Satılık Marshall 1981 Jcm 800 & Marshall 1977 Jmp Superbass

'Elektro Gitar Amplileri' forumunda MehmetERSAN tarafından 27 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

1. Şehir:
    İzmir
    Fiyat:
    2000 $
    Takasa:
    kapalı
    Selamlar,

Özel sebepler dolayısı ile elimde bulunan iki adet orjinal Marshall amfilerimi adedi 2000 $ olacak şekilde satıyorum. Not : Buraya bu ilanı açarken Marshall forumlarından 1977 JMP ye müşteri çıktı. Eğer vergiler kısmını halledebilirse gidecek görünüyor.

Marshall JCM 800.

1981 yılı yapımı, bunlara ek olarak seri numarası '21'. İçinin işçiliği çok iyi. O yıllarda üretilen hemen hemen bütün amfiler gibi el yapımı. Çoğu kişi pcp board gördüğünde ptp gibi düşünemiyor ama aslında olay şu, bir yerden sonra teknoloji geliştiğinde o kahverengi şeyler yerini yeşil olanlara bırakıyor, hem bu yeşillerin üzerine devre elemanları çok daha rahat yerleşiyor, günümüzde ise makineler bunları otomatik olarak yerleştirip lehimliyor. Marshall amfilerde genelde devre elemanları aynı olmadığından aynı yıl yapılmış olanlarda bile ufak tefek ses farkı olur ama bu ses farkı amfiyi Mesa yada Soldano yapmaz. Günümüzün butik amfi üreticileri genelde bu ufak nüanslardan yakalayarak bu amfileri taklit etmeye çalışmaktadırlar. Friedman olsun, Fargen olsun, Metropoulos olsun yaptıkları şey bu ufak nüansları yakalayıp amfileri kopyalamak. İşte ben bu adamların kopyaladığı amfilerin orjinallerini satıyorum.

Satmakta olduğum JCM 800 mastervolumesi olmayan 1987 çevrimine sahip 50 watt gücünde ama headroom u 100 watt dan fazla olan ( Ki bu gürültülü demek bu sebeple belirtiyorum ) tam bir Ac/Dc amfisi. İçinin işçiliği çok çok iyi. Transformatörleri son dönem Drakelerden. Ben aldıktan sonra modlatmaya kıyamadım ama düzgün bir modla her yola gelir. Atken eşek olmaz tabiki. Yani bu amfiden Mesa çıkmaz ama gain arttırımı ve master volume moduyla istediğiniz Marshall sularını getirebilirsiniz. Üzerinde mullar reissue lambalar var ve ömürleri %50 yada altındadır. Broşürde right front olarak geçen amfidir kendileri.

Bu amfi ile ilgili olarak satın aldığım arkadaşın çektiği video;

1977 JMP Superbass;

Şans eseri denk geldiğim bir amfi. 70 ler sonu 80 ler başı alınmış, büyük ihtimalle zamanın yokluklarından bir camide dini sebeplerle kullanılmış, zaman geçtikçe de bir kenarı kaldırılmış. Power tüpleri yeni gibi değil yeni. Nerede ise hiç zorlanmamış. Ben aldığımda amfi çalışıyordu, bir problemi yoktu, dışındaki tolexinde yırtıklar var ve kendi kendine relic olmuş. Önce içinin dağınık kablolarını İzmirde Atilla Tanaydın a toparlattım sonra yine orada lamba soketleri değişti, zamana bağlı balkalitlerin erimesi sonucu problem çıkabileceğinden çekindik, orjinal soketler duruyor ama tona etki eden şeyler değiller. Amfi Hendrix in en sevdiği modellerden, Marshall artık bu modeli geçtiğimiz aylarda vefaat eden ve bas gitar denilince akla gelen Lemmy signature olarak çıkartıyor. Bu amfinin 1959 çevrimlerinden farkı ekstra bir iki dirence daha sahip olması. Zaten Marshall ın belirlenen yıllarda kullandığı devre elemanları çok değişkenlik gösteriyor bu yüzden şudur budur diyemem. Çevrim olarak farkını söyleyebilirim. Tam bir time machine. Lakin bu ilanı açarken U.S.A. den bir talip çıktı, bu amfi satılabilir eğer karşı taraf vergiler kısmını halledebilirse kendi ülkesinde olan ( Orada prosedür nasıldır bilemiyorum ) fiyatta anlaştık.
    Resimler;

Bu amfi ile ilgili internet üzerinde şu şekilde bir karşılaştırma videosu buldum;

İki amfide şahsına münhasır yapılacak ufak tefek mod larla çok rahat konserlerde kullanılabilecek amfilerdir. Gönlüm bu amfileri müzisyen arkadaşların almasını istiyor. Fiyatlarını bu sebeple uygun tutmaya çalıştım.

Müzikli günler..

Kutay_, pcp41, hackeiommi ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  2. Kaç gündür satışta gördüğüm ekipmanlardan bezdim. Ama sevgili hocam bu kadar da olmaz ki!
    İyi satışlar.

3. İyi satışlar. Çok nefis aletler.

Yalnız ilk dikkatimi çeken, JCM 800'ün arkasında "MARSHALL PRODCTS" yazması. Netten de bir kaç tane '80ler üretimi JCM 800 görseli inceledim ve onlarda da "PRODCTS" yazdığını gördüm. Yani doğrusu "products" olması gerekirken "u" unutulmuş. :) Çok ilginç.

4. Önünde saygıyla eğiliriz.:)

5. Büyük ihtimalle birisi dizgiyi yanlış yapmıştır, belirli bir seri panel bu şekilde üretilmiştir, sonrada ekstra maliyet çıkmasın diye bu şekilde değiştirmemişlerdir. Amfi orjinaldir, Marshall a daha önce mail atmıştım orjinalliğini doğruladılar.

Bu Sayfayı Paylaş