Elektro Gitar Kararsızlık

'Müzik - Genel' forumunda Ashandarei tarafından 9 Ekim 2016 tarihinde açılan konu

 1. Selam sayın turkrock ailesi, bir süredir elektro gitar almayı düşünüyorum 1-2 hafta içerisinde karar verebilirsem almayı düşünüyorum. Tarzım thrash, heavy metal, hard rock. İlk gitarım olacak, internette araştırdığım kadarıyla HH manyetikli olması gerekiyor. Şuan aklımda Jackson JS11 modeli var. Fakat kendisi 22 perdeli bu yönden kararsız kaldım. 22 ve 24 perde farkının önemli olacağını düşünüyorum. Sizin benim için önerileriniz nelerdir?
   
 2. 24 perdeli olsun çok kaliteli değil ise floyd rose olmasın çok uğraşırsın. ibanez le başlama klavyesi çok ince olduğu için ilerde diğer marka gitarlara alışmak zor oluyor h-h dizilimli olsun manyetikler. ltd schecter dean markalarına bakabilirsin
   
  Ashandarei bunu beğendi.
 3. Teşekkürler yorumun için, ilk gitarım olduğu için başlangıç tarzında almak istiyorum klavyeye hakim olduktan sonra değiştirmeyi düşünüyorum LTD markasından M-10'u önerenler olmuştu. Schecter, dean hakkında fazla bilgim yok. Bu önerdiğin gitarlarla istediğim tonları elde edebilirim dimi?
   
 4. evet yazdığın tarzlara uygun markalar . rica ederim hayırlı olsun şimdiden
   
  Ashandarei bunu beğendi.
 5. Bu seviyede gitarlara bakıyorsan tavsiyem 100-150 lira paranın kalacağı bir modeli seç. Wilkinson akort burgusu ve graphtech üst eşik modifiyesi yapıp daha sağlıklı çalışan bir gitar elde edersin.
   
  Ashandarei bunu beğendi.
 6. Teşekkürler, dediklerini araştırıp ayrıca onlar içinde bütçe ayıracağım.
   
 7. bütçenizi bilemiyorum ama ilanlarımda bir jackson ps4 performer var.. hsh, 24 perde ve başlangıçtan çok öteye sizi taşıyabilecek bir gitar.. ilginizi çekerse haber ediniz..
   
 8. Perde sayısı konusu ritim gitarda hiç etkilemez.
  Solo konusunda çok büyük bi etki yapmaz. Ama sana daha geniş bi aralık verir.
  Benim tavsiyem git müzik magazalarina gitarı dene, iki gitar arasında kalırsan da tonu hoşuna gideni al. Sırf perde sayısı fazla diye daha az begendigin bi gitarı almanı tavsiye etmem. Çünkü 22 den sonrası çok kullanılmıyor. Yani rahat gitarı al. Perde sayısı, gitarın rahatligi ve tonundan daha az önemlidir bence.
  Zaten başlangıç gitarların fiyat aralığında her şeyi tam olan gitar bulmak zor.
  Bütçe de çok önemli onu söylersen daha kesin yardımcı olabiliriz
   
  Ashandarei bunu beğendi.
 9. 1200 TL bütçem var şuanlık.
   
 10. Başlangıç için perde sayısına takılma. İlk gitarını mutlaka deneyerek al. Yüksek beklentiye girme, tarzı sadece gitar değil, amfi de onunla birlikte bellirler.

  Kredi kartı kullanma imkanın varsa, o kadar jackson seviyorsan ve az biraz Jackson tecrüben de varsa vergisi kargo ile 700 lira civarına Thomann'dan 24 perde, sıfır Jackson da alabilirsin:

  https://www.thomann.de/intl/jackson_js22_dinky_blk.htm
   
  Ashandarei bunu beğendi.
 11. O fiyata ltd mh400 var forumda. Yine 100 daha eklersen schecter atx c1 vardı o fiyatlara sahibinden de. Sıfır alacağın js11den falan çok çok daha kaliteli gitarlar. 2. elde güzel gitar olmasa alın diyecem sıfırda aynı fiyata çok daha kaliteli gitarlar var.
   
