Sx Headstock

Sx Telecaster almayı düşünüyorum (ash body) manyetik, burgu, üst eşik ve köprü modifiyesi yapacağım. Neler yapacağım kafamda yazılı fakat bir sorun var ki (çok büyük bir sorun değil aslında :D ) geceleri yastığımı ısırarak ağlamama sebep oluyor.
Sx'lerin telecaster headstockları strat tipli fakat ben bunu tele tipi yapmak istiyorum.

İzlemem gereken yollar nelerdir?

İnternetten baktığım kadarıyla tam olarak üzerine oturmuyor, boş kısımlar kalıyor o konuda ne yapmam lazım?

Bu reshape yani işlemi yaptıktan sonra headstockun dayanıklılığında farkedilir bir değişim olur mu?

Tona olan etkisi nedir?

Herkese şimdiden iyi akşamlar iyi forumlar..

Haydi bakalım, biraz başımı belaya sokayım diyorsun yani... :ROFLMAO:
Headstock paddle halinde olsa kolay, kesilir biçilir yapılır... Daha önce yaptım, burgu delikleri açılır ve hatta matching headstock bile yapılır.
Ancaak, senin istediğin tele kafasına çevirirken dediğin gibi bazı yerlerde boşluklar kalacaktır, biraz sıkıntılı bir durum!..
Ya aynı ağaçtan parça eklenip yapıştırılacak ki bu durumda (boyanmadığı sürece ek yeri belli olur) ya da talaş ve tutkal kullanılarak deniz doldurur gibi bir kalıp kullanılarak doldurulacak. Her iki durumda daha sonradan seni çok da fazla tatmin etmez sanırım.
Bu işlemden sonra kafa dayanıklılığının çok fazla etkileneceğini sanmıyorum (inceltme yapılmamak kaydıyla) ; tonda da senin kulağının ayırt edebileceği kadar fark olacağını zannetmiyorum. Çünkü, düşünceme göre kafadaki küçülme oranı 1/5'den az..
Ancak, benim fikrim sıkıntılı bir süreç ve sonuç pek iyi olmayabilir şeklinde : Olduğu gibi kabullenmeni ve sevmeye çalışmanı tavsiye ederim kardeşim. :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Haydi bakalım, biraz başımı belaya sokayım diyorsun yani... :ROFLMAO:
Headstock paddle halinde olsa kolay, kesilir biçilir yapılır... Daha önce yaptım, burgu delikleri açılır ve hatta matching headstock bile yapılır.
Ancaak, senin istediğin tele kafasına çevirirken dediğin gibi bazı yerlerde boşluklar kalacaktır, biraz sıkıntılı bir durum!..
Ya aynı ağaçtan parça eklenip yapıştırılacak ki bu durumda (boyanmadığı sürece ek yeri belli olur) ya da talaş ve tutkal kullanılarak deniz doldurur gibi bir kalıp kullanılarak doldurulacak. Her iki durumda daha sonradan seni çok da fazla tatmin etmez sanırım.
Bu işlemden sonra kafa dayanıklılığının çok fazla etkileneceğini sanmıyorum (inceltme yapılmamak kaydıyla) ; tonda da senin kulağının ayırt edebileceği kadar fark olacağını zannetmiyorum. Çünkü, düşünceme göre kafadaki küçülme oranı 1/5'den az..
Ancak, benim fikrim sıkıntılı bir süreç ve sonuç pek iyi olmayabilir şeklinde : Olduğu gibi kabullenmeni ve sevmeye çalışmanı tavsiye ederim kardeşim. :)
Sıfır sap mı alayım :D modifiyelerle beraber nerdeyse ikinci el mexica fiyatına gelir bu şekilde heheh. Abi şahsen düşünüyorum bu kadar ilkel bir gitar, model... nasıl olurda bu kadar hayran bırakır insanı kendine. O masa gövdesi gibi gövde, O kazulet headstock, twangy tonu...Vintage sevdası kanımda var sanırım. Mesela ilerde param olursa van halen'in frankenstratını da yaptırmayı düşünüyorum. Sigara izlerine dek. Belki aliexpressten sap istersem ucuza halledebilirim gibi ama bu sx ler çok vicdansız gitarlar. Bire bir fender ölçüleri olmadığı için uymaz, moral bozukluğu ve işe yaramaz bir sap ile kalırım öyle falan. Boş kalan kısımlar için şöyle yapsam headstocku direk oval/silindir kesim yapsam yani alt tarafı düz. Sonra kıvrımlı kısımlar için ikinci bir tahta kessem. İki vidayla monteleme yapsam. Ama bu seferde izleri nasıl sileceğim? Allahım ne çıkmaz yol bu böyle :D

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ne diyeyim. Demokrasi ve hoşgörü hakkımı kullanıyorum :)
Aslında işin latifesi hakan abi. Mesele şu;
unnamed.jpg

Çinden sap getirtmiştim, tavsiye etmem... Radius/fret çakılışında sorunlar çıkabiliyor... Başına bela alırsın... Ayrıca sap topuğunu cebe oturtmak da ayrı bir ustalık gerektirir...
Ben, 70's bir Japon sapı, 90's bir Kore gitara oturttum ve bolt-on'u da set-neck'e çevirdim, ama neck-thru görünüşlü yaptım... Anamı ağlattı... Yılları söyleyince işi bilen anlar ne demek istediğimi... Yıllara ve ülkelere göre sap ve gövde yapıları değişebiliyor.
Hakan gördü, çaldı o gitarı... Hiçbir gitara değişmem onu...
Bunları az-çok bu işlerden anlayan ve yapan bir kişi olduğum için anlattım ki daha fazla kurcalama bu işi diye!..
Al teleni, kır dizini otur çal diyeceğim Hakan gibi... Yoksa daha fazla ağlarsın, demedi deme!..;)

Kelle tam uyuyormuş abi. O zaman en büyük problemi çözdüm sayılır. Şimdi nacizane önerilerinizi, kesim zımpara ve cilanın nasıl olması gerektiğini söylerseniz sevinirim :)

Dosyalar

• images (4).jpg
    images (4).jpg
    40.9 KB · Gösterim: 817
Elin titremezse uygun uçlu bir dekupaj testeresi ile bile kesersin veya zımpara makinesi ile halledersin de cila malzelelerinden sadece gomalak var şu an aklımda. Cilasına ayrı bir bakınmak lazım. Gerçi küçük bir bölge. Hani You Tube'da bulacağın bir iki basit video bile yardımcı olur.

Elin titremezse uygun uçlu bir dekupaj testeresi ile bile kesersin veya zımpara makinesi ile halledersin de cila malzelelerinden sadece gomalak var şu an aklımda. Cilasına ayrı bir bakınmak lazım. Gerçi küçük bir bölge. Hani You Tube'da bulacağın bir iki basit video bile yardımcı olur.
Bunlara gövdedeki gibi nitro cila atılmıyor değil mi?
Gomalak cila bulunur, kolaydır. Mobilya cilasıdır. Tahminime göre sx yazısını da 400 lük zımpara ile silerim diye düşünüyorum. Üstüne de aynı ton boya çekerim. Tertemiz olur :)

Dekupaj kullanımı alışkanlık gerektirir... Bu kadar küçük alanı kesmek ustalık gerektirir, zımpara kullan.
Bir kalın törpü, bir ince törpü (zımpara makinası yoksa) ve 80,200 400 ve 600'lük zımparalar gerekir.
Ancak törpü rakamları az değildir, şu anda Bauhous'da black&decker mouse zımpara makinası satılıyor (9 taksitli 159 TL) işini görür.

Geri