Elektro Gitar Tel Cızlaması

'Elektro Gitarlar' forumunda lvntcnylmz tarafından 29 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

1. Merhabalar arkadaşlar. Elimde şu an kullanmakta olduğum Epiphone SG model bir elektro gitarım var. Tellerini yeni değiştirdim ve klavyenin ortasının çökük olduğunu görüp sap ayarını yaptım. Ancak sap ayarı yapmam rağmen en üsten 3. telde (re teli) sürekli bir cızlama/bızlama var. Tel yüksekliğini ayarladım. Diğer bütün tellerde temiz sesler alırken, o telden alamıyorum.Düşünce ve görüşlerinizi bekliyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkür ederim...

2. Üst eşik veya alt eşikten kaynaklanıyor olmalı.

3. Klavyenin ortası 1-2 mm kadar içbükey olmalı zaten aksi takdirde ilk perdelerde tel perdelere çarpar.

tunckk bunu beğendi.
  4. mtsv

mtsv

170
    130
    1,506
    Kesinlikle. Bu 1-2 mm de ilk ve son perdeye basıldığında görülebiliyor olması lazım ki tele vurduğunuzda perdelere çarpmadan tel salınım yapabilsin. İlk çare o teli alt eşikten biraz yükseltmektir ama çok yükseltmek gerekiyorsa da sorun üst eşiktedir (eşik boşuğunda fazla oyuk var demektir). Uygun şekilde doldurup yeniden boşluk açmak veya eşiği komple değiştirmek gerekebilir.

tunckk ve berdin123 bunu beğendi.
  5. Benimki single manyetiğin yüksekliğinden yapıyor ama yoğun olmadığım ilk fırsatta icabına baktırmak lazım

Bu Sayfayı Paylaş