Makale/Tutorial Blues Solosu Üzerine Temel Bilgiler

'Müzik Aletleri ve Ekipmanları' forumunda Halilozz tarafından 29 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar selam,
  Gitar çalmaya genç yaşlarımda ders alarak başlamıştım fakat sonra davul merakım yüzünden uzunca bir süre bırakmıştım. Temel olarak da sadece ritm gitar, akorlar ve basit armoni bilgilerine sahiptim. 4-5 yıldır da blues müzik derken tekrar başladım. Sadece internet ve etrafımdan öğrendiğim basit ama çok işe yarayan bilgilerimi paylaşmak istedim. Yeni başlayan arkadaşlara çok yardımı olacağı gibi hali hazırda çalan ama gelişimini devam ettiremeyen arkadaşlara yardımcı olması umuduyla...

  Yazacaklarım nota bilgisi gerekli mi gereksiz mi tartışmalarına girmeden, minimum nota bilgisiyle daha pratik bilgiler içermektedir. Lütfen polemik konusu olmasın.
  Konunun devamında ekleme olursa da sadece alakalı egzersiz, video vs olsun.

  Blues gitaristlerinin en temel dizisi Pentatonik dizilerle başlayalım.
  Temel olarak nasıl oluştuğunun matematiğini anlatmayacağım zira her gam için aynı pozisyon geçerli.

  A minor pentatonic scale'i ele alalım ve 5 Box denilen blues boxları ile anlatmaya çalışalım. Az sonra bir video linki olacak ama şimdi izlemeyin :)

  A Minor.png

  En temel ve kolay çalınan el pozisyonu standart tutuşla görüldüğü üzere 5. perde ve 8. perde arası. Burası birazdan vereceğim video linkinde "Box 1" olarak adlandırılıyor.
  8 ve 10. perdenin alt üç telinin olduğu bölge ise "Box 2" olarak anılıyor. (E-G-A-C-D) notaları (A.K.A Albert King box)
  Box 3 (B.B King Box ismiyle biliniyor) için videoyu izlemenizi öneririm. Biraz karışık olabilir çünkü A minör pentatonic'de olmayan notalar içeriyor.  Video'yu izlediyseniz Box 3 konusunu A Major Pentatonic scale ile açıklayabilirim. Şimdi A Major Pentatonic scale'in klavye üzerindeki durumuna bakalım.

  A MAJOR.png

  G telinin 11. perdesindeki F# notası ve B telinin 12.perdesindeki B notası. Bunlar minör ve majörlerin karışımı. Major 3'lü 6'lı gibi isimler alıyorlar. Nota konusuna girmeden geçiyorum :) İleride minor-major mix ile ilgili bir video olacak. Bu notalar solomunuz tansiyonunu değiştirip dinamizm katıyorlar. (Box 4'u da anlatıp bu konuyu pekiştiren bir iki video ekleyeceğim.)

  Box 4 ise Clapton box olarak anılan 12 ve 15. perde arasında kalan (A-C-D-E-G) notaları.

  Dinamik bir solo için Benim en favori gitaristim John Mayer'den gelsin :)  Şimdi A minor olan bir şarkıya solo atarken A minor pentatonic scale kullanabiliriz. Eğer ki çok tek düze oluyor derseniz ki diyeceksiniz :)
  Size verdiğim iki diyagramdaki notaları boxlara göre yakınında bulunan sesleri ekleyerek deneyin.
  Örneğin A Minor Pentatonic Scale Box 1'e Major scaledeki 4 perdede olan C# - F# - B ve C#'ı ekleyerek çalın.
  Şarkı örneği isterseniz de D minor olan şu şarkının ders notlarına bakın.
  D Minor'ın Box 1'i 10 perdeden başlamalı ama 9 perdeden major scaledeki notaları da alıyor.  Minor ve Major Pantatonic Mix için güzel bir ders  Sadece alt telleri mi kullanıyoruz hani üst teller diyenler için egzersizimiz.

   
  Son düzenleme: 30 Eylül 2016
  taratur, Kutay_, Erdem Kumlu ve 13 kişi daha bunu beğendi.
 2. Bende konuyla alakalı eskiden yazdığım bi kaç şeyi paylaşayım dedim.Bilindik şeyler bunlar ancak belki yine de birinin işine yarayabilir amacıyla paylaşmak istedim. image.jpg image.jpg image.jpg
   
  taratur, Kutay_, koray7 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 3. Temel olarak durumlar bu. Sonrasında lick egzersizleri ile bilgi dağarcığınızı geliştirebilirsiniz. Öğrenmenin sonu yok.

  Penayı kullandığınız eliniz için de 3-4 temel teknik sizi çok daha iyi bir yere getirecektir kısaca bunlara da bakıp konuyu tamamlayalım.
  Bend ve Hammer on -Pull off'u geçiyorum. Bunlar en temel teknikler ve pek çok video bulabiliriniz.

  Vibrato, rake ve double stop biraz daha el becerisi gerektiriyor.
  Vibratoda aynı şekilde kişiden kişiye göre değişiyor. B.B King gibi mi yaparsınız kendinine has mı size kalmış :)
  Rake için video

  Double Stop


  Umarım birilerinin işine yarar.
  Hepimize iyi çalışmalar :)
   
  taratur ve Kutay_ bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş