Gitar Boyası Kazıma Ve Yeniden Boyama

Merhaba arkadaşlar bugün gitarımın ağacı acaba sunta mı diye merak edip biraz kazıdım sonra şeytan dürttü ve komple boyayı kaldırmaya karar verdim sonra tabiki Bi işin ustası Uğur abiye (@uvidinli) sordum hiç bulaşma falan demediği gibi deliye akıl verdi şöyle yap böyle yap diye sonuç olarak 5 saatte sadece arka ve yan yüzlerini kazıyabildim zımpara pişmanlıktır. Öncelikle cila ve boyayı 120lik kağıtla yıprattıktan sonra 150 ve 200 lük kağıtlarla temizledim sonuç sabır patlamaları ve pürüzsüz bir yüzey

15.10.2016
IMG_4770.JPG
IMG_4772.JPG
IMG_4774.JPG

Bugün çok vakit ayıramadım son kısmı yarına kaldı gitarın yan yüzlerini kazımak en zor kısmı özellikle birleşim yeri baya zorladı

16.10.2016
IMG_4778.JPG
IMG_4787.JPG
image.jpg

17.10.2016
Zımpradan kurtuluş günü
Bugün azmettim bitirdim hazır elim bulaşmışken sapıda belledim :D
IMG_4790.JPG
IMG_4791.JPG
IMG_4793.JPG
IMG_4795.JPG

Siz siz olun gitar zımparalamayın başlarım ekolojik dengesine hobisine alın boya sökücü çıkarın :D

18.10.2016
Merhaba arkadaşlar bugün ilk boya işlemini yaptım yarın sabah kurulduğunda güzel bir zımpara ve ikinci kat boyayı atıcam
IMG_4799.JPG
IMG_4803.JPG
IMG_4804.JPG

Boya için şöyle bir tüyo vereyim.boya tabancası olmayanlar Güzel kaliteli bir sanat boyası bulun ve sanayide bunları belli bir Mevla karşılığı sprey kapsülüne dolduruyorlar (10TL)

Farklı Bi kameradan asıl rengi böyle
IMG_4813.JPG

20.10.2016
Boyada 6 kat uygulandı verniklemede tamamdır yarın pasta cilaya gidecek inşallah sap içinde 3.kat vernik atıcam yarın inşallah ondan sonra decal ve 2 kat daha vernik atıp toplayacağım mereti :)
IMG_4824.JPG
IMG_4826.JPG
IMG_4825.JPG

UYARI: Bu işlemleri mutlaka ama mutlaka maske ile yapın!
Öneri: Farkettimki boyamayla ilgili çok az kaynak var, her kafadan bir ses çıkıyor ve genellikle yabancı tabanlı yapanlarda genelde resimliyor ve en önemli aşama olan boyamada yetersiz kaynak veriyor.Ben kendi uygulamamı yazayım.
1.Öncelikle tamamen zımpara işlemi bittikten sonra uygun boyayı buldum. (Sanayide boya istediğiniz rengi hazırlayan yerler var akrilik 2K vernikli boya markası Rus menşeili birşey)
2. Boyaya başlamadan önce her hangi Bir tahta zeminde boyanın akmayacağı mesafeyi ayarlamak için pratik yapın ben 20cm civarından buldum.
3. Boyaya başladığınızda ilk önce gövdenin kıvrımlı yerlerinden başlayın.
4.boyayı bir bölgeye 1-1.5 saniye gelecek şekilde hızla yukardan aşağıya sıkın (boş yer kalırsa sorun değil kapatmak için sadece oraya sıkma gafletine düşmeyin)
5. İlk kat olduktan sonra 1 saat bekleyin sonra aynı işlemi uygulayın.3-4 saat sonra gövdeyi alın.
6. Evde bulunan 2000lik zımpara ile bol suyla zımparalayın ancak sık sok gövdedeki suyu bez ile silin. (30 saniyede bir )
7. Gövdede boya açılmaları olacaktır normal çünkü ilk sefer de öyle oluyor. For example
IMG_4827.JPG

Panik yok demekki oraya ince boya atılmış köşelerden başlama sebebimiz bu zaten ortadan başlayınca hep kenarları köşeleri unutuyoruz.
8. Bu yaptığımız işlem tek kat bu işlemi 4-5 kere yapın artık 2000lik 1500lük zımpara yaptığımızda gövde pürüzsüz olduğunda işlem tamamdır. Boyamız gerekli kalınlığa ulaşmış demektir.
9. Gel gelelim en zor kısım bu kısımı anlatamayacağım çünkü bende yardım aldım bu konuda dolgu verniği yapmak baya zor ve zahmetli bence. Bunu yapmamızın amacı zımparadan sonra oluşan kılcal çizikleri kapatmak
10. Bu aşamada herşey tamamlandığında akrilik vernik yaparsanız gitar boyası sağlamlaşıyor yapmazsanız daha hızlı relic olur hemde baya hızlı olur.

Şimdilik bu kadar ben profesyonel değilim bu ilk denemem o yüzden sadece fikir vermesi için uyguladıklarımı yazdım.
Saygılar :)

25.10.2016

Ve beyin yanar :)
IMG_4860.JPG

IMG_4858.JPG

Daha fazla görsel yükleyemediğim için 4.sayfadan devam :)
to be continued...

