Volume/expression Pedalları (içerik Yeniden Düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar.:)
- Volume/Expression pedalı presetli delay pedallarıyla beraberce kullanılabilir mi?
- Bu pedalların aktif/pasif olma özellikleri neleri etkiler?
- Varsa marka önerileriniz nelerdir?
Teşekkürler.:)

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Not : Konuyu açtım, Hakan'ı evden almak için dışarı çıkıyorum.
Akşama kadar konuya dahil olamayacağım, şimdiden özür dilerim.:(
Sevgiler.:)

Maalesef pek ilgilenmemiş olduğum ve yardımcı olmakta zorlanacağım bir konu. Genel olarak bir çok işlevi aynı anda barındıran pedallara biraz önyargılı yaklaşıyor ve delay pedalının preset'lerinin standart bir volume/exp pedalı ile kullanılabileceğini pek sanmıyorum. Evet, Nova delay'in bir MIDI bağlantısı var ve MIDI üzerinden farklı parametreleri kontrol edebileceğin aşağıdaki tür cihazlar da var. Ama bu cihazın hangi parametrelerine MIDI üzerinden erişilebileceğini bilmiyorum. MIDI pek bilmediğim ve bir çoğumuz için de aslında çok da gerekli olmayan bir dünya. :)

Behringer FCB1010
Roland FC-300

MIDI işleri dışında değerlendirecek olursak, iki ampliyi beraber kullanıyorsan amplilerden birine giden sinyali bir volume pedalı ile kontrol etmek keyifli olabilir. Taşıma derdi de yoksa, bence olayı basit tutarak bir adet pasif volume ve bir adet de wah pedalı edinebilirsin. Denemek istersen benim 535Q'yu da verebilirim.

Maalesef pek ilgilenmemiş olduğum ve yardımcı olmakta zorlanacağım bir konu. Genel olarak bir çok işlevi aynı anda barındıran pedallara biraz önyargılı yaklaşıyor ve delay pedalının preset'lerinin standart bir volume/exp pedalı ile kullanılabileceğini pek sanmıyorum. Evet, Nova delay'in bir MIDI bağlantısı var ve MIDI üzerinden farklı parametreleri kontrol edebileceğin aşağıdaki tür cihazlar da var. Ama bu cihazın hangi parametrelerine MIDI üzerinden erişilebileceğini bilmiyorum. MIDI pek bilmediğim ve bir çoğumuz için de aslında çok da gerekli olmayan bir dünya. :)

Behringer FCB1010
Roland FC-300

MIDI işleri dışında değerlendirecek olursak, iki ampliyi beraber kullanıyorsan amplilerden birine giden sinyali bir volume pedalı ile kontrol etmek keyifli olabilir. Taşıma derdi de yoksa, bence olayı basit tutarak bir adet pasif volume ve bir adet de wah pedalı edinebilirsin. Denemek istersen benim 535Q'yu da verebilirim.
İlgine teşekkür ederim azizim.:)
Aslında wah pedalını çok kullanmadım, ve şu anki durumumda bir wah pedalımın olmayışını da bir eksiklik olarak görmüyorum. Ancak, yine de nazik teklifine çok teşekkür ederim.
Hani, volume/Exp pedalı, Hotone'daki gibi extradan bir "Wah" özelliği de barındırıyorsa buna hayır demem ama...;)
Evet 2 amfiyi aynı anda beraberce kullanıyorum... Ama, Jübilee'nin ayarlarını öğrendikçe bu duruma pek gerek kalmayacak gibi : Fender'i daha çok "Surf" müzik için kullanacağım gibi görünüyor.

Değerli forum üyeleri,
biraz aceleyle açmış olduğum konuyu, tekrar gözden geçirdiğimde, karışık ve uzun içerikli bulduğum için yeniden düzenledim.
Bilgilerinizi rica ederim.:)

Presetli her delay pedali expression ile kullanilamiyor. Mesela Nova Delay exp ile kontrol edilemiyor. Exp girisi gerekli.

Ote yandan bir volume/exp pedali ya volume ya da exp olarak kullanilabiliyor.

Wah/vol/exp bi arada olan pedallari basarili bulmuyorum. Uzak durun derim.

Presetli her delay pedali expression ile kullanilamiyor. Mesela Nova Delay exp ile kontrol edilemiyor. Exp girisi gerekli.

Ote yandan bir volume/exp pedali ya volume ya da exp olarak kullanilabiliyor.

Wah/vol/exp bi arada olan pedallari basarili bulmuyorum. Uzak durun derim.
Yorumlarınıza teşekkür ederim.:)
Bu durumda exp girişi olan ekranlı delay & volume/exp pedallarına bakmam gerekecek... Wah pedalı şu aşamada önemli değil.
Ya da Nova delay alıp presetlerini elle kontrol edip, V/E pedalı almak yeterli olacak gibi görünüyor. (Sadece volume pedalı almaktansa, V/E pedalı alarak ileride exp özelliğini başka pedallarda denemek gerekebilir diye)
V/E pedalı ve Exp girişli delay pedalı için marka önerileriniz var mıdır?:eek:

Belki biliniyordur nova delay de 9 preset hakkınız var ve presetler arası geçişi hem ileriye hem geriye ayak ile kontrol etmek mümkün. Eğilip el ile değiştirmeye gerek yok.

Bu konu hakkinda arastirma yapmistim. Gordugum en cok tutulan volume ve exp olarak kullanilan ernie ball pedallari, bunun haricinde gordugum mission engineering fakat mission fiyatlari yuksek oluyor. Uyumluluk konusunda emin degilim onun icin de sanirim varvasyona gore arastirma yapmak gerekiyor.

Son düzenleme:
Geri