  Ashandarei bunu beğendi.
 12. İlk gitarımı aldığım zamanı hatırlıyorum.:eek:
  İnsan kararsız ve sabırsız oluyor, yardım bekliyor ve kimsenin kendisini anlamadığını düşünüyor... Öyle değil mi genç kardeşim? @Ashandarei
  Yine de, biraz daha sabır gösterip, bütçeni biraz da büyütüp daha serbest hareket etmeni öneririm.
  Çünkü 300-500-- TLlik bir fazlalık, alacağın gitarda/amplide çok şey fark ettirebilir.
  Bu süre zarfında, Do-re gibi büyük mağazalara gidip orada tarzını söyleyip gitar ve amplileri deneyebilir, ne istediğini netleştirebilirsin.
  Sonra da forumdan istediğin gibi temiz bir gitar alabilirsin.
  Daha önce konuştuğumuz gibi, cazip gelse de, 0 gitar tavsiye etmiyorum.
  Jackson olacaksa eğer @dingdongdaddy nin PS4'ü yeni serilerden çok daha iyidir gerçekten de...
  Ancak, Eskişehir'de oturuyorsun sanırım, nasıl deneyeceksin bilmem? Gitar denenmeden alınmaz, senin isteklerine uymayabilir çünkü...
  Bir başka konu, gitardan çok ampliye odaklanman aradığın tonu elde etmeni daha kolay hale getirecektir.
  Ben hep söylüyorum : Ampli hancı, gitar yolcu diye...
  Herşeyin gönlünce olması dileğiyle...:)
   
  Ashandarei ve erengun2002 bunu beğendi.
 13. Merhaba forumda satılık kısmında bir dk 2 var jackson onu al bence. Çok güzel gitarlar bence uzun yıllar çaldım aynı gitardan pişman etmez seni.
   
  uvidinli bunu beğendi.
 14. Güzel seçim olur gerçekten...:)
  Rakamı da uygun... Stok manyetikleri ortalamadır, ileride tatmin etmeyebilir, atla deve değil değiştirilir...
  Potlarının değişmesi gerekiyormuş ; değiştirilirken 5 yol switch'i de değiştirilir. İstanbul'da lüthiye masrafı 100 TL ; İstanbul dışında 75 TL kadar tutar...
  Kişi kendi yaparsa da yaklaşık 50 TL.ye mal olur.
   
  erengun2002 bunu beğendi.
 15. İlk gitarı sıfır almak bana mantıksız geliyor, aynı meblaya daha uzun süre gidecek gitar alınmalı, zaten her türlü acemilik yapılacağı için sıfır gitara zarar verme olayı da olmaz...500-1000 TL arasında çok sağlam gitarlar var...
   
  Ashandarei, masterofmasters ve uvidinli bunu beğendi.
 16. Hocam 22 ve 24 perde konusunda eksik bilgi verilmiş sanırım, 24 perde gitarlarda gitarı sağ dizine oturttuğunda sağ elin biraz daha arkaya doğru durur gitar üzerinde pena vururken. Ama 22 perde gitarlar da sağ el pozisyonu aynı olmuyor. Biraz daha gitarın sapına doğru ilerletmen gerekiyor sağ elini ki bi da bileğini daha fazla bükmeni gerektirdiğinden elin daha çabuk yoruluyor ya da ağrıyor. Bana 24 perde daha rahat geldi hep, bu gitardan gitara da değişebilir ama ikisinin çalımı kesinlikle aynı değil onu söyleyeyim. Deneyerek anlarsın bunu, teorik bilgi her zaman seni doğru yola çıkarmıyor. 1 yıl önce aynı senin durumundaydim ve gitar denemeden hangi gitarı alacağına karar veremeyeceğini öğrendim.
   
  Ashandarei ve uvidinli bunu beğendi.
 17. Bende denemeden almamanı kesinlikle öneririm.
  Perde sayısı rahatlık ilişkisiyle ilgili de , nasıl başlarsan ona alisirsin sana o rahat gelir. Yani 24 rahat 22 rahatsız yada tam tersini söylemek yanlış . Bana 22 perde çok rahat geliyor. 24 başlayan arkadaşlara da 22 rahattir.
   
  Ashandarei ve uvidinli bunu beğendi.
 18. +1
   
  erengun2002 bunu beğendi.
 19. Jackson veya herhangi bir marka tecrübem yok henüz dediğinizi araştıracağım, amfi olarak Blackstar (10watt), Line 6 Spider IV 15
  Jackson veya herhangi bir marka tecrübem yok henüz dediğinizi araştıracağım, amfi olarak Blackstar (10watt), Line 6 Spider IV (15 watt) arasında bir seçim yapabilirim diye düşündüm en kısa sürede denemeye gideceğim.
   
 20. İkinci el gitarları deneyebilme imkanım düşük olduğu için bulaşmak istememiştim. Malum gitar denenmeden alınmaz.
   

Bu Sayfayı Paylaş