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar bugün gitarımın ağacı acaba sunta mı diye merak edip biraz kazıdım sonra şeytan dürttü ve komple boyayı kaldırmaya karar verdim sonra tabiki Bi işin ustası Uğur abiye (@uvidinli) sordum hiç bulaşma falan demediği gibi deliye akıl verdi şöyle yap böyle yap diye sonuç olarak 5 saatte sadece arka ve yan yüzlerini kazıyabildim zımpara pişmanlıktır. Öncelikle cila ve boyayı 120lik kapıtla yıprattıktan sonra 150 ve 200 lük kağıtlarla temizledim sonuç sabır patlamaları ve pürüzsüz bir yüzey

to be continued...
15.10.2016
89122 eklentisini görüntüle 89123 eklentisini görüntüle 89124 eklentisini görüntüle 89125 eklentisini görüntüle
Haydi bakalım güzel gidiyor, eline sağlık kardeşim.:)

Ağaç fena değilmiş, Ben daha önce bir gitarın boyasını kazımıştım alttaki ağacın bir bölümü ıslak ve çürüktü, (Washburn N1 )modeli.
Gövde kaç parça? ben 5 gibi saydım, bir de model nedir?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ağaç fena değilmiş, Ben daha önce bir gitarın boyasını kazımıştım alttaki ağacın bir bölümü ıslak ve çürüktü, (Washburn N1 )modeli.
Gövde kaç parça? ben 5 gibi saydım, bir de model nedir?

Gitar olp luke bana da 4 parça gibi geldi 3 de olabilir anlayamadım ön yüzeyi kazıyınca daha net anlaşılır gibime geldi gitarı alacak kişi şekilci çıkınca kafamın tası attı bende biraz oynayayım dedim sapı falanda kazıyıp Bi musicman stickerı yapıştıracağım rengide Bi lake placid blue yada beyaz yaparım şekil olsun :D

bi kutu boya sökücü ve bir spatula ile yarım saatte ne boya varsa sökerdin.. tüm hırdavatçılarda var, ucuz ve çok pratik.. 2-3 kez boya söktüm zımparayla, zımparanın kar etmediği bir durumda @insanatomystic önerdi bu yolu ve bir daha başka yolla boya sökeceğimi sanmıyorum.. şiddetle tavsiye..

deneyecek olanlara 1-2 ipucu..
- kutunun iç plastik kapağını açarken kendinize doğru açın, ya da en iyisi yüzünüzü başka tarafa dönün.. içindeki basınçla minik damlaları şiddetle sıçratıyor ve değdiği yeri yakıyor - 10, 15dk göz banyosu yapmam gerekti-
- aynı ilk nedenden dolayı plastik olmayan iş eldivenlerinden kullanın, plastiği de eritiyor..
- bol hava alan bir yerde tercihen balkon ya da bahçede çalışın
- yerlere birşeyler serin
- isteğe göre spatula yerine bir rulo kağıt mutfak havlusu bulundurun onla sıyırın silinen boyayı

her şekliyle zımparadan hızlı ve temiz iş çıkıyor..

bi kutu boya sökücü ve bir spatula ile yarım saatte ne boya varsa sökerdin.. tüm hırdavatçılarda var, ucuz ve çok pratik.. 2-3 kez boya söktüm zımparayla, zımparanın kar etmediği bir durumda @insanatomystic önerdi bu yolu ve bir daha başka yolla boya sökeceğimi sanmıyorum.. şiddetle tavsiye..

deneyecek olanlara 1-2 ipucu..
- kutunun iç plastik kapağını açarken kendinize doğru açın, ya da en iyisi yüzünüzü başka tarafa dönün.. içindeki basınçla minik damlaları şiddetle sıçratıyor ve değdiği yeri yakıyor - 10, 15dk göz banyosu yapmam gerekti-
- aynı ilk nedenden dolayı plastik olmayan iş eldivenlerinden kullanın, plastiği de eritiyor..
- bol hava alan bir yerde tercihen balkon ya da bahçede çalışın
- yerlere birşeyler serin
- isteğe göre spatula yerine bir rulo kağıt mutfak havlusu bulundurun onla sıyırın silinen boyayı

her şekliyle zımparadan hızlı ve temiz iş çıkıyor..
Açıkcası Bu yöntem ve ısı yöntemi aklıma geldi ancak boyaya insan derisine bunları yapan ağaca neler yapmaz diye düşündüm varsın yavaş olsun :) ama tabi yapmak isteyenlere tavsiyedir sonuçta :) birde İstanbul Ankara'da yaşayanlar sanırım pek ufak şehirlerden habersiz bugün 600lük zımpara bile bulamadım :D boya sökücü falan hayal buralarda :)

Açıkcası Bu yöntem ve ısı yöntemi aklıma geldi ancak boyaya insan derisine bunları yapan ağaca neler yapmaz diye düşündüm varsın yavaş olsun :) ama tabi yapmak isteyenlere tavsiyedir sonuçta :) birde İstanbul Ankara'da yaşayanlar sanırım pek ufak şehirlerden habersiz bugün 600lük zımpara bile bulamadım :D boya sökücü falan hayal buralarda :)

Türkiye'de nalburda 600 üstü zımpara bulmak imkansız gibi birşey. Ben yoğun arama sonucu maksimum 1200 bulabilmiştim. Sadece zımpara ile girişeceksen ki hiç önermem ama girişeceksen 60-80 gibi bir şeyle girmeni öneririm. Su zımparası ile de olmaz, direkt süngerli zımparaya ihtiyacın var. Bence de boya sökücü daha mantıklı, yani böyle zamandan çok kaybedersin. Özellikle kontürlü yüzeyde zımpara bir pişmanlıktır. Tam olarak çıkmaz, şekli bozulabilir, düzelteyim dersin iyice bok olur filan. Oysa ki boya çıkartıcı direkt olayı çözer, sonra 600 ve üstü ile pürüzsüzleştirirsin.

Geri