John Petrucci Tonu

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda melik78 tarafından 14 Ekim 2016 tarihinde açılan konu

 1. Merhabalar :) Şu sıralar Dream Theater dinlemeye başladım ve John Petrucci' nin tonu cidden çok hoşuma gidiyor :D Gitarlarını amfilerini, setupunu araştırdım. İlk olarak bir Mesa V ve Musicman Petrucci signature lazım, evet ama alamıyoruz :D Yakın bir zamanda bir zamanda İbanez Premium aldım. Üstünde Dimarzio/IBZ HSH diziliminde manyetikler var. İlk olarak onları manyetikleri DiMarzio LiquiFire ve DiMarzio Crunch Lab ile değiştireceğim. Ama single manyetiğe nasıl bir çözüm bulabilirim? Oraya da istediğim bir manyetiği takabilir miyim? Daha sonrasında ise amfi. Ocak gibi yeni bir amfi alacağım ve muhtemelen Marshall DSL40C olacak bu. Bu amfi bu ton için olur mu? Gönül ister Mesa V ama olmuyor :D Yada 4000 TL' ye ne önerilebilir? Pedalları hallederim teker teker orda sıkıntı yok. Teşekkürler :)
   
 2. Marshall olmayacaktir, 6L6 hi gain bir seyler bulman lazim veya hi gain bulamazsan drive pedali ile cozeceksin.
   
 3. 60 watt ama :confused:
   
 4. Tonal olarak uymayacaktır Marshall.
   
 5. Başka ne olabilir? Birde single manyetik yerine ne koyabilirim?
   
 6. Single manyetikle çalmayın olsun bitsin. Onu değiştirmenize gerek yok, çünkü onun soundunun zaten yeri yok Petrucci'nin çalışında.
  Marshall amfilere para bayılmadan evvel önce tekniğinizi ve çalımınızı geliştirin, Amfi 60 watt olunca Petrucci soundu çıkacağını düşündüğünüze göre daha çok başındasınız işin:) Marshall ve Mesa iki ayrı dünyadır ve biri İngiliz, diğeri modern Amerikan hi gain soundunun temsilcileridir.

  Temiz tonu iyi basit bir amfi ile başlayın, amfiye Wampler Triple Wreck veya AMT'nin Mesa soundu veren pedalı gibi birşeyler bağlayarak devam edin. Zamanla çalışınız oturdukça ihtiyaçlarınıza göre yeniden düzenleme yapabilirsiniz. Gereksiz masrafa girmeyin sakın. Siz Petrucci'nin kendi ekipmanı ile bile çalsanız bu çok bir işinize yaramaz, önce kendi çalımınızın oturması lazım.
   
  L. B. Jefferies, OsmanBurak ve Lodiac bunu beğendi.
 7. İmkansız . . .
   
 8. Velev ki Mesa Mark hem de Petrucci aldın. Evde nasıl çalacaksın? Evlatlıktan reddedilirsin o amfinin çıkaracağı gürültü yüzünden :)

  Züğürt tesellisi olarak, kısık seste tizleri ve presenceyi de kafana göre kısman veya attenuator alman şartı ile 50 watt Jet City tavsiye edebilirim.
   
 9. Bence Petrucci tonu yakalamaktan ziyade,elindeki ekipmanla en iyi soundu yakalamaya çalışman daha mantıklı olacaktır.
   
 10. Petrucci'nin kendisi bile petrucci tonu alamıyor malesef :)

  Petrucci'nin ses mühendisleri var, kayıt aşamaları var, mastering'i mixing'i var. Var da var.

  Şaka bi ya petrucci burjuva bir gitarist. Şöyle bir kaba hesapla tr fiyatıyla;

  15bin liralık gitar
  15 bin liralık amfi
  5 bin liralık kabin
  Yine 5 küsüre yakın efekt ve tahmini 10 bin civarı rack ekipman kullanıyor.
  Albüm kayıtlarında bu ekipman zincirinden sonra gitar akustiği sağlanmış stüdyoda, profesyönel bir şekilde dinamik mikrofondan konsol mikserlere yollanıyor. Yollanan sinyal en az 64 bant eq larda şekilleniyor. Gitar tonu için 50 ye yakın üst üste bindirilen kayıt alınıyor. Kayıttan sonra miksaj ve master işlemleri yapılıyor ve Maksimum kalite .waw olarak şarkının genel kaydına ekleniyor.

  Konser tonu içinse tahmini olarak zinciri; gitar > amfi > efekt > kabin > mikrofon > mikser > flat kolon hoparlörler.
   
 11. Bunları yazdıktan sonra şu açıklamayı yapma gereği duydum ki aslına bakarsanız işlemi tam olarak bilmiyorum. Ama nerdeyse böyle olduğuna eminim. Yanılıyorsam düzeltin arkadaşlar.
   
 12. Şimdi kafam iyice karıştı. Manyetik konusunu anladım ama amfiyi napsam??? :confused::confused: Amfileri araştırdım ama malum apartmanda oturuyoruz. Uzun bir süre idarecek bir amfi bakıyorum
   
 13. 1 yıl kadar bekleyip EVH 5150III 1x12 combo mu düşünsem?
   
  GkhnKaanYrtc bunu beğendi.
 14. Şunu yapabilirsin. (En ucuz en tatmin edici yol) 4-5 inç referans monitörü, güzel bir pc ve bias fx
   
 15. Yazılım + hazır preset.

  Düplü tonu çıkmıyor ama. O çok harika süper bişey çünkü.
   
 16. Bunu düşünmemiştim bak. Laptopta alınacak hem...
   
 17. Düpün, ampulün en iyi simülasyonları çıkıyor en azından. Çoğu transistörlü amfiye tercih edilir bence de.

  Zaten ampulün sesine yüklenmeden düzgün ton da çıkmıyor ki genelde. Eve aldığın koca amfi ile duygusal, platonik ilişki yaşıyorsun resmen :)
   
 18. 1 yıl beklemeyin, çalışın:)
  Şaka bir yana, bu forumda bir şeyler edinerek (yani satın alarak) hedeflerine ulaşacağını düşünen o kadar çok insan var ki. Neredeyse hepimiz bu yanılgıya düşüyoruz galiba. Çünkü para harcayarak bir şey başarabileceğimize inanmak işimize geliyor. Gerçek şu ki, hepimizin çok daha az alışveriş yapması ve çok daha fazla çalması lazım:)
  Siz şu anda ne istediğinizi tam olarak bilmiyorsunuz. Bu da aslında insanlara en çok para harcatan şey bu forumda. Dikkatli olun derim.
  Şu anda ikinci elde pek çok iyi amfi var forumda satılan. Tech 21 Trademark bunlardan biri mesela, fiyatlar da gayet uygun. Bağlayabileceğiniz kabin varsa veya uygun fiyata kabin bulursanız ENGL Ironball da gayet iyi bir amfi. Evde de rahat rahat çalrsınız çünkü 1 watt modu var üzerinde.
  Bulunduğunuz noktada bunlardan daha fazlasına da ihtiyacınız yok.
   
  inhumanform, forbidden_city ve Slaytanic bunu beğendi.
 19. Olsun. Yine de düplü olsun. Öbürleri çok dijital, tuşe hassasiyeti yok.
   
  hackeiommi bunu beğendi.
 20. Aklıdma çeşitlerce ton var hangisini istiyorum bilmiyorum :) Sıkı bir şekilde çalışıyorum zaten.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş