150 LW olarak geçiyor, fark abanoz klavye, 2016 namm da iki adet bu şekilde gitar piyasaya sürdüler, birisi 6500 $ diğeri 8000 $ fiyat etiketine sahipti.

Gitardan bahsetmem gerekirse, banyo terazisinde 4 - 4,1 kg ağırlığa sahip, üzerindeki köprü Heritage in üst modellerinde kullandığı standart lp köprülerinden biraz farklı, seveni sevmeyeni var, tona katkısı var ama sustainden yiyor diyorlar. Ben hiç değiştirmedim. Gitarın üzerinde switch ring i kendim modifiye ederek ekledim. Manyetikler Rendal Wall tarafından sarılan ve artık üretilmeyen HRW manyetikler. Burada bir parantez açıp manyetiklerden bahsetmem gerekirse ki verebileceğim bilgilerin hepsi off the record dur, zamanında Gibson fabrikayı taşırken 80 lerin ortasında bir miktar eski mıknatıs kalıyor, Rendal abi de schallerden manyetik sipariş edip, diğer aksamları nitrojenle eskitip bu mıknatısları monte ederek HRW leri üretiyor. Tabi kalkıpta sağa sola dava açmayı seven Gibson olduğundan böyle böyle gibi bir söylem yok, Schaller manyetikleri işlemden geçirip bunları yaptık diyorlar. A5 li çoğu ama günümüzdeki gibi bir standart A5 diyemem, iyisi kötüsü nette gezen çok geyik var. Ben bendekilerden memnunum. Güzel manyetikler. Şu anda üzerlerinde kapakları yok, çıkarttım, gitarla beraber göndereceğim isteyen parafinleyip yada bu şekilde dışarıya bir işlem yaptırıp takarak kullanabilir. Sap 59 ile 60 arası incelikte, çok rahat bir çalımı var. Sustain denediğim çoğu lp den daha fazla. Tonlarını sözle anlatmaya kalkarsam sadece şu kadarını söyleyebilirim, gitarın sap tonu manyetikleri aynı yüksekliğe getirince nerede ise köprü gibi çıkıyor. Bunu daha önce gitarda deneyip sonra sattığım Slash set dede üzerindeki set dede test ettim. Yani manyetik kaynaklı bir durum değil, ağaç kaynaklı bir durum. Lp lerde genelde boğuk sap problemi olur, gitar çok iyidir ton sustain vs ama sap tonu ııh dersiniz. İşte bu gitarda o yok. Kapak ağacı bayağı bir flamed maple, transblack renginde. Gerçekten gitarın gövdesi kaç parça, weight relief varmı yok mu bilmiyorum. Yapım yılı 1998, bütün H 150 Deluxeler arasında seri numarası 188, yapım yılı itibari ile weight relief hadisesi keşfedilmediği için en fazla traditional relief vardır diyorum. Öyle çok fazla bunlara takılan insanlarla da alışveriş yapmak istemiyorum. İçimden geçen bu gitarım satılacaksa gerçekten hakkını verecek birisi tarafından satın alınması. Ton ve çalım konforu açısından deneyip de beğenmeyen, kıyaslayıpda gitar budur abicim demeyen birisi çıkmadı. Bu gitarımın fiyatını da tutabildiğim kadar uygun tutarak 3000 $ dan satışa çıkartıyorum.

Levent Şendoğanlar & Erkan Sızarlar yapımı telecaster;

Bu gitarı kendi zevkim doğrultusunda yaklaşık 2 - 3 yıl kadar önce Levent yapmaya başladı, bitirdi ama sap bir türlü istediğim gibi olmadı. Kendisi sağolsun beni kırmadı, üzmedi, 3 -4 defa yeni sap yaptı ama olmayınca olmadı. Bende kendisini üzmemek için İzmirde samimi de olduğum Erkan Abi ye kendisinin özel kolleksiyonundan bir ağaç seçtirerek sap yaptırdım. Gitar hakkında genel olarak söylemem gerekenler; Gövde tek parça dişbudak üzeri bayağı bir flamed ceviz, sap maple üzeri gül ağacı klavye, sap profili Heritage ile aynı, burgular kilitli Sperzel, manyetikler Joe Barden Danny Gatton set, köprü Babicz Full Contact. Gitarı hiç tartmadım. Geçen zaman içerisine hep prova gitarı olarak kullandım. İtiraf etmem gerekirse çalım, hissiyat, rezonans olarak Heritageden bir tık ileride bir gitar. Tellere vurduğunuzda parmaklarınız klavyenin üzerinde titriyor. Ama ton olarak tiz, ağaçtan gelen bir tizlik var. Bunların, gitarın üzerinde 4 - 5 sap denemiş birisi olarak üzerindeki sap dan kaynaklandığını söyleyebilirim. Sapla ilgili başka bir konu ise gitar lp skalasında yani sapı söküp başka bir telecastera takamazsınız. Bunuda belirtiyorum çünkü gitarı nerede ise sap fiyatına satıyorum. Gitarı manyetikleri ile almak isterseniz fiyat 1000 $, manyetiksiz almak isterseniz 700 $ dır.
    Gitarla ilgili bir ses kaydına şuradan ulaşabilirsiniz;

Bu kayıt Marshall JCM 1 watt amfi ile amfi 0,1 watt modunda i phone mikrofonu ile alınmıştır, herhangi bir pedal mix master vs yoktur.

Resimlere geçtiğimde sonran başa gideyim,

Telecaster, yapım aşaması fotoğrafları ve ardından Heritage;

[​IMG] [​IMG] [​IMG]

Heritage;
    ( Bu gitarın fazla güncel resmi yok, isteyene daha detaylı resim gönderebilirim.. )
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]

Heritagein resimleri güncel değil. Şu anda biraz daha farklı ama gitar genel olarak budur. Birde ses kaydı buldum ama iğrenç çalmışım parçayı yeni öğrenmiştim ve riffleri birleştirmeye çalışıyordum pek iyi değil ama ton açısından bir fikir versin diye ekliyorum. Bu kayıtta herhangi bir pedal vs olmadan sadece Marshall JCM 1 ve i phone mikrofonu ile alınmıştır.

Müzikli günler..

Grundar, uvidinli ve sinan123 bunu beğendi.
  2. Hayırlı satışlar dilerim. :)
    Heritage'ın tonuna, tele'nin de duruşuna bayıldım... Gerçi tonu da güzel ama...

3. nazar boncukları ne ayol

4. Batıl inanç...

Pawcraft bunu beğendi.
  5. Nazar boncukları on numara olmuş (y)

Bu Sayfayı Paylaş